Łazienka z prysznicem
© Aleksey Sergeychik/Fotolia.com
Styl życia

Wanna, prysznic lub wanna z prysznicem

To, czy lepiej wybrać wannę czy prysznic zależy m.in. od wielkości łazienki. Jeśli lubimy odpoczywać w wodzie, lepszym wyborem będzie wanna. Jeżeli zaś zależy nam na mniejszym zużyciu wody i szybkim umyciu się, dobrze zdecydować się na prysznic.

To, czy lepiej wybrać wannę czy prysznic zależy m.in. od wielkości łazienki. Jeśli lubimy odpoczywać w wodzie, lepszym wyborem będzie wanna. Jeżeli zaś zależy nam na mniejszym zużyciu wody i szybkim umyciu się, dobrze zdecydować się na prysznic.

 

Rozpiętość cenowa wanien i kabin prysznicowych jest ogromna – wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Za kabinę prysznicową trzeba zapłacić średnio około 1000 złotych. Użycie specjalnych materiałów, np. wykonanie miedzianej wanny, to koszt około 14000 złotych.

Wady i zalety wanny?

Duża łazienka to podstawowy czynnik, który pozwala na wybór wanny. Wanna zapewnia relaks w wodzie. Jest też wygodniejszym rozwiązaniem dla rodziny z małymi dziećmi. Pod obudowaną wanną można wygospodarować miejsce na przechowywanie na przykład środków chemicznych. Wadą wanny jest to, że zajmuje dosyć dużo miejsca. Może być także niebezpieczna i niewygodna do używania dla osób starszych. Ponadto kąpiel w wannie zużywa dużo wody.

Zalety i wady prysznica

Prysznic to idealne rozwiązanie, jeśli mamy małą łazienkę. Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, najlepiej umieścić kabinę w rogu. Najlepszym wyborem będą drzwi przesuwne. Prysznic jest urządzeniem praktyczniejszym niż wanna. Kabinę doceniają osoby starsze, z różnymi ograniczeniami ruchowymi, a także wszyscy, którym zależy na szybkim umyciu się. Na prysznic warto się zdecydować, gdy w budynku jest jedna łazienka, z której korzysta kilka osób. Prysznic nie sprzyja za to długim kąpielom i relaksowi. Osoby, które cenią sobie długie wylegiwanie się w wodzie, nie docenią prysznica.

Oszczędność wody

Prysznic jest urządzeniem bardziej oszczędnym – w trakcie mycia zużywa się mniej wody. Podczas kąpieli w wannie zużywa się średnio 120 litrów wody (około 80 litrów wody ciepłej i 40 litrów wody zimnej). Przyjmując, że średni koszt za 1 metr sześcienny zimnej wody, to 10 złotych, a wody ciepłej – 25 złotych, koszt jednorazowego skorzystania z wanny to około 2,40 złotych. Podczas 5-minutowej kąpieli pod prysznicem, korzystając ze słuchawki prysznicowej z ogranicznikiem przepływu, zużywa się średnio 40 litrów wody (20 litrów wody ciepłej i 20 litrów wody zimnej), co daje 0,70 złotych za jedno umycie. Przy założeniu, że czteroosobowa rodzina myje się codziennie, za kąpiele w wannie zapłaci w ciągu miesiąca – 288 złotych, zaś przy korzystaniu z prysznica – 84 złote.

Wanna i prysznic – rozwiązanie kompromisowe

Jeśli nie możemy się zdecydować, czy wolimy wannę, czy prysznic, a pozwala nam na to miejsce, możemy umieścić w łazience oba urządzenia sanitarne, przedzielone ścianką. Jeszcze innym rozwiązaniem – jeśli mamy dwie łazienki – jest umieszczenie w jednym pomieszczeniu wanny, w drugim zaś kabiny prysznicowej. Można też zamontować zestaw prysznicowy w wannie oraz zasłonę lub parawan nawannowy (ten ostatni jest bardziej trwały i łatwiejszy w czyszczeniu).

wnętrze nowoczesnej łazienki
©3darcastudio/Fotolia
Styl życia
Plusy wyboru wanny i prysznica do łazienki
W mieszkaniach w bloku zazwyczaj łazienki nie mają dużych wymiarów. Trzeba zatem podjąć decyzję o wyborze pomiędzy prysznicem a wanną. Warto wcześniej zastanowić się, które z tych urządzeń będzie praktyczniejsze.

W mieszkaniach w bloku zazwyczaj łazienki nie mają dużych wymiarów. Trzeba zatem podjąć decyzję o wyborze pomiędzy prysznicem a wanną. Warto wcześniej zastanowić się, które z tych urządzeń będzie praktyczniejsze. Dlaczego warto kupić prysznic do łazienki? Kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca i z tego względu wybierana jest do małych pomieszczeń . Kabina o wymiarach 80 na 80 centymetrów zajmuje dwa razy mniejszą powierzchnię niż wanna.   Umycie się pod prysznicem jest tańsze niż kąpiel w wannie. Przy korzystaniu z prysznica , zużycie wody wynosi średnio 30 litrów na jedną kąpiel, co stanowi 1/3 tego, co wykorzystuje się podczas kąpieli w wannie.   Kąpiel pod prysznicem zajmuje mniej czasu niż kąpiel w wannie , co jest istotne w przypadku większej liczby domowników. Dzięki natryskom skraca się czas poświęcany na higienę, co nie jest bez znaczenia dla osób prowadzących aktywny tryb życia.   Korzystanie z kabiny prysznicowej jest wygodniejsze dla starszych osób , które mogą mieć problem z wejściem do wanny. W kabinie nie ma wysokiego progu, który mógłby dla nich stanowić barierę.   Głęboki brodzik, który ma przelew typu wannowego, jest bezpieczniejszy, ponieważ niweluje ryzyko poślizgnięcia się w trakcie brania prysznica. Dlaczego warto zamontować wannę w łazience? Dzięki wannie można korzystać z uroków długich, relaksujących kąpieli w wannie wypełnionej pianą i olejkami.   Wanna jest przydatna do kąpania małych dzieci. Łatwiej jest umyć dziecko w wannie niż pod prysznicem . Jeżeli wanna jest obudowana, można pod nią wygospodarować dodatkowe miejsce na przechowywanie środków czystości lub misek.   Wannę łatwiej jest utrzymać w czystości niż kabinę prysznicową. Wynika to z faktu, że na ścianach prysznica łatwiej osadza się kamień . Kompromis pomiędzy wanną a...

Słuchawka prysznicowa
© mettus/Fotolia.com
Styl życia
Tradycyjny prysznic czy kąpiel w deszczownicy?
Słuchawka prysznicowa jest funkcjonalna, ale mało efektowna. Z kolei kąpiel pod deszczownicą odpręża, ale jest to rozwiązanie droższe i niezbyt praktyczne.

Słuchawka prysznicowa jest funkcjonalna, ale mało efektowna. Z kolei kąpiel pod deszczownicą odpręża, ale jest to rozwiązanie droższe i niezbyt praktyczne.   Praktyczna słuchawka czy efektowna deszczownica? Wybór zależy od zasobności portfela oraz wielkości łazienki. Jeśli pragniesz relaksu i ciekawych doznań, zainwestuj w deszczownicę. Oszczędność wody i czasu gwarantuje natomiast zwykła słuchawka z dodatkowymi funkcjami. Zalety i wady słuchawki prysznicowej Tradycyjny prysznic ze słuchawką to najprostsze rozwiązanie, jeśli chodzi o cenę, zużycie wody i montaż. Używanie słuchawki, zamiast deszczownicy, jest lepsze, gdyż: zużywasz mniejszą ilość wody – dzięki słuchawce szybko opłuczesz wodą całe ciało, możesz umyć nią tylko wybraną partię ciała (np. głowę, nogi itp.), słuchawki mogą mieć dodatkowe funkcje np. regulowanie strumienia wody, strumień napowietrzony, masaż wodny itp., łatwo umyjesz kabinę prysznicową lub nalejesz wodę do naczynia, np. miski lub wiadra, zaoszczędzisz pieniądze, ponieważ tradycyjna słuchawka jest tańsza, niż deszczownica, nie będziesz mieć problemu z montażem – większość pryszniców jest przystosowana do słuchawek i niekiedy trudno zainstalować w nich deszczownicę.   Jednak pomimo wielu zalet, zwykła słuchawka jest mało efektowna. Nie zapewnia takiego relaksu, jak deszczownica. Rodzaje deszczownic, sposób montażu Deszczownicę można zamontować w większości pryszniców, a także nad wannami. Na rynku są dostępne różne rodzaje tego urządzenia: Deszczownica do baterii natynkowych lub paneli prysznicowych, mocowana do rury, która jest jednocześnie uchwytem. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Deszczownica podtynkowa – zamiast węża ma sztywną rurę, która pełni również funkcję uchwytu. Cała instalacja wodna jest ukryta w...

Remont łazienki
© kange_one/Fotolia.com
Styl życia
O czym warto pamiętać planując remont łazienki
Remont łazienki to przedsięwzięcie, które przebiegnie szybko i bezproblemowo, gdy dokładnie je zaplanujemy. Kolejność wykonywania poszczególnych prac jest w tym wypadku bardzo istotna.

Remont łazienki to przedsięwzięcie, które przebiegnie szybko i bezproblemowo, gdy dokładnie je zaplanujemy. Kolejność wykonywania poszczególnych prac jest w tym wypadku bardzo istotna.   Pamiętajmy o tym, aby wszelkie prace hydrauliczne czy elektryczne powierzać specjalistom. Krok 1: Plan, kosztorys i ustalenie kolejności prac remontu łazienki To, jakie mamy wyobrażenie o idealnie wyglądającej łazience, musimy niestety skonfrontować z możliwościami przestrzennymi tego pomieszczenia oraz zasobnością portfela. Dokładny kosztorys i orientacja w cenach poszczególnych elementów wyposażenia dadzą nam pełny obraz tego, jak będzie wyglądała łazienka po remoncie. Warto planować wszystko z dużym wyprzedzeniem. Wówczas mamy możliwość na dokładne przewertowanie wielu ofert i znalezienie np. wymarzonej wanny w promocyjnej cenie. Ważne jest również dokonanie pomiarów oraz rozplanowanie rozmieszczenia poszczególnych urządzeń i wyposażenia. Pamiętajmy również, aby kolejność wykonywania poszczególnych prac przebiegała płynnie , a prace remontowe były przeprowadzane w odpowiedniej kolejności (by na przykład nie montować wanny przed pracami związanymi z modernizacją hydrauliki pomieszczenia). W konstruowaniu planu i kosztorysu warto skorzystać z porad specjalisty, np. architekta lub użyć internetowej aplikacji, dzięki której dobierzemy m.in. kolor ścian do mebli i podłogi. Krok 2: Usuwanie starej glazury i prace hydrauliczne Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac najpierw należy dokonać tak oczywistych czynności jak: zamknięcie dopływu wody, prądu oraz usunięcie starych elementów wyposażenia. Warto również ocenić stan podłoża. W przypadku, gdy płytki mocno przylegają czasem nie trzeba ich usuwać. Jednak sytuacja ta jest możliwa tylko w przypadku, gdy łazienka jest duża, a podniesienie progu o kilka centymetrów nie spowoduje bardzo dużej różnicy...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner