leżąca kobieta
Pixabay/Zerocool/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0

Trening mózgu – cztery sposoby na lepszą pamięć

leżąca kobieta
Pixabay/Zerocool/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0

Trening mózgu pozwala na długo zapamiętywać nowe informacje. Zasada 3xZ (zakuć, zaliczyć, zapomnieć) nie jest dobrą metodą na przyswajanie wiedzy. Aby mieć szanse na najbardziej efektywny trening mózgu, należy się wysypiać – (sen powinien trwać 7-8 godzin). Każda technika treningu mózgu opiera się na powtarzaniu, dlatego np. aktorzy zwykle zachowują bardzo dobrą pamięć nawet w późnej starości.

Trening mózgu to ćwiczenie koncentracji

Wbrew pozorom dużo bardziej efektywne jest wykonywanie rzeczy jedna po drugiej niż robienie ich jednocześnie (to złudna oszczędność czasu). Dlatego, jeśli np. gotujesz obiad, to zrezygnuj z pisania na komputerze w tym samym czasie. W pracy będziesz uzyskiwać lepsze rezultaty, jeśli zaplanujesz sobie przerwy. Możesz także powiesić sobie w miejscu pracy kartkę z czarną kropką i wpatrywać się w nią przez 5 minut (najlepiej ustaw stoper). Przez ten czas o niczym nie myśl (im częściej będziesz powtarzać to ćwiczenie, tym lepiej będziesz potrafił się skoncentrować).

Relaks – skuteczny trening mózgu

Bardzo wiele osób nie lubi egzaminów ustnych, ponieważ w momencie, kiedy egzaminator zadaje pytanie, w ich głowach pojawia się pustka. Niezwykle często ci sami ludzie kilka minut po wyjściu ze stresującego miejsca, potrafią udzielić poprawnej odpowiedzi. To pokazuje, jak stres niszczy pamięć. W takiej sytuacji najlepiej przywołać jakieś miłe wspomnienia (np. odpoczynek nad morzem) i unikać towarzystwa osób, które panikują. Za nasze odprężenie odpowiadają w mózgu fale alfa – tuż po przebudzeniu oraz kilka minut przed zaśnięciem mózg najlepiej przyswaja informacje.

Trenuj mózg przez skojarzenia

Jeśli masz nauczyć się nowych słówek, skojarz je z innymi, już ci znanymi, np. jeżeli nie możesz zapamiętać nazwy azjatyckiego państwa - Nepalu, pomyśl: Nepal = nie pal (bez i). Tę metodę treningu mózgu możesz równie dobrze wykorzystać do zapamiętywania nazwisk, np. osobę o nazwisku Bajorek możesz skojarzyć z brudnym jeziorem (bajoro = teren podmokły, błotnisty). Zamknij oczy i wyobraź sobie, że z tej osoby spływa brudna woda (będzie to stała cecha, którą jej przypisałeś). Bardzo ważne – informacjami o tym, jak zapamiętujesz konkretne nazwisko, nie dziel się z osobami, które je noszą. Skojarzenia są oczywiście bardzo indywidualne, co oznacza, że każda osoba ma własny szyfr.

Trening mózgu przez synchronizację obu półkul

Zsynchronizowanie obu półkul – lewej i prawej, jest warunkiem skutecznego zapamiętywania. Aby pobudzać obie półkule do działania, wykonuj następujące ćwiczenia: jeśli jesteś praworęczny myj zęby lewą ręką (lub prawą ręką, gdy jesteś leworęczny), naucz się żonglerki, dotykaj lewą ręką prawej stopy i na odwrót, prawym łokciem dotykaj lewego kolana i na odwrót, pisz i rysuj obiema rękami jednocześnie, wykonuj jak najwięcej rysunków, kręć na brzuchu kółka lewą ręką, jednocześnie drugą ręką klep się po głowie.


 
 

Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36