Kobieta trzyma się za kręgosłup.
©Kaspars Grinvalds/Fotolia
Styl życia

Kręgozmyk – jak leczyć przesunięcie kręgów?

Kręgozmyk to choroba kręgosłupa, która polega na przemieszczeniu się kręgów względem siebie. Kręg, który leży wyżej przesuwa się do przodu w kierunku kręgu leżącego niżej.

Kręgozmyk to choroba kręgosłupa, która polega na przemieszczeniu się kręgów względem siebie. Kręg, który leży wyżej przesuwa się do przodu w kierunku kręgu leżącego niżej.

Kręgozmyk – stopień zaawansowania

Kręgozmyk występuje w różnorodnych stopniach zaawansowania, w zależności od przyczyny i wielkości schorzenia. Klasyfikacja Meyerdinga opiera się na stopniach ześlizgu, czyli procentowym przemieszczeniu tylnych krawędzi trzonów kręgów i mówi o tym, że I stopień to przesunięcie mniejsze niż 25%, drugi to przesunięcie w granicach 25-50%, trzeci typ to przemieszczenie o 50-75%, czwarty stopień to powyżej 75%, a piąty stopień równa się całkowitej utracie styczności kręgów.

Kręgozmyk – leczenie

Kręgozmyk można leczyć na wiele różnych sposobów w zależności od stopnia schorzenia, a także wieku osoby chorej. Leczenie może odbywać się w różnych etapach.

Leczenie kręgozmyku - ćwiczenia

Kiedy występuje I stopień kręgozmyku, leczenie polega na ćwiczeniach zachowawczych, które mają na celu poprawę wady kręgosłupa. Lekarz zaleca unikanie przeciążeń kręgosłupa i noszenie gorsetu bądź sznurówki. Kolejne stopnie kręgozmyku leczy się za pomocą zabiegu chirurgicznego, głównie przez rekonstrukcję węziny, spondylodezę kręgów, repozycję i stabilizację kręgów.

Kręgozmyk typu II – leczenie przez implant lub śruby

Dlatego typ II, czyli kręgozmyk węzinowy leczony jest za pomocą stabilizacji kręgosłupa śrubami, a najczęściej implantem międzytrzonowym, głównie przy użyciu nowoczesnych technik, takich jak PLIF, TLIF i ALIF.

Kręgozmyk zwyrodnieniowy – metoda PLIF

Stopień III kręgozmyku kręgosłupa, zwany zwyrodnieniowym zwalcza się przez uwolnienie uciśniętych korzeni nerwowych bądź odbarczenie korzeni z postępową stabilizacją. Zazwyczaj stosuje się metodę PLIF, która po obu stronach obarcza korzenie nerwowe. Przed podjęciem leczenia chirurgicznego zaleca się stosowanie ćwiczeń zachowawczych za pomocą fizykoterapii.


Poza leczeniem zachowawczym kręgozmyk można leczyć operacyjnie - przy operacji kręgozmyku kręgi można stabilizować śrubami - sprawdź jak wygląda operacja kręgozmyku

mężczyzna trzymający się za gardło
©Monika Wisniewska/Fotolia
Styl życia
Choroby kręgosłupa – leczenie zwyrodnienia odcinka szyjnego
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego to schorzenie, które może powadzić do porażenia kończyn i całkowitego unieruchomienia ciała. Dlatego tak ważne są profilaktyka, odpowiednia dieta oraz wczesna diagnoza i właściwe leczenie zwyrodnienia kręgów szyjnych.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego to schorzenie, które może powadzić do porażenia kończyn i całkowitego unieruchomienia ciała. Dlatego tak ważne są profilaktyka, odpowiednia dieta oraz wczesna diagnoza i właściwe leczenie zwyrodnienia kręgów szyjnych. Rehabilitacja, farmakologia, metody operacyjne w zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego W przypadku, gdy przyczyna zwyrodnienia jest nieznana, leczenie skupia się na usuwaniu jego objawów oraz modyfikowaniu przebiegu choroby. Jeżeli przyczyna jest znana, leczenie dotyczy zarówno jej, jak i objawów i przebiegu choroby. Leczenie zachowawcze zwyrodnień kręgosłupa szyjnego polega przede wszystkim na: farmakologii, za pomocą której leczone są dolegliwości bólowe oraz stany zapalne, w przypadku dłuższego unieruchomienia ciała stosowane są również środki przeciwzakrzepowe. Ponadto stosuje się leki modyfikujące chrząstkę stawową oraz dostawowe zastrzyki z kwasem hialuronowym w celu nawodnienia tkanki. rehabilitacji: kinezyterapii (leczenie ruchem) oraz fizykoterapii (oddziaływanie rozmaitymi bodźcami fizycznymi na miejsce zmienione chorobowo), noszeniu szyjnych kołnierzy ortopedycznych. Warto pamiętać, że noszenie kołnierza osłabia mięśnie szyi, dlatego od razu po jego zdjęciu wskazane jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych, zmianie trybu życia – odpowiednia dieta, aktywność ruchowa, ćwiczenia rehabilitacyjne.   Jeżeli te metody są nieskuteczne lub stopień zaawansowania zwyrodnienia kręgosłupa jest poważny wówczas stosuje się leczenie operacyjne. Ma ono zlikwidować ból i ewentualne stany zapalne i przywrócić pełną motorykę. Zabiegi chirurgiczne polegają najczęściej na usunięciu przyczyny ucisku elementów nerwowych, stabilizacji oraz blokadzie. W bardzo zaawansowanym stadium zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego stosuje się metodę polegającą na usunięciu dysku szyjnego i...

kobieta u lekarza
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Urazy kręgosłupa – kompresyjne złamanie kręgosłupa
Złamanie kompresyjne ma miejsce wtedy, gdy na krąg działa zbyt duża siła (kompresja). W rezultacie trzon kręgu się zapada i kość przyjmuje klinowaty kształt. Jeżeli podczas kompresyjnego złamania kręgosłupa nie dochodzi do uszkodzenia sąsiednich tkanek ani rdzenia kręgowego, wówczas może ono przebiegać bezobjawowo.

Złamanie kompresyjne ma miejsce wtedy, gdy na krąg działa zbyt duża siła (kompresja). W rezultacie trzon kręgu się zapada i kość przyjmuje klinowaty kształt. Jeżeli podczas kompresyjnego złamania kręgosłupa nie dochodzi do uszkodzenia sąsiednich tkanek ani rdzenia kręgowego, wówczas może ono przebiegać bezobjawowo. Kompresyjne złamanie kręgosłupa – przyczyny Odcinki: lędźwiowy i szyjny kręgosłupa są szczególnie narażone na złamania kompresyjne. Do kompresyjnych złamań kręgosłupa może do dojść: w wyniku osteoporozy: kiedy kości są odwapnione a struktura kostna jest rozrzedzona kręgi są szczególnie podatne na wszelkiego rodzaju urazy ; osteoporoza jest jedną z najczęstszych przyczyn kompresyjnych złamań kręgów; podczas nagłego upadku z pozycji siedzącej: kiedy kręgosłup jest wygięty, wówczas dochodzi do zapadnięcia się trzonu kręgu; w wyniku urazu: podczas upadku na pośladki, np. w wyniku poślizgu na lodzie; gwałtownego skoku, wypadku samochodowego, itp.; w rezultacie nowotworu, którego przebieg znacznie osłabia strukturę kości. Kompresyjne złamanie kręgosłupa – leczenie i profilaktyka Leczenie złamań kompresyjnych kręgosłupa ma na celu przywrócenie dawnej sprawności oraz zapobieganie powtórnym złamaniom. Leczenie zachowawcze kompresyjnych złamań kręgosłupa obejmuje: odpoczynek i leżenie, farmakoterapię oraz gorsety ortopedyczne i ortezy. Przy złamaniach, w których występuje bardzo silny ból, stosuje się wertebroplastykę i kifoplastykę, czyli chirurgiczną korekcję kompresyjnego zniekształcenia trzonu kręgowego . Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polega na redukcji zniekształcenia kręgu przy pomocy cementu akrylowego wprowadzanego pod ciśnieniem lub za pomocą balonika.   Ból powstały w wyniku kompresyjnego złamania kręgosłupa znoszony jest za pomocą leków uśmierzających....

Brunet, który trzyma się za kręgosłup.
©LoloStock/Fotolia
Styl życia
Kręgozmyk. Co to jest i jak wygląda operacja?
Kręgozmyk jest rzadką chorobą kręgosłupa i polega na zsuwaniu jednego kręgu z drugiego. Zazwyczaj kręgozmyk dotyczy segmentu lędźwiowego, a piąty krąg zsuwa się po kości krzyżowej z górnej powierzchni sąsiadującego kręgu.

Kręgozmyk jest rzadką chorobą kręgosłupa i polega na zsuwaniu jednego kręgu z drugiego. Zazwyczaj kręgozmyk dotyczy segmentu lędźwiowego, a piąty krąg zsuwa się po kości krzyżowej z górnej powierzchni sąsiadującego kręgu. Kręgozmyk – czym jest? Kręgozmyk jest schorzeniem, które polega na przemieszczeniu kręgów z całym odcinkiem kręgów leżących wyżej. Kręgi przesuwają się ku przodowi w stosunku do kręgu położonego pod nimi. Najczęściej występuje w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Kręgozmyk – objawy Najczęstszym objawem kręgozmyku jest silny ból kręgosłupa , który rozlewa się, promieniuje aż do boków i w dół pośladków. Niekiedy pojawia się rwa kulszowa i występuje po obu stronach, przeważnie w kończynach dolnych. Zaawansowane stadium kręgozmyku objawia się bólami i problemem z chodzeniem . Wówczas miednica jest pochylona do tyłu, a to prowadzi do wtórnego przykurczu w stawach kolanowych i biodrowych. Wtedy chód jest sztywny, nienaturalny i na ugiętych kolanach. Kręgozmyk – operacja Operacja kręgozmyku przede wszystkim przeprowadzana jest w ramach stabilizacji transpedikularnej (stabilizacji segmentu kręgosłupa przy pomocy śrub i prętów). Operacja chirurgiczna jest przeprowadzana, gdy widoczne są ubytki neurologiczne , np. osłabienie siły mięśniowej kończyn. Kolejnym wskazaniem do operacji są nieustające bóle kręgosłupa. Zabieg chirurgiczny ma na celu usztywnienie chorego segmentu i zapobiega niestabilności kręgosłupa. Kręgosłup można usztywnić na wiele sposobów, a jednym z nich jest zastosowanie przeszczepów kostnych autogenicznych bądź allogenicznych. Stabilizacja kręgosłupa śrubami Uzyskanie zrostu kostnego jest pewniejsze i dużo szybsze przy dodatkowej stabilizacji. Jej zastosowanie powoduje uniknięcie unieruchomienia w gorsecie. Wówczas najpowszechniejszą metodą jest stabilizacja poprzez użycie...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner