kuchnia na poddaszu
©cycologe/Fotolia
Styl życia

Jak w funkcjonalny sposób urządzić kuchnię na poddaszu?

Kuchnie na poddaszu spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie w budynku jednorodzinnym. Skosy z jednej strony mogą stwarzać problemy dla jej zaaranżowania, a z drugiej – mogą dawać nowe możliwości. Z pewnością wpływają na rozplanowanie przestrzeni i determinują kształt zabudowy kuchennej.

Kuchnie na poddaszu spotyka się najczęściej w domach wielorodzinnych. Jest to rzadko stosowane rozwiązanie w budynku jednorodzinnym. Skosy z jednej strony mogą stwarzać problemy dla jej zaaranżowania, a z drugiej – mogą dawać nowe możliwości. Z pewnością wpływają na rozplanowanie przestrzeni i determinują kształt zabudowy kuchennej.

Powierzchnia poddasza

Wygląd kuchni na poddaszu uzależniony jest od jego powierzchni. Najważniejsza w tej kwestii jest ścianka kolankowa (ściana dobudowana na ostatniej kondygnacji w celu podniesienia dachu i zwiększenia powierzchni użytkowej poddasza). Jej wysokość determinuje wysokość ścian na poddaszu. Im ścianka jest niższa, tym mniejsze są możliwości zaaranżowania poddasza. Jeśli ścianka kolankowa ma 75 centymetrów, skos można zabudować schowkiem lub ustawić pod nim stolik. Jednak korzystanie z niego nie będzie komfortowe. Najlepiej jeśli ścianka ma co najmniej 110 centymetrów, wówczas można swobodnie aranżować kuchnię na poddaszu.

 

Ważna jest także wysokość pomieszczenia. Należy tak zaplanować przestrzeń, aby móc przygotowywać posiłki w pozycji stojącej, bez konieczności garbienia się. W innym przypadku kuchnia nie będzie funkcjonalna.

Światło na poddaszu

Trzeba pamiętać, że to pomieszczenie będzie nagrzewać się szybciej niż te poniżej poddasza. Dlatego też kuchnię na poddaszu warto zaplanować od północy, która nie jest nasłoneczniona. Dodatkowo pomocne będą rolety, które przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu się kuchni. Najlepiej, jeśli poddasze jest wyposażone w okna połaciowe. Powierzchnia okien powinna stanowić 10% powierzchni podłogi na poddaszu.

Wentylacja w kuchni na poddaszu

Aranżując kuchnię na poddaszu trzeba zadbać o wentylację. Okna na poddaszu powinno się zaopatrzyć w nawiewniki zapewniające cyrkulację powietrza. Będzie ona przeciwdziałać powstawaniu grzybów czy zawilgocenia ścian na skutek działania pary wodnej powstałej podczas gotowania czy zmywania.

Dach a aranżacja kuchni na poddaszu

Na sposób urządzenia kuchni na poddaszu ma wpływ także kształt dachu. Im większa liczba skosów, tym trudniej zaaranżować pomieszczenie. Najtrudniej jest, jeśli dach jest wielospadowy. Wówczas najlepiej będzie wybrać meble na zamówienie. Zabudowa nawet trudno dostępnych miejsc umożliwi pełne zagospodarowanie powierzchni poddasza na kuchnię. Przestrzeń pod skosami można wykorzystać na szafki, schowki czy lodówkę. Pod skosem nie można zamontować kuchenki, ponieważ nad nią musi zawisnąć okap. Można tam jednak umieścić zlew.

Kolorystyka kuchni na poddaszu

Kuchnię na poddaszu warto zaaranżować w jasnych barwach, które sprawią, że pomieszczenie wyda się większe i bardziej przestronne. Dekoratorzy odradzają wybieranie ciemnych barw mebli czy farb ściennych. 

wnętrze pokoju na poddaszu
Flickr/eren {sea+prairie}/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia
Aranżacja pokoju na poddaszu
Skosy na poddaszu stanowią wyzwanie nawet dla dekoratora wnętrz, mimo to można na nim urządzić każde pomieszczenie: od kuchni, przez łazienkę, na sypialni kończąc. Pokój na poddaszu powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Należy zatem odpowiednio zaplanować jego aranżację. Warto pozostawić otwartą przestrzeń niż dzielić ją na mniejsze części.

Skosy na poddaszu stanowią wyzwanie nawet dla dekoratora wnętrz, mimo to można na nim urządzić każde pomieszczenie: od kuchni, przez łazienkę, na sypialni kończąc. Pokój na poddaszu powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Należy zatem odpowiednio zaplanować jego aranżację. Warto pozostawić otwartą przestrzeń niż dzielić ją na mniejsze części. Eksponowanie skosów i belek W czasie aranżowania pokoju na poddaszu nie powinno się ukrywać takich elementów jak skosy czy belki. Tworzą one niepowtarzalny klimat tej przestrzeni. Warto zrezygnować ze stropu, aby wyeksponować elementy konstrukcyjne. Oświetlenie w pokoju na poddaszu Jeśli sufit jest wysoki, można zdecydować się umieścić w centralnym punkcie pokoju żyrandol, w innej sytuacji trzeba wybrać oświetlenie punktowe – halogenowe i ledowe. Trzeba także pomyśleć o oświetleniu zakamarków, do których nie dociera światło górne. Przydatne będą lampy podłogowe i kinkiety. Najlepiej, by w pokoju na poddaszu zamontowane zostały okna połaciowe , które wpuszczają do pomieszczenia dwa razy więcej światła niż takich samych rozmiarów okna pionowe. Do pokoju na poddaszu powinno wpadać jak najwięcej naturalnego światła. Liczbę okien należy dostosować do typu pokoju – w sypialni potrzeba mniej światła niż w pokoju dziecka do nauki. Długość okna dobiera się do kąta nachylenia dachu – im bardziej płaski dach, tym dłuższe okno. Warto też pamiętać, że kilka okien równo rozmieszczonych lepiej doświetli wnętrze niż jedno duże okno. Kolorystyka ścian pokoju na poddaszu Wybór kolorów do pokoju na poddaszu jest uzależniony od światła. Jeżeli pomieszczenie jest dobrze oświetlone, to nie ma potrzeby dodatkowo go powiększać, zatem można zdecydować się na ciemniejszy kolor ścian. Inaczej jest na poddaszu, które jest...

Piękny pokój na poddaszu
Pixabay/ssabyo77/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Pokój na poddaszu: 5 inspirujących aranżacji
Pokój na poddaszu to miejsce z magicznym klimatem. Tworzą je skosy poddasza, a aranżacja tego wnętrza wymaga szczególnego przemyślenia. Zaprojektuj pomieszczenie z wykorzystaniem niskich mebli – komody, półek, wąskich, ale długich kanap. Dobrym wyborem okazać się mogą małe półeczki zawieszone na ścianie, lustra lub elementy dekoracyjne wykorzystujące atut poddasza – konstrukcję dachu.

Pokój na poddaszu to miejsce z magicznym klimatem. Tworzą je skosy poddasza, a aranżacja tego wnętrza wymaga szczególnego przemyślenia. Zaprojektuj pomieszczenie z wykorzystaniem niskich mebli – komody, półek, wąskich, ale długich kanap. Dobrym wyborem okazać się mogą małe półeczki zawieszone na ścianie, lustra lub elementy dekoracyjne wykorzystujące atut poddasza – konstrukcję dachu.   Przed rozpoczęciem aranżacji pokoju na poddaszu powinniśmy się zastanowić, czemu ma służyć to pomieszczenie. Ma to istotny wpływ na dobór mebli i dodatków. Jeżeli planujesz zrobić tam sypialnię, powinieneś pomyśleć o jasnej kolorystyce wnętrza i zminimalizowaniu dodatków dekoracyjnych. Gdy będziesz chciał zaaranżować pokój na poddaszu jako salon, wtedy możesz zaszaleć z kolorami ścian, liczbą dekoracji i wyborem kanapy. 1. Klasyczny pokój na poddaszu Pokój na poddaszu od zawsze kojarzył ci się z jasnym, przestronnym wnętrzem? Możesz tak zaprojektować to pomieszczenie – wybierz skandynawski styl designu . Białe ściany, długa, wygodna kanapa, drewniana podłoga oraz drewniane lub białe meble w postaci komody czy niskiego stolika. Aby dodać polskiego akcentu do skandynawskiego pokoju, połóż na kanapę kilka poduszek-jaśków w folklorystyczne wzory. Ich żywe barwy przełamią momentami zbyt monotonny duet bieli i drewna. 2. Pokój na poddaszu dla dzieci Jeśli pokój na poddaszu ma być przeznaczony dla dzieci, pomieszczenie musi być barwne z dużą liczbą stymulujących dodatków . Ściany mogą być dwukolorowe (ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie trzech ścian na biało, a jednej na inny pastelowy kolor – jasny róż, jasny błękit, jasny fiolet). W pokoju na poddaszu dla dziecka powinno znaleźć się duże łóżko oraz kilka niskich...

Szara łazienka z wanną
Pixabay/stevepb/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Mała łazienka na poddaszu ze skosami – praktyczna aranżacja
Mała łazienka na poddaszu ma bardzo wiele uroku – skosy i okna dachowe sprawiają, że jest nie tylko bardzo przytulna, ale również oryginalna. Urządzenie takiego wnętrza bywa jednak bardzo kłopotliwe, bo skosy na suficie ograniczają możliwość dogodnego rozmieszczenia urządzeń sanitarnych. Oto kilka porad, które pozwolą uniknąć problemów i sprawią, że nawet najmniejsza łazienka będzie komfortowa:

Mała łazienka na poddaszu ma bardzo wiele uroku – skosy i okna dachowe sprawiają, że jest nie tylko bardzo przytulna, ale również oryginalna. Urządzenie takiego wnętrza bywa jednak bardzo kłopotliwe, bo skosy na suficie ograniczają możliwość dogodnego rozmieszczenia urządzeń sanitarnych. Oto kilka porad, które pozwolą uniknąć problemów i sprawią, że nawet najmniejsza łazienka będzie komfortowa:   1. Oceń powierzchnię łazienki metodą praktyczną. Projekt pomieszczenia na poddaszu nie wystarczy, by stwierdzić, czy można w nim zrobić wygodną łazienkę. Zwykle jest tam podawana jedynie powierzchnia podłogi, która jednak nie daje pełnej informacji o swobodzie poruszania się po pomieszczeniu. Przed zaplanowaniem łazienki pole manewru warto więc ocenić, sprawdzając, na jak dużej powierzchni można stanąć bez pochylania głowy. Przyjmuje się, że powierzchnia użytkowa w przestrzeni (czyli taka, gdzie wysokość wynosi co najmniej 190 cm) powinna mieć ok. 2 m2. Jeśli pomieszczenie nie spełnia takich wymogów, warto zmienić plany i urządzić tam np. sypialnię – tam można ustawiać meble w różnych konfiguracjach, natomiast zamontowanie armatury łazienkowej sprawia, że nie można zmienić już rozmieszczenia urządzeń sanitarnych.   2. Trzymaj pion (kanalizacyjny). Planując rozmieszczenie urządzeń sanitarnych, trzeba starać się, aby znajdowały się one jak najbliżej pionu kanalizacyjnego (nie dalej niż 1 m). Im dalej od niego, tym dłuższe przyłącza trzeba wykonać. Należy też pamiętać o tym, by odpływ znajdował się pod kątem, ze spadkiem w kierunku pionu kanalizacyjnego. Kiedy wanna lub prysznic znajdują się zbyt daleko, trzeba czasem umieszczać je na lekkim podwyższeniu, by odpływ działał, jak należy, a to nastręcza wielu trudności, zwłaszcza w przypadku prysznica, który w łazience na...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner