Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
Palec trzymający soczewkę kontaktowa nad pojemniczkiem na szkła
©rodimovpavel/Fotolia
Styl życia

Okulary czy szkła kontaktowe – kiedy warto zamienić oprawki na soczewki?

Soczewki kontaktowe są polecane osobom aktywnym, którym zależy na wygodzie i atrakcyjnym wyglądzie. Nowoczesne szkła kontaktowe są równie skuteczne jak okulary – mogą korygować większość wad wzroku. Są też wygodne i bezpieczne dla oczu.

Soczewki kontaktowe są polecane osobom aktywnym, którym zależy na wygodzie i atrakcyjnym wyglądzie. Nowoczesne szkła kontaktowe są równie skuteczne jak okulary – mogą korygować większość wad wzroku. Są też wygodne i bezpieczne dla oczu.

Soczewki korekcyjne i okulary można nosić zamiennie. Szkła kontaktowe dobrze sprawdzą się np. na basenie lub zajęciach fitness, a okulary podczas spokojnego wieczoru z książką.

Okulary i soczewki – co jest zdrowsze dla oczu?

Wiele osób nie chce nosić soczewek kontaktowych z obawy, że jest to szkodliwe dla oczu. Nie jest to jednak prawda – nowoczesne soczewki są równie bezpieczne jak okulary. Są wykonane z elastycznych materiałów „oddychających”, czyli przepuszczających powietrze. Prawidłowo dobrane przez specjalistę soczewki są zdrowe, nie pogarszają wzroku i nie powodują infekcji. Należy jednak ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i instrukcji podanych na opakowaniu:

  • nie można nosić szkieł dłużej niż jest to wskazane,
  • soczewki kontaktowe zdejmuje się na noc (wyjątkiem są soczewki przeznaczone do przedłużonego noszenia),
  • po każdym zdjęciu soczewek należy je wyczyścić i przemyć specjalnym płynem,
  • soczewki jednodniowe są jednorazowe – po zdjęciu nadają się tylko do wyrzucenia.

Soczewki kontaktowe są wygodniejsze niż okulary

Jedną z największych zalet soczewek kontaktowych jest wygoda. Są bardzo lekkie, nie spadają i nie ocierają nosa. Docenią to przede wszystkim osoby z dużymi wadami wzroku, które noszą okulary z grubymi, ciężkimi szkłami. Dodatkowo soczewki nie parują zimą i przy zmianie temperatur, sprawdzą się także w czasie opadów deszczu i śniegu. Nie trzeba uważać, żeby ich nie uszkodzić czy zgubić.

Szkła kontaktowe – najlepsze rozwiązanie dla osób aktywnych

Soczewki korekcyjne to dobra opcja dla osób, które uprawiają sporty i prowadzą aktywny tryb życia. Soczewki zapewniają szersze pole widzenia niż okulary, dzięki czemu można dostrzec obiekty (np. piłkę) nawet kątem oka. Wykonywanie ćwiczeń w szkłach kontaktowych jest bardziej komfortowe, ponieważ nie trzeba ich ciągle przytrzymywać i poprawiać. Soczewki z łatwością zakłada się pod gogle narciarskie i kask. Można w nich także pływać.

Zalety soczewek kontaktowych: atrakcyjny wygląd

Kwestie estetyczne związane z noszeniem soczewek i okularów zależą oczywiście od indywidualnego gustu. Okulary mogą wyostrzać naturalne rysy twarzy, podkreślać oczy i dodawać charakteru, ale nie każdy czuje się w nich dobrze. Część osób woli naturalny wygląd, jaki gwarantują soczewki. Są one całkowicie niewidoczne i nie zdradzają wady wzroku. Dzięki szkłom kontaktowym można częściej zmieniać stylizacje w zależności od okazji, łatwiej jest dobrać strój i fryzurę. Panie doceniają również to, że rezygnując z okularów mogą lepiej wyeksponować makijaż oczu. Ciekawym rozwiązaniem są soczewki kolorowe, które zmieniają naturalną barwę tęczówki. Osoby noszące szkła tego typu mogą wybrać dla siebie nowy kolor oczu, w którym poczują się bardziej atrakcyjnie.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta zakłada sobie soczewkę kontaktową przed lusterkiem
©Photographee.eu/Fotolia
Styl życia
Jak dobrać soczewki kontaktowe? Wybierz ich okres noszenia i sprawdź wygodę
Dopasowaniem soczewek pod względem technicznym powinien zająć się specjalista, ale ich rodzaj musi być dostosowany do oczekiwań osoby zamierzającej nosić szkła kontaktowe.

Dopasowaniem soczewek pod względem technicznym powinien zająć się specjalista, ale ich rodzaj musi być dostosowany do oczekiwań osoby zamierzającej nosić szkła kontaktowe. Część techniczna doboru soczewek – rola okulisty i optometrysty Nie trzeba wiedzieć, jak dobrać soczewki do wady wzroku pod kątem parametrów technicznych, ponieważ tym zajmie się okulista lub optometrysta. Aby soczewki spełniały swoją rolę i były wygodne w noszeniu, konieczne jest dopasowanie ich średnicy, a także promienia i krzywizny. Gdy soczewki zostaną źle dobrane, mogą zaburzać widzenie, powodować przekrwienie oczu, a nawet zapalenie spojówek. Specjalista może też doradzić, czy lepsze będą soczewki miękkie, czy twarde – to też zależy od problemów okulistycznych. Soczewki twarde powinny nosić osoby z astygmatyzmem, dużymi wadami wzroku czy np. zespołem suchego oka . Miękkie są przeznaczone dla wszystkich innych, którzy chcą je nosić. Okres noszenia i wygoda powinny decydować o wyborze soczewek Soczewki należy dopasować do swojego trybu życia i przyzwyczajeń. Bardzo ważny jest okres noszenia i to, czy soczewki nadają się do ciągłego noszenia, czy wymagają zdejmowania przed pójściem spać. Używanie szkieł kontaktowych wymaga restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny, aby nie nabawić się infekcji oka. Dlatego pod uwagę trzeba wziąć, czy tryb życia i przyzwyczajenia pozwolą na właściwe używanie soczewek, które wymagają zdejmowania i zakładania. Czas, przez jaki można nosić pojedynczą parę, jest różny – od soczewek dniowych, poprzez tygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, półroczne do rocznych. Także soczewki do ciągłego noszenia mają różne okresy ważności: od 7 d 30 dni (i nocy) . Najwygodniejsze soczewki dobrać można metodą prób i błędów, testując różne marki i modele...

opakowanie na soczewki kontaktowe
©Sawek/Fotolia.com
Styl życia
Soczewki kontaktowe do korekcji wzroku - najczęstsze błędy w ich pielęgnacji i użytkowaniu
Zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych powinno zawsze odbywać się czystymi dłońmi. Brak higieny i nie stosowanie płynów odkażających (w przypadku soczewek miesięcznych) grozi poważnym podrażnieniem oczu, a nawet pogorszeniem się wady wzroku. Częstym błędem w pielęgnacji szkieł kontaktowych jest również dobieranie soczewek bez konsultacji z lekarzem i nie przestrzeganie trybu ich noszenia.

Zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych powinno zawsze odbywać się czystymi dłońmi. Brak higieny i nie stosowanie płynów odkażających (w przypadku soczewek miesięcznych) grozi poważnym podrażnieniem oczu, a nawet pogorszeniem się wady wzroku. Częstym błędem w pielęgnacji szkieł kontaktowych jest również dobieranie soczewek bez konsultacji z lekarzem i nie przestrzeganie trybu ich noszenia. Soczewki kontaktowe to sposób na korekcję takich wad wzroku, jak: astygmatyzm, krótko- i dalekowzroczność czy starczowzroczność . Wykonane są z delikatnych hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych materiałów, które charakteryzują się dużą przepuszczalnością tlenu, dzięki czemu noszenie soczewek jest bardzo komfortowe. Szkła kontaktowe można również nosić tylko w celach kosmetycznych. Kolorowe soczewki , bez mocy optycznej, zmieniają kolor oczu lub jedynie delikatnie podkreślają ich naturalną barwę. Dobieranie soczewek bez konsultacji z okulistą Soczewki kontaktowe to wyrób medyczny, który pomimo tego, że jest dostępny bez recepty, powinien być wybierany przez okulistę. Profesjonalne badanie wzroku pozwoli ocenić natężenie wady oraz dobrać najbardziej odpowiednią metodę jej korekcji. Podczas wizyty okulistycznej, lekarz poprosi również o założenie wybranych szkieł kontaktowych, aby za pomocą lampy szczelinowej ocenić, czy są one idealne dopasowane do oka i nie powodują uczucia dyskomfortu. Wybranie soczewek bez konsultacji lekarskiej grozi podrażnieniem oczu, a nawet ich uszkodzeniem. Soczewki kontaktowe a brak higieny Najczęstszym błędem, jaki popełnia się, użytkując szkła kontaktowe, jest nie stosowanie się do podstawowych zasad higieny. Zakładanie i zdejmowanie soczewek powinno być zawsze poprzedzone dokładnym umyciem dłoni, najlepiej delikatnym mydłem lub żelem antybakteryjnym. Na...

kobieta nakłada soczewkę
©puhhha/Fotolia.com
Fleszstyle
Jakie soczewki wybrać? Rodzaje i typy soczewek kontaktowych
Wady refrakcji są obecnie bardzo częstym zjawiskiem, co wynika z rozpowszechnionego trybu życia, polegającego na nadwyrężaniu wzorku przy korzystaniu z komputera i urządzeń mobilnych. Jedną z najpopularniejszych metod korekcji wad wzroku są soczewki kontaktowe. W sklepach optycznych można znaleźć wiele rodzajów soczewek: począwszy od korekcyjnych, przez lecznicze, aż po kosmetyczne.

Wady refrakcji są obecnie bardzo częstym zjawiskiem, co wynika z rozpowszechnionego trybu życia, polegającego na nadwyrężaniu wzorku przy korzystaniu z komputera i urządzeń mobilnych. Jedną z najpopularniejszych metod korekcji wad wzroku są soczewki kontaktowe. W sklepach optycznych można znaleźć wiele rodzajów soczewek: począwszy od korekcyjnych, przez lecznicze, aż po kosmetyczne.   Soczewki wykonywane są ze specjalistycznych materiałów, które przepuszczają powietrze. Dzięki temu nie wysuszają one nadmiernie oczu i są komfortowe w noszeniu. Czym są soczewki kontaktowe? Soczewki kontaktowe , nazywane również niekiedy błędnie szkłami kontaktowymi, są wyrobem medycznym, mogącym spełniać różne funkcje. Najczęściej jednak wykorzystuje się je do korekcji wad wzroku . Oprócz tego soczewki kontaktowe mogą posłużyć do zmiany koloru oczu lub do wykonywania opatrunku. Najczęściej wykonuje się je z materiału slikonowo-hydrożelowego, który w optyce wykorzystuje się od końca lat 90. XX wieku. Przed zakupem soczewek kontaktowych należy udać się do okulisty lub optometrysty, który po wykonaniu badaniu wzroku, będzie mógł dobrać odpowiednie soczewki. Nie bez znaczenia jest to, że soczewki kontaktowe wymagają specjalnej pielęgnacji. Podział soczewek kontaktowych ze względu na ich zastosowanie Biorąc pod uwagę zastosowanie soczewek kontaktowych, można wyróżnić: soczewki korekcyjne, które jak sama nazwa wskazuje służą do korekty wad refrakcji. Dzieli się je na soczewki zwykłe, przeznaczone do leczenia krótkowzroczności  lub dalekowzroczności, a także soczewki toryczne, które wykorzystuje się do leczenia astygmatyzmu . Oprócz tego wymienić można soczewki progresywne, przeznaczone dla osób po 40. roku życia, soczewki lecznicze , które...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner