pisanie CV
Image by LifetimeStock.com

Co napisać w CV, jeśli nie ma się jeszcze doświadczenia zawodowego

pisanie CV
Image by LifetimeStock.com

CV bez doświadczenia zawodowego też może być ciekawe. Można napisać o swoich sukcesach, umiejętnościach i interesującym hobby.

 

Są różne rodzaje CV. Najczęściej sugerowane wzory dotyczą życiorysu achronologicznego. Ale dla osób bez doświadczenia zawodowego lepszym wyjściem może okazać się CV funkcjonalne. Można w nim skoncentrować się na najistotniejszych osiągnięciach i umiejętnościach.

 

CV achronologiczne to takie, w którym wymieniamy doświadczenie zawodowe i wykształcenie od najnowszych do najstarszych wydarzeń. Jeśli jednak kandydat nie ma doświadczenia, układ achronologiczny może wyglądać ubogo i nie zachęcać rekrutera do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Dane kontaktowe

Dane kontaktowe to pierwsza okazja, aby pokazać profesjonalizm. Adres e-mail powinien zawierać imię i nazwisko, a nie pieszczotliwy pseudonim czy niewiele mówiący osobie postronnej zbiór cyfr i liter.

Cel zawodowy

Cel zawodowy to krótka informacja o kandydacie: kim jest, dokąd zmierza i które jego cechy lub umiejętności pomogą mu to osiągnąć. Na przykład „Jestem tegoroczną absolwentką pedagogiki. Organizowanie dzieciom czasu w sposób twórczy i aktywny to moja pasja, dlatego poszukuję obecnie pracy na stanowisku animatora czasu wolnego”.

Umiejętności w CV

Umiejętności mogą dotyczyć wielu obszarów: kompetencji społecznych, organizacyjnych, technicznych, językowych, artystycznych czy innych. Jest to świetny moment, aby na poparcie wykazanych w CV umiejętności, umieścić informacje o swoich sukcesach i osiągnięciach. I tak na przykład o umiejętnościach organizacyjnych może świadczyć nawet fakt, że kandydat z sukcesem zorganizował i zaplanował wyjazd dla grupy znajomych. Warto takie przedsięwzięcie opisać konkretnie i z użyciem liczb: Zadania podczas organizacji wyjazdu: zorganizowanie grupy 6 osób; zaplanowanie trasy przejazdu na 4 dni; uwzględnienie konkretnego budżetu (400 zł/os); kontakt z hostelami i rezerwacja biletów itd.

 

Jeśli kandydat nie ma doświadczeń zawodowych, może posłużyć się swoimi sukcesami z życia edukacyjnego, czy prywatnego, pod warunkiem, że umiejętności, o których chce opowiedzieć są potrzebne pracodawcy.

Działalność dodatkowa

Wykorzystać można również doświadczenia związane z wszelką dodatkową działalnością: wolontariatem, angażowaniem się w pracę na rzecz organizacji studenckiej, osiągnięciami sportowymi czy zrealizowanymi w trakcie studiów projektami. Jeśli podczas tych zajęć kandydat wykazał się poszukiwanymi przez pracodawcę umiejętnościami, zwiększy to szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Zainteresowania w CV

W komfortowej sytuacji są kandydaci, którzy pasjonują się dziedziną związaną z pracą na stanowisku, o które się ubiegają. O takiej pasji, pasującej do wymogów pracodawcy, w CV na pewno nie zaszkodzi wspomnieć.


Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41