Test wzrokowy
© johnaaron/Fotolia.com
Styl życia

Krótkowzroczność, czyli bliskowzroczność

Krótkowzroczność to inaczej bliskowzroczność lub miopia. Wynika z tego, że promienie świetlne, która wpadają do oka, zamiast ogniskować się na siatkówce oka, robią to przed nią.

Krótkowzroczność to inaczej bliskowzroczność lub miopia. Wynika z tego, że promienie świetlne, która wpadają do oka, zamiast ogniskować się na siatkówce oka, robią to przed nią.

 

Efektem jest prawidłowe widzenie przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości, natomiast im są dalej, tym bardziej rozmazane. Te objawy są znane niestety coraz większej liczbie osób. Zanieczyszczenie środowiska, długotrwała ekspozycja oczu na działanie monitorów i brak zwyczaju robienia przerw podczas pracy przy komputerze, słowem – współczesny styl życia, odbija się na kondycji oczu.

Rodzaje krótkowzroczności

Możemy mówić o kilku rodzajach krótkowzroczności. W zależności od przyczyny wyróżnia się:

  • krótkowzroczność rogówkową – stosunkowo rzadka, jej przyczyną jest zbytnia kulistość rogówki;
  • krótkowzroczność soczewkową – jej przyczyną jest zbytnia kulistość soczewki.

 

Inny podział krótkowzroczności powstał na podstawie wielkości wady:

  • krótkowzroczność mała – do 2,5 D (dioptrii),
  • krótkowzroczność średnia – od 3 do 6 D,
  • krótkowzroczność duża – powyżej 6 D.

Wada wzroku powiększa się samoistnie do momentu wzrostu oka, co najczęściej kończy się w 21 roku życia.

Przyczyny krótkowzroczności

Nie są znane dokładne przyczyny krótkowzroczności, jednak wiadomo, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia tej wady wzroku lub pogłębienie już istniejących zaburzeń widzenia. Są to:

  • czynniki genetyczne – odgrywają rolę szczególnie przy występowaniu dużej krótkowzroczności, ale nie tylko. Niestety jeśli oboje rodziców nosi okulary, najprawdopodobniej dziecko także w przyszłości pójdzie w ich ślady. Jak dotąd nie zidentyfikowano genu, odpowiadającego za tę wadę;
  • nieprawidłowy styl życia – wytężanie wzroku (np. podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem, czytania przy złym świetle);
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • niedobór witamin – u krótkowidzów często występuje niedobór witamin A, D i E.

Leczenie krótkowzroczności

Krótkowzroczność można bardzo łatwo skorygować, nosząc okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Oba sposoby są równie skuteczne i to, który wybierzemy zależy tylko od indywidualnych preferencji. Osobom cierpiącym na dużą krótkowzroczność czasami zaleca się ze względów estetycznych połączenie soczewek z okularami, aby te ostatnie nie były zbyt grube.

 

Od lat 80. coraz popularniejsza jest także metoda laserowej korekty wzroku – nie każdy może sobie na nią pozwolić, ponieważ jest to koszt około 2 tysięcy złotych. Jednak ze względu na to, że jest to stosunkowo nowa metoda leczenia krótkowzroczności, nie są znane długofalowe efekty tego zabiegu. Optycy i okuliści zwracają też uwagę na to, że wraz z naturalnymi procesami starzenia się, wzrok także z biegiem lat będzie się pogarszał, nawet mimo wykonania laserowego zabiegu korekty wzroku.

 

Czarne okulary leżą na alfabecie.
©Africa Studio/Fotolia
Styl życia
Laserowa korekcja wzroku. Jak wygląda zabieg?
Laserowa korekcja wzroku pozwala skorygować wady wzroku w szybki i skuteczny sposób.

Laserowa korekcja wzroku pozwala skorygować wady wzroku w szybki i skuteczny sposób.   Zabieg laserowy poprawia jakość życia i umożliwia normalne funkcjonowanie bez konieczności noszenia okularów. Laserowa korekcja wzroku – metody i opis zabiegu Występują trzy metody laserowej korekcji wzroku: PRK, LASIK i LASEK . Przed planowanym zabiegiem nie należy pić alkoholu, kawy i innych napojów, które zawierają kofeinę. W dniu zabiegu nie należy robić makijażu, a twarz powinno się dokładnie umyć ciepłą wodą. Gdy słońce mocno świeci, po zabiegu trzeba założyć okulary przeciwsłoneczne .   1. PRK – podczas tej metody podawane jest znieczulenie miejscowe i mechanicznie usuwany jest nabłonek rogówki . Następnie przy pomocy wiązki światła lasera koryguje się kształt rogówki. Po zabiegu rogówka potrzebuje kilku dni, by nabłonek odbudował się. Na ten czas zakładany jest opatrunek, w postaci soczewki kontaktowej , który usuwany jest zazwyczaj po 5 dniach. Ostrość wzroku poprawia się stopniowo, a powrót do zdrowia trwa przeważnie dwa tygodnie.   2. LASIK – to metoda korekcji wad wzroku, która polega na utworzeniu i odchyleniu płatka rogówki i działaniu lasera na zrąb rogówki . Kiedy specjalista skoryguje już krzywiznę rogówki , płatek jest umieszczany ponownie na swoim miejscu. Pacjent może powrócić do codziennego trybu życia już następnego dnia po zabiegu.   3. LASEK – jest najnowocześniejszą metodą laserową i najmniej inwazyjną. Obecnie najczęściej się ją stosuje, gdyż jest w pełni bezpieczna. Wiązka lasera modeluje powierzchniową warstwę rogówki po zmiękczeniu jej odpowiednim roztworem alkoholu. Po zakończeniu modelowania przez laser, płatek nabłonka wraca na początkowe miejsce. Zabieg trwa tylko kilka minut i jest bezbolesny. Na koniec zakładany jest opatrunek w postaci soczewki kontaktowej. Pacjent, zaraz po badaniu...

kobieta trze zamknięte oko
©vladimirfloyd/Fotolia.com
Styl życia
Zaćma - jak wygląda operacja leczenia katarakty?
Zaćma, czyli inaczej katarakta to mętnienie soczewki oka. W większości przypadków jest związana z procesem starzenia się organizmu, ale czasem bywa wadą wrodzoną. Współczesna medycyna może nie tylko zatrzymać rozwój zaćmy, ale także przywrócić ostrość widzenia.

Zaćma, czyli inaczej katarakta to mętnienie soczewki oka . W większości przypadków jest związana z procesem starzenia się organizmu, ale czasem bywa wadą wrodzoną. Współczesna medycyna może nie tylko zatrzymać rozwój zaćmy, ale także przywrócić ostrość widzenia. Przyczyny zaćmy Do najważniejszych przyczyn zaćmy należą: wiek (choroba atakuje przede wszystkim osoby po 60. roku życia), mechaniczne urazy oka, praca w szkodliwych warunkach, narażanie oczu na kontakt z chemikaliami, stany zapalne oka, cukrzyca i inne choroby przewlekłe, przyjmowanie niektórych farmaceutyków. Rozpoznawanie katarakty - skąd wiadomo, że to zaćma? Przed zaćmą nie można się uchronić profilaktyką, ale nie oznacza to, że każdy jest skazany na to schorzenie. Każdy przypadek jest indywidualny. Podobnie jest w przebiegu choroby - u jednych w ciągu kilku miesięcy następuje praktycznie utrata wzroku, a u innych zaćma rozwija się przez długie lata.   Pogorszenie widzenia można bardzo łatwo rozpoznać. Okulista prosi o założenie kolejnych szkieł korekcyjnych i odczytywanie konkretnych rzędów cyfr i liter. Jeśli mimo wielu prób nie da się dobrać odpowiednich szkieł, w których widzenie jest ostre - trzeba dokładnie przyjrzeć się temu, w jakim stanie jest soczewka. Powinna ona być przezroczysta i elastyczna, aby skupiać światło dokładnie na siatkówce oka. Jeśli zupełnie zmętnieje, mimo założonych szkieł korekcyjnych, da się odróżnić jedynie światło od cienia. Leczenie zaćmy Leczenie zaćmy odbywa się poprzez zabieg operacyjny . To jedyna skuteczna metoda. Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki. Wykorzystuje się do tego metodę fakoemulsyfikacji z wszczepieniem sztucznej soczewki. Jak wygląda operacja zaćmy? Podczas zabiegu usuwa się zmętniałą soczewkę metodą mikrocięcia o szerokości zaledwie 1,5-3 mm....

kobieta nakłada soczewkę
©puhhha/Fotolia.com
Fleszstyle
Jakie soczewki wybrać? Rodzaje i typy soczewek kontaktowych
Wady refrakcji są obecnie bardzo częstym zjawiskiem, co wynika z rozpowszechnionego trybu życia, polegającego na nadwyrężaniu wzorku przy korzystaniu z komputera i urządzeń mobilnych. Jedną z najpopularniejszych metod korekcji wad wzroku są soczewki kontaktowe. W sklepach optycznych można znaleźć wiele rodzajów soczewek: począwszy od korekcyjnych, przez lecznicze, aż po kosmetyczne.

Wady refrakcji są obecnie bardzo częstym zjawiskiem, co wynika z rozpowszechnionego trybu życia, polegającego na nadwyrężaniu wzorku przy korzystaniu z komputera i urządzeń mobilnych. Jedną z najpopularniejszych metod korekcji wad wzroku są soczewki kontaktowe. W sklepach optycznych można znaleźć wiele rodzajów soczewek: począwszy od korekcyjnych, przez lecznicze, aż po kosmetyczne.   Soczewki wykonywane są ze specjalistycznych materiałów, które przepuszczają powietrze. Dzięki temu nie wysuszają one nadmiernie oczu i są komfortowe w noszeniu. Czym są soczewki kontaktowe? Soczewki kontaktowe , nazywane również niekiedy błędnie szkłami kontaktowymi, są wyrobem medycznym, mogącym spełniać różne funkcje. Najczęściej jednak wykorzystuje się je do korekcji wad wzroku . Oprócz tego soczewki kontaktowe mogą posłużyć do zmiany koloru oczu lub do wykonywania opatrunku. Najczęściej wykonuje się je z materiału slikonowo-hydrożelowego, który w optyce wykorzystuje się od końca lat 90. XX wieku. Przed zakupem soczewek kontaktowych należy udać się do okulisty lub optometrysty, który po wykonaniu badaniu wzroku, będzie mógł dobrać odpowiednie soczewki. Nie bez znaczenia jest to, że soczewki kontaktowe wymagają specjalnej pielęgnacji. Podział soczewek kontaktowych ze względu na ich zastosowanie Biorąc pod uwagę zastosowanie soczewek kontaktowych, można wyróżnić: soczewki korekcyjne, które jak sama nazwa wskazuje służą do korekty wad refrakcji. Dzieli się je na soczewki zwykłe, przeznaczone do leczenia krótkowzroczności  lub dalekowzroczności, a także soczewki toryczne, które wykorzystuje się do leczenia astygmatyzmu . Oprócz tego wymienić można soczewki progresywne, przeznaczone dla osób po 40. roku życia, soczewki lecznicze , które...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner