
Koronarografia, czyli angiografia tętnic wieńcowych jest badaniem, które ocenia przepływ krwi przez tętnice wieńcowe. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie choroby niedokrwiennej serca.
Wskazania do zabiegu koronarografii
Zabieg koronarografii wykonywany jest tylko po zaleceniach lekarza. Są to przypadki, gdzie mamy do czynienia z niewydolnością serca, ze zmianą w naczyniach krwionośnych, przebytym zawałem i z wadą zastawek. Badanie przeprowadza się także, jeśli mamy podejrzenie występowania tętniaka aorty i ostrego zespołu wieńcowego.
Jak przebiega zabieg koronarografii?
Przed wykonaniem badania angiografii tętnic wieńcowych należy być na czczo i nie można mieć na sobie biżuterii. Ponadto trzeba zdjąć protezę zębową. Należy położyć się na specjalnym stole hemodynamicznym. Następnie lekarz umieszcza na ciele elektrody z ekranu monitorującego EKG. Przy badaniu koronarograficznym stosuje się znieczulenie miejscowe. Kolejno rozcina się skalpelem skórę, a potem nakłuwa się tętnicę igłą angiograficzną – przez nią umieszczany jest prowadnik do aorty. Następnie igła angiograficzna jest usuwana, a wprowadzana jest koszulka naczyniowa (plastikowe rurki). Prowadnik i koszulka naczyniowa wprowadza cewnik z kontrastem do tętnicy udowej, ramieniowej bądź promieniowej. Wstrzyknięcie kontrastu nie boli, powoduje tylko uczucie przepływającego ciepła. Kontrast umożliwia obejrzenie tętnic na ekranie rentgenowskim. Należy poinformować lekarza o występujących zawrotach głowy, duszności czy bólu w klatce piersiowej w trakcie badania diagnostycznego. Natychmiast po angiografii cewnik zostaje usunięty, a po nim koszulki naczyniowe. Miejsce wkłucia jest mocno uciśnięte na początku przez lekarza, a potem przez opatrunek. Po zabiegu ucisk należy utrzymywać przez kilka godzin. Po 6-8 godzinach od zakończenia badania pacjent może wstać z łóżka. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy miejsce ucisku nie krwawi i nie sinieje.
Kasia gotuje z Polki.pl: sałatka z grillowanych warzyw
Przeciwwskazania do zabiegu koronarografii
Badania angiograficznego nie można wykonywać jeśli pacjent cierpi na niewydolność nerek, obrzęk płuc, czy nadciśnienie tętnicze. Koronarografia jest zakazana, jeśli chory ma problemy z krwawieniem z przewodu pokarmowego, niedokrwistością czy z zapaleniem wsierdzia. Jeśli osoba chora cierpi na cukrzycę lub jest świeżo po przebytym udarze mózgu również nie może poddać się badaniu.
Czy są powikłania po zabiegu koronarografii?
Najczęstszym powikłaniem po koronarografii jest krwiak, bądź krwawienie w miejscu nakłucia tętnicy. Mogą pojawić się poważniejsze powikłania, które powstają głównie przez dobranie nieodpowiedniego środka cieniującego. Należą do nich:
- niewydolność nerek,
- wstrząs anafilaktyczny,
- zawał serca,
- zaburzenie rytmu serca,
- nagłe zatrzymanie krążenia.
Zabieg koronarografii dostarczy informacji o prawidłowym funkcjonowaniu naczyń krwionośnych i zaopatrywaniu serca w krew.