refluks

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na zarzucaniu kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Powstaje najczęściej w wyniku zmniejszonego napięcia mięśnia – zwieracza dolnego przełyku. Mięsień ten u zdrowej osoby zamyka przełyk po przejściu kęsa pokarmu do żołądka.

Więcej

biegunka

Biegunka, nazywana również rozwolnieniem, jest zaburzeniem trawienia, które może mieć różne przyczyny. Najczęściej wywoływana jest zakażeniami bakteryjnymi lub wirusowymi.

Więcej

wzdęcia

Wzdęcia brzucha są jedną z częstszych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Powstają na skutek zwiększonej ilości gazów produkowanych w czasie trawienia pokarmów, które zalegają w żołądku i jelitach.

Przyczyną wzdęć brzucha może być połykanie powietrza w trakcie jedzenia, co jest związane ze zbyt szybkim jedzeniem bądź mówieniem w trakcie posiłków. Wzdęcia mogą powstawać również w konsekwencji upośledzenia procesów trawiennych w przebiegu różnych chorób dotyczących wątroby, dróg żółciowych, trzustki lub jelita grubego.

Więcej

Zaparcia

Zaparcia nazywane także zatwardzeniem lub obstrukcją. Jest to nieczęste (mniej niż dwa razy w tygodniu) wypróżnianie. Ciężkie zaparcia to poniżej dwóch wypróżnień w miesiącu. Obstrukcji towarzyszy utrudniona defekacja, a często także uczucie niepełnego wypróżnienia. Aby rozpoznać zaparcia, przez ok. 3 miesiące muszą wystąpić co najmniej dwa z kilku charakterystycznych objawów: twardy i suchy stolec, nadmierne parcie, mniej niż trzy wypróżnienia tygodniowo, odczucie niepełnego wypróżnienia, konieczność zabiegów manualnych w celu defekacji lub uczucie przeszkody w okolicy odbytu.  

Więcej

Zgaga

Zgaga to bolesne uczucie pieczenia, opisywane jako palący przełyk. Pojawia się ok. godzinę po zjedzonym posiłku. Objawy towarzyszące zgadze to kwaśność w ustach i trudności w przełykaniu pokarmów. Zgaga jest niekiedy przejawem refluksu żołądkowo-przełykowego lub przepukliny rozworu przełykowego. Przyczyną zgagi jest cofanie się treści żołądkowej do przełyku.

Więcej