kleszcz
Pixabay/Catkin/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Jak usunąć kleszcza za pomocą pęsety?

Jak usunąć kleszcza wie większość z nas, ale niestety często robimy to źle. Najważniejsze w usuwaniu kleszcza jest niepozostawienie żadnej jego części w ciele człowieka lub psa.

Jak usunąć kleszcza wie większość z nas, ale niestety często robimy to źle. Najważniejsze w usuwaniu kleszcza jest niepozostawienie żadnej jego części w ciele człowieka lub psa.

Gdzie najczęściej pojawiają się kleszcze?

Mylne jest twierdzenie, że kleszcze spadają z drzew. Kleszcze są to niewielkie pajęczaki (około 2-3 mm długości), dla których wspinanie się na kilkumetrowe drzewo tylko po to, żeby z niego skoczyć na ofiarę byłoby nieekonomiczne. Kleszcze żerują na trawie i krzakach - na wysokości około 10 cm. Są to najczęściej tereny wilgotne i zacienione, takie jak lasy, bujne łąki w pobliżu siedlisk ptaków, w okolicach rzek i jezior. Kleszcz nie lubi słońca, wiatru i suszy. Kleszcze najchętniej wgryzają się w skórę wilgotną i miękką, która znajduje się w: pachwinach, zgięciach łokci, pod kolanami. U psów lokują się za uszami, na szyi, w pachwinach i koło ogona. Kleszcz może się zaczepić o ubranie, sierść psa a nawet o gołą skórę.

Jak uniknąć kleszcza?

Aby nie „złapać” kleszcza, najlepiej ubrać się na biało, wówczas łatwiej dostrzeżemy wędrującego po nas pasożyta. Podobno kleszcze trudniej przyczepiają się do tkanin sztucznych i śliskich. Ważne jest, aby na wycieczkę założyć pełne buty i mieć osłonięte nogi i ramiona. Lepiej zabezpieczyć się właśnie w taki sposób, ponieważ preparaty odstraszające kleszcze nie zawsze są skuteczne. Psa trzeba wyposażyć w specjalną przeciwkleszczową obrożę.

Jak usunąć kleszcza u człowieka, jak usunąć kleszcza psu – łopatka do usuwania kleszczy

Aby usunąć kleszcza, bardzo pomocna będzie specjalna łopatka do usuwania kleszczy, którą można kupić np. w aptece. Zapobiega ona rozerwaniu pasożyta i pozostawieniu jego resztek w ciele. Jeżeli nie dysponujemy łopatką, najlepiej do tego celu użyć pęsety. Kleszcza usuwa się poprzez silne chwycenie go pęsetą i wyciągnięcie poprzez przekręcanie przeciwne do ruchu wskazówek zegara (ponieważ przy wgryzaniu się w ciało kleszcz obraca się w prawo). Kleszcz trzyma się mocno skóry dlatego cały zabieg polega na wyrwaniu go. Nie można szarpać, ani za mocno ściskać kleszcza. Trzeba bardzo uważać, aby nie zostawić żadnej jego części. Po usunięciu rankę należy zdezynfekować – pod warunkiem, że nic w niej nie zostało. Jeżeli zdarzy się, że po wyjęciu kleszcza na skórze widoczny jest mały czarny punkt – nie wydłubujmy go igłą. W takiej sytuacji najlepiej zgłosić się do lekarza (w przypadku psa do weterynarza), który usunie resztkę pasożyta chirurgicznie. Smarowanie masłem, olejem czy przypalanie lub podważanie jest wykluczone. To wszystko dodatkowo drażni kleszcza w rezultacie czego może on wstrzyknąć kolejną dawkę śliny lub zwrócić zassaną wcześniej krew. Usuniętego kleszcza najlepiej zabić (ponieważ nienajedzony będzie poszukiwał kolejnego żywiciela) i spuścić w toalecie. Miejsce po ukłuciu trzeba obserwować jeszcze przez około 2 tygodnie, czy nie pojawia się rumień. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zmiany należy zgłosić się do lekarza. Tak samo postępujemy w przypadku psa. Wskazane jest sprawdzanie sierści psa po każdym spacerze, szczególnie latem. 

Kleszcz na liściu
© Vitalii Hulai/Fotolia.com
Styl życia
Nowy gatunek kleszcza w Polsce - przenosi groźne choroby. Jak się chronić?
Nowy gatunek kleszcza w Polsce - przenosi groźne choroby. Jak się chronić?

Nowy gatunek kleszcza pojawił się w Polsce. Jest bardzo niebezpieczny - przenosi groźne choroby odkleszczowe, np. kleszczowy tyfus syberyjski. Jego skupiska znaleziono już w dwóch województwach - Wielkopolskim i Dolnym Śląsku. Kleszcz  Haemaphysalis concinna przybył do nas z sąsiednich Niemiec, najprawdopodobniej przeniosły go gryzonie i małe ssaki. Jak chronić się przed nowym gatunkiem kleszcza? Nowy gatunek kleszcza Haemaphysalis concinna w Polsce Nowy gatunek kleszcza, który pojawił się w Polsce to   Haemaphysalis concinna. Odkryli go naukowcy  z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego naturalnym środowiskiem jest region Azji Środkowej, a także ciepłe kraje Europy - Hiszpania i Chorwacja. Kleszcze najprawdopodobniej przybyły do nas z Niemiec. Podejrzewa się, że przyniosły je małe ssaki i myszy. Wędrówki kleszczy związane są ze zmianami klimatycznymi. Coraz cieplejszy klimat tworzy korzystne warunki do ich życia. Sprzyja on też wędrówkom innych insektów, np. komarów azjatyckich. Pierwsze kleszcze gatunku  Haemaphysalis concinna znaleziono w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Kleszcza można rozpoznać dzięki jego znakom charakterystycznym: jasnobrązowym ubarwieniu i ciemnym smugom na grzbiecie. Jest odkrytych kilka stanowisk tego kleszcza. Nam udało się zebrać tych kleszczy naprawdę bardzo dużo, to było około 420 sztuk - potwierdziła Dorota Dwużnik z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego w wywiadzie dla TVN24. Dlaczego nowy gatunek kleszcza jest taki niebezpieczny? Nowy gatunek kleszcza  przenosi bardzo groźne choroby . Są to miedzy innymi: odkleszczowe zapalenie mózgu , kleszczowy tyfus syberyjski, tularemia. Na razie nie został udowodniony żaden przypadek zarażenia człowieka . Dużo bardziej...

kleszcz na skórze
©fotopen/Fotolia.com
Styl życia
Borelioza – choroba wywoływana przez kleszcze i meszki, której pierwszym objawem jest rumień na skórze
Borelioza jest najczęściej wywoływana przez ukąszenie kleszcza zarażonego bakterią z rodzaju Borrelia. Pierwszym objawem choroby jest zwykle rumień na skórze. Leczenie boreliozy w początkowym stadium polega na podaniu antybiotyku.

Borelioza jest najczęściej wywoływana przez ukąszenie kleszcza zarażonego bakterią z rodzaju Borrelia. Pierwszym objawem choroby jest zwykle rumień na skórze. Leczenie boreliozy w początkowym stadium polega na podaniu antybiotyku. Borelioza jest inaczej nazywana chorobą z Lyme , ponieważ po raz pierwszy została zdiagnozowana właśnie w mieście Lyme. Schorzenie pojawiło się wtedy u bardzo dużej liczby dzieci z objawami młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów . W jaki sposób powstaje borelioza? Borelioza to infekcja spowodowana bakterią z rodzaju Borrelia, którą przenoszą głównie kleszcze. Te roztocza pasożytują na innych organizmach, żywiąc się ich krwią. Atakują nie tylko ludzi, ale też zwierzęta. Transportują przy tym drobnoustroje wywołujące różne choroby, np. kleszczowe zapalenie mózgu lub właśnie boreliozę. Warto wiedzieć, że nie każdy kleszcz powoduje boreliozę. Przenoszą ją jedynie pasożyty zarażone bakterią. Oprócz kleszczy, nosicielami Borrelii są też meszki i niewielki odsetek komarów. Borelioza – objawy Po ugryzieniu kleszcza lub innego nosiciela zarazków, do skóry człowieka dostaje się bakteria, która może wywołać tzw. rumień wędrujący . Ma on charakterystyczny kształt czerwonego pierścienia, z czerwonym kołem lub plamą wewnątrz (środkowa plama może zanikać). Rumień pojawia się we wczesnym stadium boreliozy – do 30 dni od ukąszenia przez kleszcza . Oprócz niego występują też inne objawy choroby, przypominające grypę: gorączka, dreszcze, ból głowy, ból mięśni i stawów, zmęczenie, powiększenie węzłów chłonnych oraz sztywność karku. Bakteria Borrelia przedostaje się też do krwi, a wraz z nią do różnych narządów człowieka, np. oka, serca, szpiku, wątroby lub mózgu. U...

kleszcz na skórze
©fotopen/Fotolia.com
Styl życia
Plaga kleszczy 2019 - gdzie występują , na co uważać, jak się chronić?
Plaga kleszczy 2019 - gdzie występują , na co uważać, jak się chronić?

Plaga kleszczy i coraz częstsze zachorowania na boreliozę to rzeczywistość. W województwie małopolskim odnotowano aż 831 zachorowań od początku 2019 roku. Jak chronić się przed kleszczami?  Rozpoznaj najpopularniejsze objawy ugryzienia i boreliozy ! Szczepienia chroniące przed odkleszczowym zapaleniem mózgu. Plaga kleszczy - małopolska najbardziej zakleszczona Od początku 2019 w  Małopolsce odnotowano aż 831 zachorowań na boreliozę . Liczba zachorować rośnie z każdym rokiem, bezpośredni wpływ na taki stan rzeczy ma ocieplenie klimatu oraz zacieranie się pór roku. Kleszcze giną w bardzo niskich temperaturach, które w Polsce już praktycznie nie występują, nawet zimą. "Wzrost liczby rejestrowanych przypadków boreliozy widoczny jest jednak w całej Polsce." - przyznaje Jacek Żak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. HEAL Polska w swoim raporcie ostrzega przez szybkim rozprzestrzenianiem się kleszczy. Jest to niestety zjawisko nieuniknione. Wiosna i lato sprzyja rozmnażaniu się i rozprzestrzenianiu kleszczy. Najczęściej spotkać je można w lasach, parkach i na łąkach. Objawy ukąszenia kleszcza Najczęstszym objawem ukąszenia kleszcza jest 2-3 centymetrowy rumień na skórze dookoła miejsca, w którym kleszcz wbił się w skórę. Jeśli rumień staje się większy i przybiera kształt pierścienia, to natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza. To najbardziej charakterystyczny symptom boreliozy . Po powrocie z lasu lub spaceru, należy obejrzeć całe ciała. Szybkie wyjęcie kleszcza, zmniejsza ryzyko zarażenia się groźnymi chorobami, w tym boreliozą. Jak chronić się przed kleszczami? Najlepsze sposoby na ochronę przed ugryzieniem kleszcza to: zakładanie ubrań z długimi nogawkami i długim rękawem,...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik