Iluzja
©MG/fotolia

Zimny odczyt jako technika iluzjonistyczna

Iluzja
©MG/fotolia

Stwarzanie pozorów wnikania w ludzkie umysły to najpopularniejsza technika nazywana zimnym odczytem. Poznając mechanizmy jej działania można z powodzeniem stosować zimny odczyt na własny użytek.

 

Zimny odczyt: czym jest?

Zimny odczyt jest zbiorem technik wykorzystywanych przez wróżbitów, iluzjonistów i mentalistów. Zimny odczyt służy do określania i podawania szczegółowych informacji o innych osobach. Metoda opiera się na odpowiednim formułowaniu zdań w celu uzyskania od rozmówcy szczegółowych informacji. W połączeniu z gorącym odczytem (analiza mowy ciała badanego, ubioru, itp.) jest silną techniką iluzjonistyczną.

Zimny odczyt: przebieg

W pierwszej fazie zimnego odczytu przeprowadzający nawiązuje kontakt z badanym, zadając mu kolejne pytania. Dzięki uzyskanym odpowiedziom przeprowadzający otrzymuje kolejne informacje o badanym. Istnieje kilka technik zimnego odczytu:

  • „Ostrzeliwanie” – najbardziej popularna technika wykorzystywana w wystąpieniach publicznych. Polega na podawaniu dużej ilości ogólnikowych informacji i obserwowaniu reakcji badanych i rozwijaniu tych fragmentów wypowiedzi, które wzbudziły najżywszą reakcję publiczności.
  • Sformułowania Forera (horoskopowe) to zdania, które wydają się opisywać konkretną osobę, a w rzeczywistości składają się wyłącznie z ogólników i faktów odnoszących się do znacznej grupy ludzi.
  • „Tęczowy fortel” to spreparowane zdanie, które opisuje jakąś cechę i jednocześnie jej przeciwieństwo. To zdania typu: "Zwykle jesteś pogodną i pozytywnie nastawioną osobą, ale był czas, kiedy nie byłaś zbyt szczęśliwa".

 

Więcej na temat psychologia poznawcza
Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49