Dłonie
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Kulka na nadgarstku, czyli ganglion

Kulka na nadgarstku to torbiel wypełniona płynem. Przeważnie pojawia się na nadgarstku, który uległ uszkodzeniu lub który został przeciążony. Jeśli torbiel sama nie zniknie, trzeba skorzystać z pomocy specjalisty. Pozbycie się ganglionu, bo tak inaczej się ta kulka nazywa, jest trudne i może wymagać leczenia chirurgicznego.

Kulka na nadgarstku to torbiel wypełniona płynem. Przeważnie pojawia się na nadgarstku, który uległ uszkodzeniu lub który został przeciążony. Jeśli torbiel sama nie zniknie, trzeba skorzystać z pomocy specjalisty. Pozbycie się ganglionu, bo tak inaczej się ta kulka nazywa, jest trudne i może wymagać leczenia chirurgicznego.

Stan zapalny lub przeciążenie stawu – od tego może pojawić się kulka na nadgarstku

Chociaż przyczyny pojawiania sięnie są potwierdzone, to przeważnie kulka na nadgarstku pojawia się po nadwyrężeniu stawu albo jako powikłanie stanów zapalnych. W torbieli zbiera się płyn, ale nie jest to bolesne, o ile nie uciska pobliskich nerwów. Najczęściej ganglion pojawia się na górze nadgarstka. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy dłoń zostanie przeciążona. Najłatwiej o to podczas sprzątania, prasowania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ryzyko, że pojawi się kulka na nadgarstku, rośnie też w przypadku zapalenia ścięgien, mięśni bądź torebek stawowych nadgarstka. Jako powikłanie po stanach zapalnych ganglion leczy się w ten sam sposób co torbiel pojawiającą się po przeciążeniu czy urazie.

Kulka na nadgarstku jest twarda i zwykle wrażliwa na ucisk

Torbiel pojawiająca się na grzbiecie lub na spodzie nadgarstka nie boli, jeśli się jej nie dotyka i nie podrażnia. Wyjątkiem jest jej umiejscowienie głęboko w stawie, wtedy może uciskać pobliskie nerwy nawet przy niewielkich ruchach ręki. Kulka na nadgarstku jest twarda, a jeśli występuje na grzbiecie nadgarstka, to przed nią może być widoczne wyraźne wgłębienie. Czasem da się ją przesuwać poprzez ucisk, a niekiedy pozostaje nieruchoma. W niektórych przypadkach może utrudniać ruszanie ręką w stawie nadgarstkowym. Prawie zawsze jest wrażliwa na dotyk, dlatego pozbycie się jej poprzez częste masowanie może być niemożliwe.

Nawracająca kulka na nadgarstku wymaga operacji

Bywa, że ganglion znika sam, ale często wymaga interwencji lekarskiej. Ponieważ intensywny masaż może sprawiać ból, raczej unika się tego typu praktyk, choć i one mogą zostać zalecone. Rozlanie torbieli wewnątrz może powodować powikłania i sprawi, że niemal na pewno pojawi się ponownie. Dlatego usunięcie ganglionu powinno odbyć się poprzez odessanie igłą nagromadzonego płynu albo nawet usunięcie operacyjne i następnie podanie miejscowo leków przeciwzapalnych i przyspieszających regenerację uszkodzonych tkanek. Po zabiegu przeważnie potrzebna jest rehabilitacja – fizykoterapia. Jeśli w obrazie USG lub RTG wewnątrz torbieli zauważalna jest skondensowana masa, jest to wskazanie do biopsji.

 

kobieta trzymająca się za brzuch
©sorrapongs/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie torbieli jajników, stawów i szyszynki
Torbiel jajników leczy się środkami antykoncepcyjnymi. Torbiel stawów powstaje zwykle na kostkach, biodrach i kolanach (torbiel Bakera). Torbiel szyszynki skutkuje zaburzeniami pamięci i problemami w widzeniu. Chorobę w zaawansowanej fazie leczy się chirurgicznie.

Torbiel jajników leczy się środkami antykoncepcyjnymi. Torbiel stawów powstaje zwykle na kostkach, biodrach i kolanach (torbiel Bakera). Torbiel szyszynki skutkuje zaburzeniami pamięci i problemami w widzeniu. Chorobę w zaawansowanej fazie leczy się chirurgicznie. Torbiel to patologiczna komora, która jest wypełniona płynem lub galaretowatą substancją. Wyróżnia się torbiele prawdziwe, rzekome i krwotoczne. Torbiele jajników – przyczyny i leczenie Torbiel jajników to przestrzeń w okolicy jajnika, która jest oddzielona błoną od zdrowej tkanki. Schorzenie najczęściej występuje u kobiet w okresie rozrodczym. W początkowych fazach choroba nie daje żadnych objawów, więc ciężko ją rozpoznać. Torbiel na jajniku często jest wykrywana podczas badań kontrolnych z wykorzystaniem USG. Na wstępie należy zrobić też test ciążowy, aby wykluczyć inne przyczyny rozwoju tkanek. Badacze twierdzą, że głównym powodem powstawania torbieli na jajnikach są: nieleczony stan zapalny dróg rodnych, zaburzenia hormonalne lub choroby genetyczne. Leczenie choroby polega na podawaniu leków antykoncepcyjnych w celu wyregulowania gospodarki hormonalnej. Gdy torbieli jest wiele, należy usunąć cały jajnik, jednak nadal nie powoduje to problemów z zajściem w ciążę. Torbiel stawów – objawy i leczenie Torbiel stawów najczęściej dotyka kostek, kolan (torbiel Bakera) i biodra. Schorzenie sięga do 5 cm średnicy i jest łatwe do wykrycia metodą palpacyjną (za pomocą wyczuwania palcami). Torbiel na stawach jest elastyczna i wyraźnie oddziela się od zdrowych komórek. Choroba rozwija się bezobjawowo, a chory czuje tylko przemieszczanie się komory pod skórą. Schorzenie przyczynia się do zapalenia lub zwyrodnienia stawów, więc po wykryciu patologicznej przestrzeni należy natychmiast...

kobieta w średnim wieku
Flickr/Daniel X. O'Neil/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Torbiel na jajniku – groźne schorzenie czy nieszkodliwa narośl?
Torbiel na jajniku to patologiczna zmiana otaczająca jajnik. Może mieć łagodny przebieg, gdy jest to np. pozostały pęcherzyk Graafa lub złośliwy w postaci raka jajnika.

Torbiel na jajniku to patologiczna zmiana otaczająca jajnik. Może mieć łagodny przebieg, gdy jest to np. pozostały pęcherzyk Graafa lub złośliwy w postaci raka jajnika. Torbiel na jajniku – co to jest i skąd się bierze? Torbiel na jajniku (łac. cystis ovarii) to schorzenie najczęściej pojawiające się u kobiet jeszcze miesiączkujących. Jest to zmiana patologiczna przestrzeni płynowej jajnika otoczona ścianą. Torbiele dzielimy na: torbiele czynnościowe jajnika (surowicze, proste): torbiel pęcherzykowa, torbiel ciałka żółtego – są to torbiele powstałe w wyniku nie wchłonięcia pęcherzyka Graafa – zazwyczaj mają postać łagodną, w ostateczności wymagającą jedynie terapii hormonalnej. torbiele jajnika nieczynnościowe: torbiele endometrialne (tzw. czekoladowe) oraz dermoidalne (tzw. skórzaste) – w tej grupie pojawiają się zmiany złośliwe o charakterze nowotworowym wymagające często interwencji chirurgicznej. Do tej pory nie udało się ustalić jednoznacznie czynników powodujących torbiele. Najczęściej podawanymi przyczynami są: nieleczone stany zapalne dróg rodnych, policystyczne jajniki, endometrioza (czyli przerost błony śluzowej macicy), zaburzenia hormonalne oraz czynniki genetyczne. Torbiel na jajniku – objawy i rozpoznanie Torbiele często nie dają żadnych specyficznych objawów. Jeśli jednak zauważymy współwystępowanie symptomów z poniższej listy, warto udać się do lekarza ponieważ może to oznaczać, że torbiel jest już znacznej wielkości i uciska okoliczne tkanki: bóle podbrzusza, szczególnie zlokalizowane w obrębie któregoś jajnika; parte bóle pęcherza połączone z uczuciem parcia na mocz; krwawienia międzymiesiączkowe i/lub zaburzenia cyklu i miesiączkowania – szczególnie, jeśli nie występowały wcześniej;...

prawa noga z czerwonym, bolącym kolanem
© Stasique/Fotolia.com
Styl życia
Objawy zwyrodnienia stawu kolanowego – ból w trakcie ruchu
Głównym objawem zwyrodnienia stawu kolanowego jest ból, który początkowo towarzyszy nam w czasie ruchu. Z czasem, gdy zmiany zwyrodnieniowe stają się coraz większe, ból jest odczuwany także podczas odpoczynku. Nieleczone zwyrodnienie kolan może z czasem nawet całkowicie uniemożliwić chodzenie.

Głównym objawem zwyrodnienia stawu kolanowego jest ból, który początkowo towarzyszy nam w czasie ruchu. Z czasem, gdy zmiany zwyrodnieniowe stają się coraz większe, ból jest odczuwany także podczas odpoczynku. Nieleczone zwyrodnienie kolan może z czasem nawet całkowicie uniemożliwić chodzenie. Objawy towarzyszące zwyrodnieniu kolan Głównym objawem, który informuje o nieprawidłowościach w stawie kolanowym jest ból , który początkowo jest odczuwany tylko podczas ruchu . Z czasem, gdy zmiany zwyrodnieniowe zaczynają się powiększać, ból może być odczuwany także podczas odpoczynku.   Odczuwanie bólu to nie jedyny objaw zwyrodnienia kolan . Inne objawy, które towarzyszą przedwczesnemu zużywaniu się tkanki tworzącej staw to między innymi: odczuwanie sztywności stawu: objaw ten można dostrzec po dłuższym siedzeniu, staniu lub przebywaniu w jednej pozycji; skrzypienie w kolanie: słyszalne dźwięki skrzypienia podczas wykonywania ruchów mogą świadczyć o nieprawidłowościach w stawie; odczuwanie osłabienia; trudności z chodzeniem, klękaniem, kucaniem i ogólne utrudnienie sprawności fizycznej kończyn dolnych; zaobserwowanie torbieli w dole podkolanowym; zmniejszenie się objętości mięśni po stronie nogi, w której występuje zwyrodnienie stawu kolanowego; uporczywy ból. Czym grozi choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego? Zwyrodnienie kolana jest schorzeniem nieuleczalnym . Nie można odbudować zniszczonego stawu w takim stopniu, aby powrócił on do swojego pierwotnego stanu. Można za to doprowadzić do zahamowania postępu zmian zwyrodnieniowych oraz załagodzić ból, który im towarzyszy.   Jeśli zbagatelizujemy objawy zwyrodnienia stawu kolanowego i zrezygnujemy z leczenia pod okiem specjalisty, objawy wymienione powyżej mogą się nasilić. Z czasem może to prowadzić nawet do całkowitej degeneracji stawu kolanowego i tym...

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner