Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
kobieta trzyma ręce na piersiach
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia

Lipomastia a ginekomastia. Leczenie lipomastii

Lipomastia i ginekomastia objawiają się podobnie, choć są to schorzenia o różnym podłożu. Groźniejsza ginekomastia jest efektem zaburzeń hormonalnych, natomiast łatwiejsza do wyleczenia lipomastia wiąże się z przerostem tkanki tłuszczowej.

Lipomastia i ginekomastia objawiają się podobnie, choć są to schorzenia o różnym podłożu. Groźniejsza ginekomastia jest efektem zaburzeń hormonalnych, natomiast łatwiejsza do wyleczenia lipomastia wiąże się z przerostem tkanki tłuszczowej.

Jak odróżnić lipomastię od ginekomastii?

Lipomastię łatwo pomylić z ginekomastią (fachowo określa się ją mianem ginekomastii pozornej). Skutkiem obydwu schorzeń jest powiększenie piersi u mężczyzn, niejednokrotnie do tego stopnia, że zaczynają one przypominać piersi kobiece.

 

Przypadłość tę łączy się zwykle z otyłością, lecz nie zawsze słusznie. Przerost tkanki tłuszczowej i odkładanie się jej w okolicach klatki piersiowej rzeczywiście bardzo często bywa powodem powiększenia piersi u mężczyzn – wówczas można mówić o lipomastii. Zdarza się jednak również, że ta przypadłość jest wynikiem nadmiernego rozwoju gruczołu piersiowego, co ma związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu. W drugim przypadku mamy do czynienia z ginekomastią, która zwykle jest objawem innego, poważniejszego schorzenia, np. zaburzeń pracy gruczołu tarczowego czy wątroby lub skutkiem zażywania sterydów anabolicznych.

 

Lipomastię od ginekomastii odróżni tylko lekarz (na podstawie zleconych badań hormonalnych), ale można dokonać również samodzielnego wstępnego rozpoznania za pomocą dotyku. Piersi obrosłe tkanką tłuszczową są miękkie i nie bolą podczas uciskania, natomiast przy powiększonym gruczole piersiowym daje się wyczuć pod palcami zgrubienia, a ból jest silniejszy.

Jak zredukować powiększone piersi u mężczyzny? Sposoby na lipomastię

Lipomastię da się wyleczyć o wiele łatwiej niż ginekomastię (tutaj metoda leczenia zależy od konkretnego schorzenia powodującego powiększenie piersi). Z nadmiarem tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej walczy się tak samo jak z otyłością: poprzez ćwiczenia i dietę. Podstawą jest ustalenie bilansu kalorycznego, czyli dostosowanie liczby przyjmowanych kalorii do budowy ciała, wieku, stanu zdrowia i rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej.

Szukasz skutecznych akcesoriów, które pomogą Ci usunąć tkankę tłuszczową? Wejdź na tę stronę i wykorzystaj kod rabatowy Avans.

Dieta pomocna przy leczeniu lipomastii

Następnie trzeba ułożyć swoje codzienne menu tak, by dostarczać organizmowi jak najwięcej cennych substancji odżywczych (których pełno zwłaszcza w owocach i warzywach), a jak najmniej pustych kalorii (obecnych w słodyczach, chrupkich przekąskach i tłuszczach zwierzęcych).

Ćwiczenia na lipomastię

Trzecim krokiem niezbędnym do pozbycia się nadmiernie powiększonych piersi są regularne ćwiczenia (3-4 razy w tygodniu po 40-60 min). Najlepiej wybrać aerobowe, które przyczyniają się do najefektywniejszego spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej z całego ciała (np. bieganie, basen, rower stacjonarny). Przy lipomastii trzeba niestety liczyć się z tym, że mimo utraty masy ciała nadmiar tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej nadal będzie widoczny.

Chirurgia plastyczna – zabieg na lipomastię

Wówczas jedynym wyjściem jest chirurgia plastyczna. Zabieg można przeprowadzić metodą liposukcji bądź cięcia klasycznego (jeśli tkanki tłuszczowej jest bardzo dużo). Cena waha się od 5 do 7,5 tys. zł.


marynarka i krawat
Pixabay/Unsplash/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Ginekomastia – wstydliwy problem mężczyzn
Ginekomastia polega na zwiększeniu tkanki gruczołowej piersi. Przyczyn powiększonych piersi u mężczyzn jest mnóstwo: mogą je wywołać leki, piwo, choroby, takie jak marskość wątroby, guzy jądra, nowotwory, a także zaburzenia hormonów: hipogonadyzm, andropauza (niedobór hormonów męskich), hiperprolaktynemia (nadmiar hormonu przysadki). Ważne jest odróżnienie ginekomastii od steatomastii – powiększenia piersi spowodowanego otyłością (w pierwszym przypadku tkanka jest twarda, w drugim miękka).

Ginekomastia polega na zwiększeniu tkanki gruczołowej piersi. Przyczyn powiększonych piersi u mężczyzn jest mnóstwo: mogą je wywołać leki, piwo, choroby, takie jak marskość wątroby, guzy jądra, nowotwory, a także zaburzenia hormonów: hipogonadyzm, andropauza (niedobór hormonów męskich), hiperprolaktynemia (nadmiar hormonu przysadki). Ważne jest odróżnienie ginekomastii od steatomastii – powiększenia piersi spowodowanego otyłością (w pierwszym przypadku tkanka jest twarda, w drugim miękka). Ginekomastia – diagnoza Lekarz może postawić diagnozę na podstawie wywiadu (należy opowiedzieć o przebytych chorobach i zażywanych lekach). Ginekomastię można potwierdzić na podstawie badania laboratoryjnego (oznacza się liczbę poszczególnych hormonów płciowych). Ginekomastię mogą wywoływać nowotwory, dlatego w niektórych przypadkach wykonuje się także mammografię (badanie piersi przy użyciu promieni rentgenowskich), ultrasonografię (badanie przy użyciu fal akustycznych), biopsję (pobranie materiału do badań za pomocą igły lub przez wycięcie kawałka tkanki). Wyeliminowanie przyczyny ginekomastii Jeśli lekarz dojdzie do wniosku, że podłożem ginekomastii są lekarstwa o dużej dawce estrogenów (żeńskiego hormonu płciowego), zleci zażywanie substytutu. W przypadku otyłości należy w pierwszej kolejności zrzucić zbędną tkankę tłuszczową. Ćwiczenia na pozbycie się powiększonych piersi u mężczyzn Nieinwazyjne sposoby pozbycia się ginekomastii powinny być wypróbowane jako pierwsze. Najlepszy efekt dają ćwiczenia aerobowe (spalające tłuszcz) w połączeniu z siłowymi (formującymi mięśnie) . Najlepiej zacząć od 30 minut ćwiczeń 3-5 razy w tygodniu, np. spacerów, biegania, jazdy na rowerze. Dieta na pozbycie się biustu u mężczyzn W walce z ginekomastią należy...

Młody mężczyzna bez koszulki stoi okryty ręcznikiem.
©brainsil/Fotolia.com
Styl życia
Ginekomastia u dzieci, chłopców i mężczyzn: objawy, przyczyny, leczenie i operacja
Rozrost tkanki piersi u mężczyzn może być fizjologiczny u noworodków i w okresie dojrzewania. Ginekomastia u innym wieku może być skutkiem nadwagi i otyłości lub objawem poważnych chorób. Leczenie ginekomastii powinno być przyczynowo-objawowe. Często stosuje się metodę chirurgiczną.

Rozrost tkanki piersi u mężczyzn może być fizjologiczny u noworodków i w okresie dojrzewania. Ginekomastia u innym wieku może być skutkiem nadwagi i otyłości lub objawem poważnych chorób. Leczenie ginekomastii powinno być przyczynowo-objawowe. Często stosuje się metodę chirurgiczną.   Ginekomastia to zjawisko powiększenia się piersi u przedstawicieli płci męskiej w różnym wieku. Pierś może stać się wystająca, może przybrać wygląd piersi kobiecej. Powstaje na skutek rozrostu tkanek gruczołowej, włóknistej oraz tłuszczowej.   Przyczyny ginekomastii: choroby powodujące rozrost piersi u mężczyzn   Najczęstsze przyczyny ginekomastii to otyłość oraz nadmiar prolaktyny . Zjawisko rozrostu piersi u płci męskiej jest fizjologiczne u noworodków (powinno zaniknąć między 4. a 5. tygodniem życia) oraz w wieku dojrzewania (także jest stanem przejściowym, zanika u 90 procent dotkniętych nią osób).   Nadmiar prolaktyny powodujący ginekomastię może być efektem guza przysadki mózgowej. Należy podjąć diagnostykę w tym kierunku zwłaszcza wtedy, gdy występuje ginekomastia u dzieci oraz młodych mężczyzn.   Inne przyczyny ginekomastii to: nadczynność tarczycy , zbyt duża wrażliwość gruczołu sutkowego na żeńskie hormony płciowe, guzy produkujące hormony (także poza przysadką mózgową), przewlekła niewydolność nerek, marskość wątroby, rak jądra lub prostaty, przyjmowanie niektórych leków, np. stosowanych w leczeniu przewlekłej niewydolności serca z arytmią, chorób układu krążenia, w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przeciwlękowych i przeciwgrzybiczych.   U niektórych ginekomastia pojawia się w okresie andropauzy , czyli gdy produkcja męskich hormonów...

Mężczyzna skaczący na bungee.
©Ammit/fotolia
Styl życia
Epinefryna, inaczej adrenalina – hormon stresu i preparat leczniczy
Silne emocje, strach, zdenerwowanie są czynnikami skutkującymi nagłym wyrzutem adrenaliny, zwanej również epinefryną do krwi. W takich sytuacjach dochodzi do przyspieszenia akcji serca, rozszerzają się drogi oddechowe, polepsza się ukrwienie mięśni i widzenie.

Silne emocje, strach, zdenerwowanie są czynnikami skutkującymi nagłym wyrzutem adrenaliny, zwanej również epinefryną do krwi. W takich sytuacjach dochodzi do przyspieszenia akcji serca, rozszerzają się drogi oddechowe, polepsza się ukrwienie mięśni i widzenie.   Epinefryna (adrenalina) jest produkowana przez gruczoły dokrewne grzebienia nerwowego. Odpowiedzialna jest za reakcje organizmu na sytuacje stresowe bądź na zagrożenie. Potocznie nazywana jest „hormonem stresu” , a w angielskim nazewnictwie „3 x F”, co oznacza: fright – strach, fight – walka, flight – ucieczka. Mechanizm działania adrenaliny Adrenalina jest związkiem zaliczanym do amin katecholowych. Wykazuje działanie pobudzające układ sympatyczny – współczulny, co warunkowane jest pośrednim bądź bezpośrednim oddziaływaniem na receptory α1, α2, β1, β2. W przypadku działania na organizm czynników stresogennych gruczoły dokrewne otrzymują sygnały alarmowe indukujące produkcję hormonów . Jednymi z głównych narządów, których działanie zostaje pobudzone są nadnercza wytwarzające katecholaminy , między innymi adrenalinę. Jak działa epinefryna? Ważną rolą adrenaliny w organizmie jest jej udział w mechanizmie stresu – natychmiastowej reakcji organizmu na pojawiające się zagrożenie. Dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi, przyspieszonego rytmu serca, rozszerzenia źrenic. Epinefryna wpływa na metabolizm organizmu powodując wzrost stężenia glukozy , triglicerydów, „złego cholesterolu” (frakcja LDL cholesterolu), fosfolipidów i mleczanów we krwi. Działanie to odbywa się za pośrednictwem receptorów α2, co zmniejsza wydzielanie insuliny oraz poprzez receptory β1 nasilając glikogenolizę (nieprawidłowe magazynowanie glikogenu w wątrobie, nerkach i...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner