Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
starsza kobieta w szpitalu
© pressmaster/Fotolia.com
Styl życia

Kwasica ketonowa i śpiączka – jak do niej dochodzi i co oznacza?

Śpiączka ketonowa to objaw nieleczonej kwasicy ketonowej, inaczej cukrzycowej. Pojawia się najczęściej u osób chorych na cukrzycę typu I.

Śpiączka ketonowa to objaw nieleczonej kwasicy ketonowej, inaczej cukrzycowej. Pojawia się najczęściej u osób chorych na cukrzycę typu I.

 

Kwasica ketonowa to ostre powikłanie cukrzycy, które może prowadzić do śpiączki, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci.

Przyczyny kwasicy cukrzycowej

Kwasica ketonowa, jest konsekwencją:

 • nieleczonej cukrzycy,
 • źle leczonej cukrzycy,
 • ominięcia dawki insuliny,
 • źle działającej pompy insulinowej,
 • ostrego zapalenia trzustki,
 • zawału serca,
 • udaru mózgu,
 • nadużywania alkoholu,
 • ciąży.

Kwasica ketonowa rzadko występuje u osób chorych na cukrzycę typu II.

Śpiączka kwasicza a śpiączka hipoglikemiczna

Śpiączka kwasicza, konsekwencja kwasicy ketonowej, to efekt nadmiaru cukru we krwi. Organizm cukrzyka, który ominął właściwą dawkę insuliny, nie ma jak zbić poziomu cukru. W konsekwencji pojawia się kwasica i śpiączka ketonowa (z nadmiarem cukru we krwi).

 

Hipoglikemia (zbyt niski poziom cukru we krwi) także może spowodować śpiączkę.bNazywana jest śpiączką hipoglikemiczną. W odróżnieniu od śpiączki ketonowej, śpiączka z niedocukrzenia pojawia się szybko i można łatwo zwalczyć ją podaniem glukozy, lub nawet przed utratą przytomności) zjedzeniem cukierka.

Objawy kwasicy cukrzycowej

Istnieje szereg objawów kwasicy ketonowej. Można podzielić je na pięć kategorii.

 • Zatrucie pokarmowe – wymioty, nudności, bóle brzucha.
 • Odwodnienie – osłabienie, bóle głowy, suchości, częste oddawanie moczu.
 • Zapach acetonu z ust – ciało chcąc pozbyć się nadmiaru związków ketonowatych, próbuje wydalić je przez układ oddechowy. Stąd zapach acetonu podobny to zapachu sfermentowanych jabłek.
 • Oddech Kussmaula – zwany oddechem kwasiczym, jest on przyspieszony i głęboki, a po paru minutach płytki.
 • Rumieniec kwasiczy – związany z nadmiarem związków ketonowatych, prowadzi do rozszerzania się naczyń krwionośnych, w wyniku czego policzki są zarumienione.

Śpiączka ketonowa – charakterystyka

Do śpiączki ketonowej dochodzi powoli. Chory z początku dużo pije i oddaje często mocz. Dochodzi do odwodnienia organizmu. Śpiączkę ketonową rozpoznaje się w oparciu o badania wartości glukozy w surowicy krwi. Wynik powyżej 400 mg/dl - miligramów na decylitr, oznacza występowanie kwasicy ketonowej.

Leczenie  kwasicy ketonowej

Kwasicę cukrzycową leczy się, nawadniając organizm. Dożylnie przetacza się nawet kilka litrów płynów. Dodatkowo reguluje się stężenie glukozy w surowicy krwi, za pomocą insulinoterapii (aplikowania insuliny). Konieczna jest też korekcja poziomów elektrolitów w organizmie.

Monitorowanie i rokowania

Kwasica ketonowa to choroba niebezpieczna. Niezbędne jest monitorowanie chorych z podejrzeniem jej wystąpienia. Robi się to mierząc ciśnienie tętnicze, stan świadomości, wagę oraz oceniając poziom glukozy w surowicy krwi. Rokowania pacjenta są zależne od szybkości podjęcia leczenia. Opieszałość może doprowadzić do śpiączki, a w najgorszym przypadku śmierci.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Badania na cukrzycę
© meepoohyaphoto/Fotolia.com
Styl życia
Badania na cukrzycę: przy wahaniach cukru, silnym pragnieniu i kłopotach ze wzrokiem
Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.

Cukrzycę rozpoznaje się poprzez badanie poziomu cukru we krwi oraz krzywą cukrową. W przypadku cukrzycy typu 1 wykonuje się też badania na obecność peptydu C i przeciwciał anty-GAD.   Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi oraz hipoglikemia, czyli niedocukrzenie są oznaką, że organizm ma problemy z metabolizmem glukozy. Za rozkład glukozy odpowiada produkowana przez trzustkę insulina.   Objawy zbyt niskiego albo zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi mogą występować przygodnie u nieleczonych cukrzyków. Wczesne wykrycie cukrzycy typu 2 może pozwolić uniknąć zastrzyków z insuliny. W cukrzycy typu 1 zastrzyki z insuliny są konieczne. Przyczyny cukrzycy i czynniki ryzyka zachorowania Cukrzyca typu 1 wykrywana jest głównie u dzieci i młodzieży i stanowi 10% wszystkich przypadków cukrzycy. Ten typ cukrzycy może być dziedziczny. W cukrzycy typu 1 trzustka nie produkuje właściwych ilości insuliny , przez co cukier nie jest właściwie metabolizowany. Cukrzyca typu 1 wymaga stałego dostarczania insuliny w zastrzykach lub przez pompę insulinową.   Natomiast tym, co powoduje cukrzycę typu 2, jest niehigieniczny tryb życia i nieprawidłowe odżywianie , czyli jedzenie produktów o dużej zawartości tłuszczu i kalorii oraz żywności wysokoprzetworzonej i brak ruchu. Badania na cukrzycę powinny wykonać też kobiety, które są w ciąży, oraz osoby, u których w rodzinie zdiagnozowano tę chorobę. Objawy, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę Jeśli poziom cukru w organizmie jest zbyt niski lub mocno za wysoki, mówi się o hipo- oraz hiperglikemii . Skoki cukru powodują dolegliwości, które powinny skłonić do wykonania badania na cukrzycę.   Objawy hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, to: utrata ostrości widzenia,...

słodycze
© natashamam35/Fotolia.com
Styl życia
Sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi: dieta i zmiana stylu życia
Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia) bywa wynikiem zaburzeń gospodarki węglowodanowej lub źle leczonej cukrzycy. Jego objawami mogą być m.in. senność, zwiększone pragnienie i nieprawidłowa praca serca. Poziom cukru można unormować domowymi sposobami lub za pomocą podawanej insuliny.

Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia) bywa wynikiem zaburzeń gospodarki węglowodanowej lub źle leczonej cukrzycy. Jego objawami mogą być m.in. senność, zwiększone pragnienie i nieprawidłowa praca serca. Poziom cukru można unormować domowymi sposobami lub za pomocą podawanej insuliny.   Chorzy na cukrzycę typu 1. obniżają poziom cukru poprzez wstrzyknięcie sobie insuliny. O właściwy poziom cukru we krwi można też dbać na inne sposoby, m.in. dzięki diecie. Glukoza – co to jest Glukoza jest cukrem prostym, który dla wielu organizmów stanowi podstawowe źródło energii niezbędnej do prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Źródłem glukozy są spożywane przez człowieka węglowodany, które przetwarzane są do postaci glukozy w przewodzie pokarmowym. Glukoza wchłaniana jest następnie z jelita cienkiego do krwi, a wraz z nią transportowana do komórek organizmu dostarczając im energii. Jeżeli wchłanianie glukozy jest zaburzone, gromadzi się ona we krwi, podczas gdy komórki organizmu pozostają „niedożywione”. Prowadzi to często do hiperglikemii, stanu, kiedy stężenie glukozy we krwi jest niebezpiecznie wysokie . Jaki jest prawidłowy poziom cukru na czczo U dorosłego, zdrowego człowieka prawidłowe stężenie cukru we krwi powinno na czczo wynosić mniej niż 100 mg/dl. O hiperglikemii można mówić wtedy, kiedy poziom cukru we krwi utrzymuje się przez dłuższy czas powyżej 100 mg/dl. Przy cukrzycy poziom cukru przekracza 200 mg/dl. Poziom cukru można zbadać podczas badań laboratoryjnych. Należy zgłosić się w tym celu na czczo na pobieranie krwi. Próbka krwi zostanie przeanalizowana i oznaczone zostanie stężenie glukozy w surowicy na czczo i jeśli jest taka potrzeba – po obciążeniu glukozą (czyli po spożyciu 75 mg glukozy). Szacunkowe badanie można...

Badanie poziomu glukozy
© 6okean/Fotolia.com
Styl życia
Hipoglikemia to nie tylko problem cukrzyków. Pierwsze objawy niedocukrzenia to senność, zawroty głowy i drżenie
Hipoglikemia może wystąpić zarówno u cukrzyków, jak i u osób niedotkniętych tą chorobą. W pierwszej fazie objawia się zawrotami głowy, kołataniem serca i zdenerwowaniem. Następnie może wystąpić utrata przytomności, padaczka, a nawet śpiączka.

Hipoglikemia może wystąpić zarówno u cukrzyków, jak i u osób niedotkniętych tą chorobą. W pierwszej fazie objawia się zawrotami głowy, kołataniem serca i zdenerwowaniem. Następnie może wystąpić utrata przytomności, padaczka, a nawet śpiączka.   Cukrzykom zaleca się zawsze mieć przy sobie tabletki z glukozą i porcję glukagonu. Co to jest hipoglikemia? Hipoglikemia to stan niskiego poziomu cukru we krwi. Najczęściej dotyczy chorych na cukrzycę , którzy zażywają insulinę lub leki stymulujące działanie insuliny. Wyróżnia się 3 rodzaje hipoglikemii: łagodna (poziom cukru spada do 70 miligramów na decylitr);  umiarkowana (60 miligramów); ciężka (poniżej 55 miligramów). W stanie łagodnej hipoglikemii objawy mogą nie występować , a w umiarkowanej nie wymagają pomocy osób trzecich. Ciężki stan hipoglikemii jest niebezpieczny dla życia i zdrowia, wymaga szybkiej interwencji medycznej.   Przyczyną niedocukrzenia może być za duża dawka insuliny , nieprawidłowe odżywianie, wysiłek fizyczny i choroby   Hipoglikemia najczęściej występuje u osób chorych na cukrzycę typu 1 , dużo rzadziej typu 2.   U diabetyków niedocukrzenie może być spowodowane: zbyt wysoką dawką przyjętej insuliny, zażyciem leków obniżających poziom glukozy w osoczu krwi, przyspieszonym działaniem insuliny, co może być spowodowane wysoką temperaturą (na przykład w saunie i podczas kąpieli), forsownym wysiłkiem fizycznym, spożyciem alkoholu, pominięciem posiłku, zbyt małą porcją lub zbyt długą przerwą między posiłkami , za dużym odstępem pomiędzy wstrzyknięciem insuliny a posiłkiem. Hipoglikemia może wystąpić również u osób niechorujących na cukrzycę .  ...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner