przyrządy lekarskie
Image by LifetimeStock.com

Badania do pracy. Wstępne i okresowe

przyrządy lekarskie
Image by LifetimeStock.com

Wstępne badania lekarskie musi wykonać każdy, kto rozpoczyna pracę na podstawie umowy o pracę. Badania wykonuje się w przychodni medycyny pracy, opłaca je pracodawca.

 

Do przeprowadzenia badań lekarskich u lekarza medycyny pracy potrzebne jest skierowanie od pracodawcy. Badania ważne są wyłącznie na danym stanowisku, w danej firmie, jeśli wykona się badanie, a pracę podejmie gdzie indziej, trzeba zrobić badania ponownie. Kolejne badania – okresowe – wykonuje się co kilka lat.

Kto musi zrobić wstępne badania lekarskie?

Wstępne badania lekarskie do pracy musi wykonać każda osoba, która zaczyna pracę na umowie o pracę. To Kodeks Pracy a także Ustawa o Medycynie Pracy narzucają obowiązek wykonywania takich badań. W związku z tym pracodawca powinien skierować pracownika na te badania, z uwzględnieniem stanowiska i zagrożeń dla zdrowia wynikających z tej pracy.

Wstępne badania lekarskie – rodzaj badań zależy od charakteru pracy

Lekarz medycyny pracy na podstawie skierowania określa rodzaj badań, jakie muszą zostać wykonane. Następnie już po zrobieniu badań, specjalista wydaje oświadczenie o zdolności, bądź niezdolności do pracy i wypisuje datę, kiedy należy zrobić ponowne badania. Wstępne badania lekarskie należy wykonywać za każdym razem przy zmianie pracodawcy. Inaczej jest, jeśli zaczynamy pracę u tego samego pracodawcy. Wtedy niekonieczne jest dostarczenie nowych badań wstępnych pod warunkiem, że od terminu wygaśnięcia ostatniej umowy nie upłynęło 30 dni. Pracodawca, jeśli ma podpisaną umowę z ośrodkiem medycznym, wysyła tam swojego pracownika w celu kontroli. Jeśli nie ma takiej umowy, pracownik samodzielnie wybiera ośrodek, w którym chce się przebadać. Wszelkie koszty poniesione na badania powinien zwrócić pracodawca. 

 

Więcej na temat prawo pracy
Przeładuj

Hotel Paradise 2. Łukasz pojechał ostro po Ivanie: "To się wytnie?! Jest pantoflem Ani!"

zobacz 02:08