
Kolonoskopia diagnostyczna, polega na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Doodbytniczo wprowadzany jest specjalny giętki wziernik zakończony kamerą – kolonoskop (o długości 130 – 200 cm). Dzięki niemu możliwe jest zbadanie prawidłowości funkcjonowania całego dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Podczas kolonoskopii można pobrać wycinki śluzówki jelita grubego (do badania histopatologicznego) oraz wykonać zabiegi endoskopowe (np. usuwanie pojedynczych polipów).
Kasia gotuje z Polki.pl: zupa z mięsa
Wskazania do kolonoskopii diagnostycznej:
- podejrzenie nowotworu jelita grubego oraz badania przesiewowe mające na celu wczesne wykrycie polipów przewodu pokarmowego oraz wczesnych stadiów raka jelita grubego;
- silne biegunki o niejasnej etiologii;
- podejrzenie nieswoistego zapalenia jelit oraz zaburzeń wchłaniania.
Informacje dotyczące stanu zdrowia, które przed kolonoskopią należy zgłosić lekarzowi
Przed badaniem zgłaszamy symptomy takie jak:
- miesiączka wypadająca w dzień badania;
- ciąża;
- nadciśnienie tętnicze, tętniak aorty, nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca, napady duszności podczas spoczynku, skłonność do krwawień (skaza krwotoczna);
- uczulenie na leki.
Badanie osób chorych na cukrzycę powinno się odbywać w godzinach porannych.
Na czym polega znieczulenie do kolonoskopii?
Badanie to zazwyczaj nie wymaga podawania znieczulenia. Jeżeli jednak sytuacja tego wymaga, wówczas o wyborze znieczulenia zadecyduje lekarz wykonujący badanie. Najczęściej podaje się leki przeciwbólowe i uspokajające, które przestają działać tuż po zakończeniu kolonoskopii. Tego rodzaju znieczulenie w pewnym stopniu redukuje uczucie dyskomfortu podczas badania. Jeżeli sytuacja wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego, wtedy musi być obecny anestezjolog. Podawane jest dożylnie znieczulenie, które działa przez cały czas zabiegu. Jest to znieczulenie płytkie – nie wymaga zakładania rurki dotchawiczej. Po wybudzeniu osoba badana jest objęta dwugodzinną obserwacją.
Przygotowanie do kolonoskopii, czas trwania i przebieg kolonoskopii
Przed badaniem konieczne jest oczyszczenie jelita grubego z resztek pokarmu. W tym celu stosuje się doustnie roztwór wodny wskazany przez lekarza. Pamiętajmy – jeżeli nie zastosujemy się rygorystycznie do zaleceń i jelito nie będzie dostatecznie czyste, wówczas może być konieczne powtórzenie badania. Na dzień przed zabiegiem nie wolno nic jeść i pić – oprócz środka czyszczącego. Osoby nie przyzwyczajone do przyjmowania dużych ilości płynów mogą mieć problem z wypiciem 4 litrów płynów w ciągu 2 dni. Nieprzyjemny smak leku można poprawić poprzez schłodzenie go oraz dodanie soku z cytryny. Dokładny przebieg procesu oczyszczania jelita zostanie podany przez lekarza oraz jest zawarty w ulotce leku. Gdy stan ogólny osoby badanej uniemożliwia podanie leków przeczyszczających wówczas przygotowanie do zabiegu poprzedzone jest kilkudniową głodówką, podczas której wykonuje się lewatywy. Kolonoskopia zwykle wykonywana jest w ciągu kilkunastu minut, czas ten może być dłuższy, szczególnie, gdy podczas badania wykonywane są zabiegi, np. usuwanie polipów. Najlepiej na całe badanie zarezerwować sobie około dwóch godzin. Z reguły kolonoskopia jest badaniem dobrze tolerowanym. Do badania wykorzystywany jest giętki kolonoskop, który jest wprowadzany przez odbyt. Podczas badania leżymy na boku ze zgiętymi kolanami. Odczuwanie bólu lub innych dolegliwości należy natychmiast zgłaszać lekarzowi. Pobieranie wycinków podczas badania jest całkowicie bezbolesne.
Postępowanie po kolonoskopii
Częstym symptomem odczuwanym po badaniu są wzdęcia i skurcze spowodowane powietrzem, które zostało wtłoczone do jelita przez kolonoskop. Po kolonoskopii można powrócić do normalnej aktywności, z wyjątkiem prowadzenia samochodu (najlepiej przez 12 godzin od badania), ponieważ środki uspokajające mogą opóźniać czas reakcji. Jeżeli kolonoskopia została wykonana bez znieczulenia, można jeść od razu po badaniu. Po znieczuleniu należy odczekać dwie godziny.
- EKG jest podstawowym badaniem kardiologicznym. Na czym polega EKG prawidłowe?
- Lipidogram powinno się przeprowadzać regularnie. Zbadaj swój cholesterol.
- Mammografia to najpopularniejsza metoda wykrywania nowotworu piersi. Dowiedz się, na czym polega mammografia.
- Badanie dermatoskopowe to podstawa profilaktyki czerniaka skóry. Zobacz, na czym polega dermatoskopia.