mężczyzna wpisuje dane
Image by LifetimeStock.com

Jak opisać zainteresowania w CV? Jakim hobby warto się pochwalić?

mężczyzna wpisuje dane
Image by LifetimeStock.com

Podanie zainteresowań zarówno zawodowych, jak i pozazawodowych, może sprawić, że przekonamy do siebie pracodawcę i go czymś zaintrygujemy.

Zainteresowania w CV – prawda i tylko prawda

Pamiętaj, żeby wpisane zainteresowania w CV były prawdziwe – osoba przeprowadzająca rekrutację może cię o nie zapytać podczas rozmowy o pracę. Niekoniecznie może to wynikać z tego, że chce cię sprawdzić – czasami po prostu to zwyczajnie może zaintrygować. Może się też okazać, że macie wspólne zainteresowania.

Zainteresowania w CV – konkret!

Nie pisz, że interesujesz się dobrą muzyką – doprecyzuj, o jaką konkretnie ci chodzi. Zamiast książek, określ, które dokładniej lubisz – kryminały? Romanse? Historyczne? Tak naprawdę napisanie ogólnika w zainteresowaniach to tak, jakby w ogóle nic nie napisać. Nie używaj banalnych, nic niemówiących sformułowań.

Zainteresowania w CV spójne ze stanowiskiem

Zwróć uwagę, by zainteresowania, które wypisujesz, nie były całkowicie sprzeczne w porównaniu z wymaganiami danego stanowiska. Na przykład jeśli aplikujesz na stanowisko kasjera lub ochroniarza w banku, napisanie, że interesujesz się grami hazardowymi może cię zdyskwalifikować. Rekrutujący mogą chcieć odczytać twoją osobowość na podstawie hobby. Czytasz dużo książek? Może szukasz wyciszenia. Uprawiasz sporty ekstremalne? A więc jesteś skłonny do ryzyka.

Zawodowe i pozazawodowe zainteresowania w CV

Czasami praktykuje się podział zainteresowań na zawodowe i pozazawodowe. Jeśli na przykład jesteś nauczycielem angielskiego, możesz wpisać jako zainteresowanie zawodowe – wykorzystanie internetu w nauce języka, gry komputerowe w pracy nauczyciela, najnowsza literatura amerykańska itd. Tym samym pokazujesz, że branża, w której pracujesz, jest dla ciebie naprawdę fascynująca, a to oznacza, że masz dużą motywację do pracy – nie tylko ze względów finansowych.

 

Oryginalne i ciekawe pozazawodowe zainteresowania w CV pokażą twoją „ludzką” stronę, nie tylko jako pracownika, ale jako osobę, mającą swoje pasje. Rekrutujących interesuje twoje hobby także dlatego, że uważa się, iż osoba mająca wiele zainteresowań, jest inteligentniejsza, elastyczniejsza i bardziej kreatywna.

Ciekawie napisane zainteresowania uzupełniają obraz kandydata, pokazują go w innym wymiarze – jako sympatyczną osobę o ciekawej osobowości. To też doskonała szansa, by wyróżnić się na tle innych kandydatów.


Więcej na temat świadczenia porady prawne
Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04