Puste probowki
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Lipidogram – badanie określające poziom lipidów

Lipidogram jest badaniem informującym o stężeniu poszczególnych frakcji lipidowych (tłuszczowych) w osoczu krwi. Analiza profilu lipidowego pozwala na określenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca i choroba niedokrwienna serca. Prowadzić do nich może zarówno nadmiar, jak i niedobór cholesterolu, który jest ważnym składnikiem błon komórkowych, hormonów, soków żółciowych i witamin z grupy D.

Lipidogram jest badaniem informującym o stężeniu poszczególnych frakcji lipidowych (tłuszczowych) w osoczu krwi. Analiza profilu lipidowego pozwala na określenie ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak miażdżyca i choroba niedokrwienna serca. Prowadzić do nich może zarówno nadmiar, jak i niedobór cholesterolu, który jest ważnym składnikiem błon komórkowych, hormonów, soków żółciowych i witamin z grupy D.

Wskazania do lipidogramu

Lipidogram w ramach profilaktyki powinno się przeprowadzać regularnie – najlepiej co 5 lat. Palenie papierosów, otyłość, brak aktywności fizycznej, wysokotłuszczowa dieta i występowanie chorób sercowo-naczyniowych w rodzinie sprawiają jednak, że ryzyko wahań w gospodarce lipidowej organizmu wzrasta. Aby ustrzec się przed poważnymi konsekwencjami, należy się kontrolować częściej. Nieprawidłowe ilości cholesterolu we krwi mają często osoby, które chorują na:

Przygotowanie do badania poziomu lipidów

Lipidogram przeprowadza się na próbce żylnej, która jest poddawana testom laboratoryjnym przeprowadzanym zwykle metodą enzymatyczną. Przed badaniem poziomu lipidów we krwi nawyki żywieniowe muszą utrzymywać się na stałym poziomie – nagłe wprowadzanie diet nisko- lub wysokotłuszczowych czy głodówek doprowadza do zafałszowania wyniku. Warunkiem miarodajnego badania jest przystąpienie do niego na czczo. Nie wystarczy jednak zrezygnowanie ze śniadania. Czas od spożycia ostatniego posiłku powinien wynosić co najmniej 12 h. Trzeba też pamiętać o tym, by na 3 tygodnie przed badaniem krwi odstawić w porozumieniu z lekarzem wszelkie leki wpływające na gospodarkę lipidową organizmu. Należy też wprowadzić całkowitą abstynencję alkoholową i zrobić sobie przerwę od intensywnego wysiłku fizycznego. W przypadku choroby czy infekcji najlepiej odłożyć badanie i zgłosić się na nie po upływie ok. 3 tygodni.

Kasia gotuje z Polki.pl: sos grzybowy

Parametry i normy profilu lipidowego

Profil lipidowy jest trudny do zinterpretowania, ponieważ na zawartość lipidów we krwi wpływa wiele czynników, takich jak np. wiek, masa ciała czy choroby przewlekłe. Te same wartości mogą dla jednych być bezpieczne, a dla drugich oznaczać konieczność wprowadzenia diety niskotłuszczowej. Wynik musi więc być zinterpretowany przez lekarza, który ma wgląd do wszystkich danych klinicznych, łącznie z wywiadem rodzinnym. Pełen lipidogram jest jednak podstawą do orzekania o indywidualnym ryzyku. Obejmuje on takie parametry jak:

1. TC (total cholesterol) – poziom cholesterolu całkowitego: <190 mg/dl (<5,0 mmol/l).

2. LDL (low-denstity lipoprotein) – poziom cholesterolu LDL, czyli tzw. „złego cholesterolu”: <115 mg/dl (<3,0 mmol/l)

3. HDL (high-density lipoprotein) – poziom cholesterolu HDL zwanego też „dobrym cholesterolem” – mężczyźni: >40 mg/dl (>1,0 mmol/l), kobiety: >46 mg/dl (>1,2 mmol/l).

4. TG (trigycerides) – poziom trójglicerydów: <150 mg/dl (<1,7 mmol/l).

Cukrzyca i choroba wieńcowa serca to czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy interpretowaniu norm TC i LDL – granice zarówno jednej, jak i drugiej wartości są o 15 mg/dl mniejsze.

Niedobór cholesterolu – równie groźny jak nadmiar

Zbyt wysokie wskaźniki TC i LDL są powodem do niepokoju, ponieważ świadczą o tym, że cholesterol mógł już zacząć odkładać się na naczyniach krwionośnych. Tak zaczyna się miażdżyca, w przebiegu której dochodzi do stopniowego zwężania się światła tętnic. Jest to ogromne zagrożenie zwłaszcza dla mózgu, którego niedotlenienie prowadzi do zmian psychicznych. Inne skutki miażdżycy to zwiększone ryzyko udarów, pękania naczyń krwionośnych, rozwijania się choroby wieńcowej i powstawania tętniaka. Dla cholesterolu HDL określa się jednak nie górną, lecz dolną granicę normy i tu – odwrotnie niż w przypadku TC i LDL – obniżona zawartość jest czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób układu krążenia. Przyczyną jest bardzo istotna funkcja tzw. „dobrego cholesterolu” – cząsteczki HDL usuwają nadmiar osadzonego na ściankach naczyń krwionośnych cholesterolu i dzięki temu zapobiegają zawężeniu światła żył i tętnic. 


  • EKG jest podstawowym badaniem kardiologicznym. Dowiedz się, na czym polega EKG
  • Kolonoskopia polega na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Do badania kolonoskopii należy odpowiednio się przygotować. 
  • Mammografia to najpopularniejsze badanie wykrywające nowotwór piersi. Zobacz, jak przebiega mammografia
  • Badanie dermatoskopowe jest podstawowym na wykrycie czerniaka skóry. Zabieg dermatoskopii jest bezbolesny.

masło o finezyjnym kształcie
Pixabay/condesign/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Stężenie cholesterolu HDL i LDL we krwi
Cholesterol jest związkiem niezbędnym do prawidłowej pracy organizmu. Potrzebny jest do syntezy testosteronu i estrogenów oraz witaminy D3. Spadek lub podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi może sygnalizować problemy zdrowotne.

Cholesterol jest związkiem niezbędnym do prawidłowej pracy organizmu. Potrzebny jest do syntezy testosteronu i estrogenów oraz witaminy D3. Spadek lub podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi może sygnalizować problemy zdrowotne. Cholesterol dobry a cholesterol zły Badanie biochemiczne krwi, które sprawdza cholesterol zły (LDL) i cholesterol dobry (HDL), powinno się przeprowadzać raz do roku. Podwyższony poziom złego cholesterolu, może grozić miażdżycą, zawałem serca i chorobą wieńcową . Organizm potrzebuje dobrego cholesterolu w celu wytwarzania hormonów płciowych i witaminy D3.   Zawartość cholesterolu podaje się w mg/dl (miligramach na decylitr) lub w mmol/l (milimolach na litr). Zależy to od punktu laboratoryjnego, w którym wykonuje się badanie. Stężenie cholesterolu zależy od diety, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Normy cholesterolu całkowitego Dla cholesterolu całkowitego jako prawidłowe podaje się stężenie w granicy od 150 do 200 mg/dl (3,9-5,2 mmol/l) . Wartości graniczne to od 200 do 250 mh/dl (5,2-6,5 mmol/l). Stwierdzenie obecności cholesterolu całkowitego na poziomie powyżej 250 mg/dl (6,5 mmol/l) stanowi o zagrożeniu zdrowia. Wzrost stężenia tego cholesterolu jest związany z łuszczycą, niewydolnością nerek i niedoczynnością tarczycy. Może wystąpić u osób z chorobą alkoholową oraz spożywających pokarmy bogate w cholesterol. Natomiast spadek poziomu cholesterolu może być wywołany przez głodówkę i anemię. Powodem mogą być także choroby wątroby: marskość, ostra martwica, infekcyjne i toksyczne uszkodzenie wątroby. Normy cholesterolu złego W przypadku cholesterolu złego (LDL) prawidłowy wynik to poniżej 135 mg/dl (3,5 mmol/l). Wartości graniczne to od 135 do 155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l). Z kolei nieprawidłowe stężenie notuje się powyżej 155 mg/dl (4,0 mml/l). Rolą lipoprotein...

Kobieta siedząca na ławce
Pixabay/RyanMcGuire/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Miażdżyca. Poznaj najczęstsze objawy miażdżycy
Miażdżyca, czyli arterioskleroza to choroba, która polega na stwardnieniu naczyń krwionośnych i pogrubieniu ich wewnętrznej warstwy. Objawy miażdżycy ujawniają się dopiero, gdy dochodzi do uszkodzenia narządów, np. mózgu, serca, nerek. Nieleczona miażdżyca może doprowadzić do poważnych chorób: udaru mózgu, zawału serca bądź konieczności amputacji kończyny.

Miażdżyca, czyli arterioskleroza to choroba, która polega na stwardnieniu naczyń krwionośnych i pogrubieniu ich wewnętrznej warstwy. Objawy miażdżycy ujawniają się dopiero, gdy dochodzi do uszkodzenia narządów, np. mózgu, serca, nerek. Nieleczona miażdżyca może doprowadzić do poważnych chorób: udaru mózgu, zawału serca bądź konieczności amputacji kończyny. Przyczyny miażdżycy U zdrowego człowieka tętnice przypominają elastyczne rurki. Z czasem stają się twardsze, zaczyna się na nich osadzać tłuszcz, białko i sole wapienne. Dieta uboga w błonnik i brak ruchu prowadzą do powstania złogów (blaszki miażdżycowej) w tętnicach, na skutek czego krew nie może swobodnie przepływać. Prowadzi to do niedotlenienia serca. Kiedy tętnice zwężą się o połowę lub więcej, mamy do czynienia z miażdżycą. Cukrzyca i nadciśnienie tętnicze sprzyjają powstaniu miażdżycy. Miażdżyca – oznaki problemu z tętnicami Na początku choroby, miażdżyca nie daje wyraźnych sygnałów. W kolejnych stadiach miażdżycy chorzy skarżą się na częste odczuwanie zmęczenia, ból nóg, gorsze zapamiętywanie i trudność w skoncentrowaniu się. Miażdżycy tętnic mózgu (tętnic szyjnych) towarzyszą dodatkowo bóle i zawroty głowy , zaburzenia czucia, zmiany osobowości, spowolnione myślenie, kłopoty z mówieniem, a czasami nawet utrata przytomności i porażenia (niedowład części ciała np. nóg). Zwężenie tętnic kręgowych doprowadza do kłopotów z zachowaniem równowagi, bólów głowy, podwójnego widzenia, kłopotów z oddychaniem, a nawet śpiączki. W przypadku miażdżycy tętnic dolnych pojawia się bladość, uczucie chłodu, ból łydek i ud, drętwienie palców i kończyn – zwłaszcza w nocy. Niedokrwienie jelit wywołuje bóle brzucha, ubytek masy...

jabłko i marchew
Pixabay/51zuzanna1 /CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Cholesterol HDL twoim sojusznikiem w walce z miażdżycą i chorobą wieńcową
Cholesterol kojarzy się nam zwykle z niezdrowymi tłuszczami, a w konsekwencji obciążeniem organizmu i chorobami. Obok złego cholesterolu – LDL, istnieje jednak tzw. dobry cholesterol – HDL.

Cholesterol kojarzy się nam zwykle z niezdrowymi tłuszczami, a w konsekwencji obciążeniem organizmu i chorobami. Obok złego cholesterolu – LDL, istnieje jednak tzw. dobry cholesterol – HDL. Co oznacza skrót HDL? HDL to skrót od ang. High Density Lipoprotein, co oznacza cholesterol o dużej gęstości. Jest on zbawienny dla naszego zdrowia, ponieważ zapobiega osadzaniu się nadmiaru tłuszczu w naczyniach krwionośnych, chroniąc nas tym samym przed chorobami serca . HDL przenosi zły cholesterol do wątroby, gdzie zostaje przetworzony. HDL – normy Aby dowiedzieć się, ile dobrego cholesterolu mamy w organizmie, należy zrobić badanie krwi, którego wynik zależy od płci. W przypadku kobiet prawidłowa wartość cholesterolu HDL waha się od 40 do 80 mg/dl, zaś u mężczyzn wynosi 35-70 mg/dl . Co ciekawe, przekroczenie górnej granicy nie jest niczym złym, bowiem im więcej HDL, tym lepiej. Produkty, które zawierają cholesterol HDL Pierwszy krok, jaki należy podjąć w celu zwiększenia poziomu dobrego cholesterolu, to zamiana tłuszczy zwierzęcych na tłuszcze roślinne . Zmiana nawyków jest najtrudniejsza w początkowej fazie. Rano zamiast smarować kanapkę masłem, wybierzmy margarynę, na nią natomiast połóżmy plaster wędliny drobiowej bądź indyczej zamiast wieprzowiny. Na obiad warto wybrać ryby – te tłuste, takie jak łosoś, węgorz czy pstrąg tęczowy, zawierają bardzo dużo HDL, więc są jak najbardziej pożądane w naszej diecie. Jeśli zastąpimy nimi mielonego czy schabowego, nasz organizm nam z pewnością podziękuje. Jakich produktów nie jeść? Na pewno konieczna jest rezygnacja ze słodyczy lub ograniczenie spożywanych porcji do minimum. Fast foody, pieczywo z mąki oczyszczonej, sery żółte, topione i pleśniowe o dużej zawartości tłuszczu, a także alkohol z...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik