Zdrowa dieta
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia

Leczenie chorób trzustki dietą oraz lekami

Do wyleczenia bólu trzustki, wynikającego z przejedzenia, wystarczy lekkostrawna dieta. W przypadku ostrych i przewlekłych zapaleń niezbędna będzie hospitalizacja.

Do wyleczenia bólu trzustki, wynikającego z przejedzenia, wystarczy lekkostrawna dieta. W przypadku ostrych i przewlekłych zapaleń niezbędna będzie hospitalizacja.

 

Trzustka jest niewielkim narządem, lecz spełnia dwie ważne funkcje w organizmie. Dzięki niej możliwe jest trawienie i regulacja cukrów. Choroby narządu są wyjątkowo bolesne, niektóre z nich należy leczyć w szpitalu, inne przy pomocy głodówki. By uniknąć nieprzyjemnej terapii, warto zawczasu zadbać o trzustkę.

Trzustka – czym jest, jakie są jej najczęstsze choroby

Trzustka to narząd zlokalizowany w górnej części jamy brzusznej, blisko dwunastnicy i śledziony. Odpowiada za wytwarzanie enzymów trawiennych, dzięki czemu możliwy jest rozkład białek, tłuszczów i węglowodanów. Poza tym trzustka produkuje hormony, które pozwalają regulować poziom cukrów we krwi. Nieodpowiedni tryb życia (głównie zła dieta), permanentny stres oraz uwarunkowania genetyczne mogą prowadzić do schorzeń tego organu. Najczęściej występującymi chorobami trzustki są zapalenia (ostre i przewlekłe), torbiele i nowotwory.

Co szkodzi trzustce?

Trzustce najbardziej szkodzą:

 • Przejadanie się – szczególnie tłustymi i bogatymi w konserwanty potrawami.
 • Jedzenie do syta - spożywanie każdego dnia obfitych posiłków.
 • Picie dużych ilości alkoholu.
 • Nadmierny i stały stres – a także brak odpoczynku i niedosypianie.
 • Uwarunkowania genetyczne – jeśli w rodzinie wystąpiły nowotwory.

Leczenie dolegliwości trzustki

Zwykłe przejedzenia, i związane z tym bóle trzustki, należy leczyć nawadnianiem i lekkostrawną dietą. W przypadku nowotworów lekarz zaleci indywidualną terapię. Natomiast gdy dojdzie do zapalenia, nie obejdzie się bez hospitalizacji.

 

W takiej sytuacji leczenie trzustki wygląda następująco (poszczególne czynności różnią się w zależności od stanu pacjenta):

 • Pacjent musi stosować kilkudniową głodówkę, by oczyścić trzustkę (ok. 3-4 dni pod opieką specjalisty). W tym czasie jest odżywiany dożylnie.
 • Niekiedy konieczna będzie dializa, by wypłukać z ciała wszelkie toksyny.
 • Choremu podaje się silne leki przeciwbólowe, a także substancję zmniejszająca wydzielanie soku trzustkowego (zapobiega niszczeniu narządu).
 • W przypadku rozwinięcia się infekcji, niezbędne będą antybiotyki.
 • Podczas leczenia pacjentowi odsysa się przez nos zawartość żołądka.
 • Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodą, niezbędna będzie operacja. Podczas niej lekarz usuwa fragment narządu.

Zapobieganie chorobom trzustki

Leczenie chorób trzustki może być nieprzyjemne i bolesne, dlatego warto zapobiegać dolegliwościom, niż je później leczyć. W związku z tym należy wprowadzić w życie odpowiednie nawyki żywieniowe. Zdrowy tryb funkcjonowania zapobiegnie większości chorób tego narządu.

 

Aby uniknąć schorzeń trzustki, zastosuj się do poniższych zasad:

 

mężczyzna trzymający się za lewy bok
© staras/Fotolia.com
Styl życia
Główne przyczyny bólu trzustki: przejedzenie, zapalenie, torbiel i nowotwór
Ból trzustki może być spowodowany poważną chorobą, np. nowotworem, torbielą lub stanem zapalnym. Pojawia się również na skutek niewłaściwych nawyków, m.in. stresu, picia nadmiernych ilości alkoholu oraz przejadania się.

Ból trzustki może być spowodowany poważną chorobą, np. nowotworem, torbielą lub stanem zapalnym. Pojawia się również na skutek niewłaściwych nawyków, m.in. stresu, picia nadmiernych ilości alkoholu oraz przejadania się.   Bez trzustki niemożliwe byłoby trawienie pokarmów oraz regulacja poziomu cukrów we krwi. Jej uszkodzenia wynikają z jedzenia niezdrowych, tłustych pokarmów, przejadania się, stresu, nadużywania alkoholu oraz w wyniku długotrwałego przyjmowania niektórych leków. Czym jest trzustka? Trzustka jest narządem położonym w górnej części brzucha, czyli w tzw. nadbrzuszu. Organ znajduje się między kręgosłupem a żołądkiem, niedaleko śledziony i dwunastnicy. Trzustka spełnia istotną rolę w organizmie, ponieważ wydziela hormony: glukagon i insulinę. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Drugą funkcją tego narządu jest wspieranie procesu trawienia pożywienia (czyli białek, tłuszczów i węglowodanów). Trzustka wytwarza enzymy trawienne, które trafiają do jelita cienkiego, gdzie rozpoczyna się rozkład pożywienia. Zaburzenie pracy tego organu może skutkować przewlekłymi problemami ze zdrowiem, np. zapaleniami lub nowotworami. Jakie są przyczyny bólu trzustki? Niepokój powinny wzbudzić zarówno bóle przewlekłe (trwające kilka tygodni) lub ostre (bardzo intensywne i dokuczliwe, trwające kilka dni). W takich sytuacjach należy udać się do lekarza, który postawi stosowną diagnozę. Czasem może się okazać, że ból nie dotyczy trzustki, lecz promieniuje z innego, uszkodzonego narządu. Ból trzustki najczęściej bywa wynikiem następujących przyczyn: Przejedzenie – jest to najczęstsza i najłatwiejsza do pokonania przyczyna bólu trzustki. Dominuje wówczas delikatne,...

kleik ryżowy
© metinee/Fotolia.com
Styl życia
Zalecenia dietetyczne przy ostrym i przewlekłym zapaleniu trzustki
Dieta w zapaleniu trzustki odgrywa bardzo ważną rolę - ma na celu odciążenie chorego narządu. Najważniejszą zasadą w tej diecie jest zmniejszenie ilości tłuszczu i błonnika pokarmowego, a zwiększenie węglowodanów. Alkohol należy całkowicie wyeliminować.

Dieta w zapaleniu trzustki odgrywa bardzo ważną rolę - ma na celu odciążenie chorego narządu. Najważniejszą zasadą w tej diecie jest zmniejszenie ilości tłuszczu i błonnika pokarmowego, a zwiększenie węglowodanów. Alkohol należy całkowicie wyeliminować. Zapalenie trzustki jest jedną z częstszych chorób dotyczących tego narządu. Jednym z elementów jej leczenia jest wprowadzenie w życie chorego odpowiedniej diety leczniczej. Podstawowym zaleceniem żywieniowym jest jedzenie posiłków łatwostrawnych z ograniczeniem tłuszczu. Zapalenie trzustki – co to jest Trzustka jest narządem, który znajduje się w górnej części jamy brzusznej , nieopodal dwunastnicy. Pełni bardzo ważną funkcję w ludzkim organizmie, ponieważ wytwarza enzymy, które trawią tłuszcze, białka i węglowodany. Drugą jej rolą jest wydzielanie hormonów – insuliny i glukagonu, które regulują poziom cukru we krwi. Zapalenie trzustki to jedna z najczęstszych chorób trzustki. Jest stanem zagrażającym życiu, dlatego ważne jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia oraz diety, która odciąży chorobowo zmieniony narząd. Objawy zapalenia trzustki Zapalenie trzustki można podzielić na ostre , które jest stanem odwracalnym oraz przewlekłe. Objawami ostrego stanu zapalnego są nudności, wymioty, skąpomocz lub bezmocz, bardzo silny ból w nadbrzuszu, który promieniuje do kręgosłupa lub do lewej części ciała. Chorobie towarzyszy również przyspieszenie tętna oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi. Dieta w zapaleniu trzustki Przy przewlekłym zapaleniu trzustki obowiązuje dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu. Z żywienia chorego eliminuje się produkty tłuste i wzdymające (warzywa kapustne, rośliny strączkowe etc.). Ponadto ograniczeniu podlega błonnik pokarmowy, co oznacza, że z diety...

kobieta u lekarza
© Monkey Business/Fotolia.com
Styl życia
Życie bez trzustki – przyczyny usunięcia, leki i dieta
Życie bez trzustki jest możliwe. W takiej sytuacji należy przyjmować insulinę, hormony i enzymy trawienne, a także rozpocząć lekkostrawną dietę. Nie wolno pić alkoholu.

Życie bez trzustki jest możliwe. W takiej sytuacji należy przyjmować insulinę, hormony i enzymy trawienne, a także rozpocząć lekkostrawną dietę. Nie wolno pić alkoholu.   Żaden narząd nie jest w stanie zastąpić trzustki. Decyzję o jej usunięciu podejmuje się w przypadku poważnych uszkodzeń lub chorób. Osoby, które nie mają trzustki muszą do końca życia zażywać leki i przejść na lekkostrawną dietę . Za co odpowiada trzustka? Trzustka jest położona w górnej części brzucha, nieopodal dwunastnicy, pełni funkcję gruczołu trawiennego. Produkuje wiele hormonów i enzymów, bez których niemożliwe by było prawidłowe funkcjonowanie, m.in. rozkład pokarmów lub cukrów we krwi. Z tego powodu usunięcie tego organu jest dla osoby chorej ostatecznością. Komórki trzustkowe wytwarzają następujące substancje: komórki beta - produkują insulinę, która pozwala wykorzystać węglowodany przez komórki i magazynować ich nadmiar w wątrobie , komórki alfa – produkują glukagon, który podnosi poziom cukru we krwi, komórki delta – produkują somatostatynę, hamującą uwalnianie hormonów, gastryna – wspiera wydzielanie soku żołądkowego, enzymy – umożliwiają trawienie białek i kolagenu, a także rozkładają kwasy nukleinowe. Kiedy należy usunąć trzustkę? Życie bez trzustki wiąże się z wieloma trudnościami, dlatego organ można usunąć jedynie w poważnych sytuacjach, takich jak: poważny uraz trzustki – jeśli narząd został przebity, zmiażdżony lub poważnie obity, co uniemożliwia jego regenerację i dalsze funkcjonowanie, nowotwór trzustki – jest to jeden z trudniejszych do wyleczenia rodzajów raka, dlatego często usuwa się komórki nowotworowe wraz z całym narządem,...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner