Białaczka szpikowa
© greenapple78/Fotolia.com
Styl życia

Leczenie ostrej białaczki szpikowej jest agresywne

Ostra białaczka szpikowa wymaga zastosowania w leczeniu chemioterapii i przeszczepienia szpiku kostnego. Szpik może pochodzić od chorego lub od dawcy. Wybór ten jest uzależniony od wieku chorego (do 45. roku życia można przeszczepić szpik od dawcy) i reakcji na chemioterapię.

Ostra białaczka szpikowa wymaga zastosowania w leczeniu chemioterapii i przeszczepienia szpiku kostnego. Szpik może pochodzić od chorego lub od dawcy. Wybór ten jest uzależniony od wieku chorego (do 45. roku życia można przeszczepić szpik od dawcy) i reakcji na chemioterapię.

Terapia w ostrej białaczce szpikowej

Podstawą w leczeniu ostrej białaczki szpikowej jest chemioterapia. Jej intensywność jest uzależniona od wieku i ogólnego stanu zdrowia chorego – im wiek bardziej zaawansowany, tym mniej agresywne leczenie należy zastosować.

 

Chemioterapia ma trzy etapy:

  • indukcję – likwidacja objawów choroby i naprawa procesu wytwarzania krwi,
  • konsolidację – jeśli pierwsza faza była skuteczna, w fazie konsolidacyjnej usuwa się pozostałe komórki rakowe,
  • podtrzymanie remisji – podtrzymanie skutków leczenia i przeszczep szpiku kostnego.

 

W białaczce szpikowej jest konieczny również przeszczep szpiku kostnego. Przeszczepia się albo szpik od dawcy (u chorych do 45. roku życia), albo własny szpik chorego. Dokonuje się tego, gdy białaczka jest w fazie remisji, czyli kiedy ustąpią jej objawy.

Ostra białaczka szpikowa: rokowania

Zastosowanie chemioterapii pozwala na remisję choroby u 50-80% chorych. Przeżywalność w ostrej białaczce szpikowej zależy w dużej mierze od reakcji organizmu na leczenie i od tego, jak szybko choroba zostanie rozpoznana – im wcześniej, tym szanse na przeżycie są większe. U dzieci z ostrą białaczką szpikową rokowania są bardzo dobre, chemioterapia pozwala wyleczyć 80% przypadków. Zdarzają się nawroty białaczki po 2-3 latach od likwidacji objawów, dotyczy to 60-85% chorych (Onkologia i hematologia dziecięca, red. Chybicka A., Sawicz-Birkowska K., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, Wierzbowska A., Ostra białaczka szpikowa, [w:] Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013).

dziewczynka u lekarza
© WavebreakMediaMicro/Fotolia.com
Styl życia
Ostra białaczka szpikowa u dzieci zaczyna się zwykle gwałtownie
Ostra białaczka szpikowa objawia się anemią, częstymi infekcjami i zbyt dużą w stosunku do regularnej rzadkością krwi. Leczenie białaczki szpikowej polega na zwalczeniu komórek rakowych, przywróceniu prawidłowych mechanizmów tworzenia krwi i utrzymaniu efektów kuracji.

Ostra białaczka szpikowa objawia się anemią, częstymi infekcjami i zbyt dużą w stosunku do regularnej rzadkością krwi. Leczenie białaczki szpikowej polega na zwalczeniu komórek rakowych, przywróceniu prawidłowych mechanizmów tworzenia krwi i utrzymaniu efektów kuracji.   Skłonność do ostrej białaczki szpikowej mają osoby z wrodzonymi wadami genetycznymi predysponującymi do nowotworów i zaburzeń w tworzeniu krwi. Ostrą białaczkę szpikową mogą powodować też czynniki zewnętrzne, np. promieniowanie jonizujące i silne substancje chemiczne. Objawy ostrej białaczki szpikowej Pierwsze objawy ostrej białaczki szpikowej u dorosłych mogą być niezauważone, ponieważ są łagodne, mało wyraziste i łatwo je pomylić z symptomami innych chorób. U dzieci natomiast ostra białaczka szpikowa pojawia się gwałtownie. Niepokój powinny wzbudzić częste stany zapalne i infekcje oraz nawracające objawy przypominające grypę.   Objawy ostrej białaczki szpikowej wiążą się z zastąpieniem komórek krwi komórkami rakowymi. Najczęstsze symptomy tej choroby to: anemia i typowe dla niej osłabienie , ciągłe uczucie zmęczenia, bladość skóry, duszność, szybka męczliwość, a niekiedy również przyspieszenie akcji serca – jako wynik niedoboru czerwonych krwinek (erytrocytów), skłonność do siniaków, wybroczyny na skórze, krwawienie z błon śluzowych, zaburzenia krzepnięcia krwi, krwawienie z organów wewnętrznych – skaza krwotoczna na skutek zbyt małej ilości płytek krwi (trombocytów), upośledzenie odporności – częste infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, gorączka, bóle głowy , obrzęk dziąseł i ich krwawienie, powiększenie węzłów chłonnych (u jednej trzeciej chorych), powiększenie śledziony, nacieki rakowe na skórze i narządach wewnętrznych – w tym na sercu i płucach. Leczenie ostrej białaczki szpikowej...

Białaczka limfocytowa
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Białaczka limfocytowa a białaczka limfoblastyczna: leczenie i rokowania
Leczenie białaczki limfoblastycznej u dzieci daje niemal stuprocentowe szanse na pokonanie choroby. Terapia w przypadku białaczki limfocytowej, jeśli jest konieczna (gdy choroba daje objawy), ma gorsze rokowania ze względu na zaawansowany wiek chorych, choć remisję udaje się uzyskać u ponad 70% leczonych osób.

Leczenie białaczki limfoblastycznej u dzieci daje niemal stuprocentowe szanse na pokonanie choroby. Terapia w przypadku białaczki limfocytowej, jeśli jest konieczna (gdy choroba daje objawy), ma gorsze rokowania ze względu na zaawansowany wiek chorych, choć remisję udaje się uzyskać u ponad 70% leczonych osób.   Objawy białaczki limfoblastycznej i białaczki limfocytowej są w większości takie same: gorączka, chudnięcie, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych , wątroby i śledziony, częste infekcje i skaza krwotoczna (siniaki, wybroczyny, krwotoki ze śluzówek). W ostrej białaczce limfoblastycznej mogą pojawić się też bóle stawów, owrzodzenie błon śluzowych trudne do wyleczenia i powiększenie jąder. Leczenie przewlekłej białaczki limfocytowej nie zawsze jest konieczne Białaczka limfocytowa nie zawsze wymaga leczenia, w przeciwieństwie do ostrej białaczki limfoblastycznej. Leczenie białaczki limfocytowej opiera się na chemioterapii, a w przypadku zajęcia przez nowotwór śledziony – także radioterapii lub leczeniu chirurgicznym. Przeszczep szpiku przeprowadza się wyłącznie u chorych poniżej 60. roku życia, którzy są w fazie remisji białaczki.   Rokowania w białaczce limfocytowej zależą od jej postaci: „tląca”, czyli przebiegająca bezobjawowo – nie wpływa na długość życia, ostra daje do 3 lat życia, jeśli zostanie podjęte leczenie. Konieczność leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej Ostra białaczka limfoblastyczna zawsze wymaga szybkiego rozpoczęcia leczenia. Terapia przeciwnowotworowa w tym wypadku bazuje na chemioterapii i pozwala już w pierwszej fazie leczenia na pełną remisję choroby u 97 do 98% dzieci. Druga faza leczenia nosi nazwę konsolidacji i polega na wyeliminowaniu pozostałych komórek rakowych z organizmu. Trzecim etapem jest profilaktyka bądź leczenie ośrodkowego układu nerwowego, jeśli został zajęty...

Białaczka limfatyczna
© Photographee.eu/Fotolia.com
Styl życia
Objawy białaczki limfatycznej i rokowania
Ostra białaczka limfatyczna wymaga agresywnego leczenia, niekiedy z włączeniem chemioterapii i radioterapii lub usunięciem śledziony. W łagodnym przebiegu przewlekła białaczka limfatyczna potrzebuje jedynie regularnego monitorowania stanu zdrowia.

Ostra białaczka limfatyczna wymaga agresywnego leczenia, niekiedy z włączeniem chemioterapii i radioterapii lub usunięciem śledziony. W łagodnym przebiegu przewlekła białaczka limfatyczna potrzebuje jedynie regularnego monitorowania stanu zdrowia.   Białaczka limfatyczna może być dziedziczna. Powoduje ją uszkodzenie DNA, ale nie wiadomo, co może te uszkodzenia powodować. Natomiast przyczynami białaczki szpikowe są m.in. promieniowanie jonizujące i niektóre leki przeciwnowotworowe stosowane w innych przypadkach raka (podlinkuj „Przyczyny ostrej białaczki szpikowej”). Pierwsze i typowe symptomy białaczki limfatycznej Objawy ostrej białaczki limfatycznej widoczne są na całym ciele i już we wczesnym stadium, ponieważ zmieniona nowotworowo krew krąży w organizmie. Przebieg choroby może być też łagodny , a jej rozwój niekiedy trwa wiele lat, wówczas białaczkę limfatyczną określa się mianem przewlekłej.   Pierwsze objawy białaczki limfatycznej wynikają ze zmian w składzie krwi. Limfocyty, czyli białe krwinki , zostają uszkodzone, zmniejsza się liczba krwinek czerwonych, czyli erytrocytów, oraz trombocytów, czyli płytek krwi. W ostrej białaczce limfatycznej kolejne objawy pojawiają się w niewielkich odstępach czasu , a w łagodnym przebiegu choroba może rozwijać się przez wiele lat niezauważona.   Charakterystyczne objawy białaczki limfocytowej to: zmniejszanie masy ciała bez wyraźnej przyczyny (idiopatyczne), duszność podczas wysiłku i osłabienie, szybkie męczenie się, częste infekcje narządów wewnętrznych i skóry, które nawracają lub stają się przewlekłe, liczne zmiany skórne – wysypka, zmiany zapalne, świąd, wybroczyny, niedokrwistość, bladość , powiększenie węzłów chłonnych – stają się twarde, ale...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner