Lawenda
Image by Lifetimestock.com
Styl życia

Objawy i leczenie zaćmy

Nieostre widzenie, zamglony obraz, problem z oceną odległości, a u dzieci odruch palcowo-oczny – takie objawy daje katarakta. Kataraktę leczy się operacyjnie niezależnie od przyczyny.

Nieostre widzenie, zamglony obraz, problem z oceną odległości, a u dzieci odruch palcowo-oczny – takie objawy daje katarakta. Kataraktę leczy się operacyjnie niezależnie od przyczyny.

Zamglony obraz, brak ostrości – objawy katarakty

Obraz widziany przez osobę cierpiącą na zaćmę jest rozmyty i zamglony, nieostry. Małe dzieci, które urodziły się z kataraktą, najczęściej sygnalizują złe widzenie poprzez bardzo częste pocieranie rączkami oczu, to tzw. objaw palcowo-oczny albo inaczej objaw Franceschettiego. U chorych dzieci zauważalny jest też czasem oczopląs. Niekiedy katarakta zostaje zauważona dopiero po kilku latach, gdy dochodzi do widocznego zmętnienia soczewki albo jeśli dziecko ma wyraźne problemy ze wzrokiem czy oceną odległości. W pozostałych przypadkach, u osób dorosłych, zaćma w zaawansowanym stadium jest widoczna bez konieczności badań – na oku pojawia się zmętniały obszar, źrenica wydaje się szara. W początkach choroby obraz jest miejscami nieostry, pojawiają się pierwsze zamglenia, a kolory wydają się mniej nasycone. Sygnałem, że rozwija się katarakta, może być bardzo szybko postępująca wada wzroku. Osoby cierpiące na zaćmę mają problem z rozpoznawaniem przedmiotów, oceną odległości i z czasem z samoobsługą. Przy zaćmie oczy nie są czerwone, nie bolą, nie swędzą ani nie łzawią. Nieleczona katarakta może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Operacja to jedyna metoda leczenia zaćmy

Katarakta powinna być wyleczona możliwie najszybciej od wykrycia. Zabieg chirurgiczny polega na usunięciu zmętniałych fragmentów soczewki albo całej jej przedniej części i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Usuwanie odbywa się przy pomocy ultradźwięków, a rozbitą tkankę usuwa się poprzez odsysanie specjalnym urządzeniem. Przed wprowadzeniem sztucznej soczewki oko musi być dokładnie zbadane, aby możliwe było dobranie soczewki o jak najlepszych parametrach. Bada się m.in. krzywizny rogówki, długość gałki ocznej i głębokość przedniej komory. Soczewka ta zmniejsza powstałą po operacji wadę wzroku w związku z naruszeniem naturalnej soczewki. Dostępne na rynku, choć nierefundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, są także soczewki wieloogniskowe. Po wszczepieniu takiej soczewki nie ma konieczności korygowania wady wzroku po operacji. Soczewki oferowane w standardzie wymagają noszenia okularów do bliży.

Lawenda
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Objawy i leczenie zaćmy
Nieostre widzenie, zamglony obraz, problem z oceną odległości, a u dzieci odruch palcowo-oczny – takie objawy daje katarakta. Kataraktę leczy się operacyjnie niezależnie od przyczyny.

Nieostre widzenie, zamglony obraz, problem z oceną odległości, a u dzieci odruch palcowo-oczny – takie objawy daje katarakta. Kataraktę leczy się operacyjnie niezależnie od przyczyny. Zamglony obraz, brak ostrości – objawy katarakty Obraz widziany przez osobę cierpiącą na zaćmę jest rozmyty i zamglony, nieostry. Małe dzieci, które urodziły się z kataraktą, najczęściej sygnalizują złe widzenie poprzez bardzo częste pocieranie rączkami oczu, to tzw. objaw palcowo-oczny albo inaczej objaw Franceschettiego. U chorych dzieci zauważalny jest też czasem oczopląs. Niekiedy katarakta zostaje zauważona dopiero po kilku latach, gdy dochodzi do widocznego zmętnienia soczewki albo jeśli dziecko ma wyraźne problemy ze wzrokiem czy oceną odległości. W pozostałych przypadkach, u osób dorosłych, zaćma w zaawansowanym stadium jest widoczna bez konieczności badań – na oku pojawia się zmętniały obszar, źrenica wydaje się szara. W początkach choroby obraz jest miejscami nieostry, pojawiają się pierwsze zamglenia, a kolory wydają się mniej nasycone. Sygnałem, że rozwija się katarakta, może być bardzo szybko postępująca wada wzroku. Osoby cierpiące na zaćmę mają problem z rozpoznawaniem przedmiotów, oceną odległości i z czasem z samoobsługą. Przy zaćmie oczy nie są czerwone, nie bolą, nie swędzą ani nie łzawią. Nieleczona katarakta może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Operacja to jedyna metoda leczenia zaćmy Katarakta powinna być wyleczona możliwie najszybciej od wykrycia. Zabieg chirurgiczny polega na usunięciu zmętniałych fragmentów soczewki albo całej jej przedniej części i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Usuwanie odbywa się przy pomocy ultradźwięków, a rozbitą tkankę usuwa się poprzez odsysanie specjalnym urządzeniem. Przed wprowadzeniem sztucznej soczewki oko musi być dokładnie zbadane, aby możliwe było dobranie soczewki...

Okulista przymierza pacjentowi okulary korekcyjne.
©ronstik/Fotolia.com
Styl życia
Zaćma starcza – najczęstszy rodzaj zmętnienia soczewki
Zaćma (katarakta) polega na zmętnieniu soczewki oka. Choroba objawia się pogorszeniem widzenia, a w późniejszej fazie skutkuje oślepnięciem. Schorzenie to dzieli się na zaćmę korową, jądrową i podtorebkowo czaszowatą. Leczenie zaćmy starczej polega na krótkim zabiegu chirurgicznym lub podawaniu leków łagodzących objawy choroby.

Zaćma (katarakta) polega na zmętnieniu soczewki oka. Choroba objawia się pogorszeniem widzenia, a w późniejszej fazie skutkuje oślepnięciem. Schorzenie to dzieli się na zaćmę korową, jądrową i podtorebkowo czaszowatą. Leczenie zaćmy starczej polega na krótkim zabiegu chirurgicznym lub podawaniu leków łagodzących objawy choroby.   Zaćma starcza jest jedną z najczęstszych chorób oczu. Inne popularne schorzenia tego typu to jaskra, odwarstwienie siatkówki lub zwyrodnienie plamki żółtej.   Na czym polega zaćma (katarakta)?   Soczewka w oku odpowiada za wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i daleka. Dzięki niej odbite promienie słoneczne są przepuszczane do wnętrza oka. Narząd ten sprawia, że trafiają one w miejsce, gdzie mogą być prawidłowo odczytane. Jednak soczewka z biegiem czasu zaczyna mętnieć i gorzej przepuszczać światło. Zaćma (katarakta) polega na znacznym zmniejszeniu przejrzystości tego narządu. Na rozwój choroby duży wpływ mają wolne rodniki tlenowe , które powstają przy kontakcie z promieniami słonecznymi . Zaćma jest też podatna na wpływ genetyczny oraz przebycie innych chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca .   Objawy i rodzaje zaćmy starczej   Zaćma starcza polega na zmętnieniu soczewki poprzez proces starzenia się . Pierwsze objawy choroby zaczynają się rozwijać po 40. roku życia . Wyróżnia się trzy rodzaje zaćmy, jednak zwykle schorzenie ma charakter mieszany: zaćma korowa – polega na zmętnieniu w zewnętrznych warstwach soczewki, co skutkuje rozdwojeniem obrazu; zaćma jądrowa – rozwój zaćmy w jądrze soczewki, co prowadzi do krótkowzroczności; zaćma podtorebkowa czaszowata – zmętnienie pod torebką tylną soczewki, które objawia się...

Kobieta zakrywaja oczy
©Piotr Marcinski/Fotolia
Styl życia
Katarakta wrodzona, jako powikłanie po innych chorobach albo starcza
Zaćma może być wrodzona, ale występuje także jako powikłanie po niektórych chorobach oraz u osób starszych, po 50. roku życia, na skutek osłabnięcia mocy akomodacyjnej soczewki.

Zaćma może być wrodzona, ale występuje także jako powikłanie po niektórych chorobach oraz u osób starszych, po 50. roku życia, na skutek osłabnięcia mocy akomodacyjnej soczewki. Zaćma u dzieci Zmętnienie soczewki u noworodków najczęściej jest dziedziczne, może też być wynikiem nieprawidłowości chromosomowych. Ryzyko katarakty u dziecka rośnie, gdy podczas ciąży zostanie ono zakażone wirusami m.in. różyczki, półpaśca, opryszczki, grypy czy polio. Wystąpienie zaćmy jest częstsze także wtedy, gdy jeszcze przed urodzeniem na dziecko oddziałują promieniowanie jonizujące i leki takie jak kortykosteroidy czy sulfonamidy. Katarakta może być wynikiem chorób gałki ocznej albo niektórych chorób metabolicznych. Katarakta wtórna, czyli nabyta Katarakta wtórna, czyli nabyta, przed 50. rokiem życia może pojawić się jako powikłanie po innej chorobie. Zaćmę mogą powodować: jaskra, odwarstwienie siatkówki, zapalenie twardówki, zapalenie rogówki, guzy wewnątrz gałki ocznej, zapalenie błony naczyniowej, niedoczynność przytarczyc, cukrzyca. Rozwija się ona również u osób z wrodzonymi wadami siatkówki i po niektórych urazach oka . Katarakta starcza Katarakta starcza wynika z tego, że soczewka oka traci moc akomodacyjną i na jej powierzchni tworzą się nowe włókna pogarszające widzenie, a soczewka staje się sztywniejsza. W soczewce zachodzą zmiany białkowe, które wpływają na przejrzystość soczewki i rozpraszanie promieni światła – staje się ona zmętniała.   Do chorób wrodzonych należy hipodoncja. Zobacz, jakie są  przyczyny wrodzonego braku zębów . Problem dalekowzroczności może pojawić się tuż po narodzinach. Dowiedz się, jakie są  przyczyny i objawy nadwzroczności . Dziecko ma problemy z wymówieniem głosek: sz, ż, l, r, cz, dż? Być może ma  podniebienie gotyckie ....

Nasze akcje
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
materiały prasowe TVP
TV-Show

Sylwia Grzeszczak nową trenerką w „The Voice of Poland”! Jak się sprawdzi?

Partner