bałagan przed komputerem
Image by LifetimeStock.com

Kreatywne CV. Życiorys nie musi być tworzony w edytorze tekstu

bałagan przed komputerem
Image by LifetimeStock.com

Zastanawiasz się w jakim programie napisać CV, by było oryginalne i estetyczne? Sprawdź nasze ulubione programy.

 

Dobrze skonstruowane CV to pierwszy krok do zdobycia pracy. Jednak wartościowa treść to nie wszystko – równie ważne jest zadbanie o to, by także forma była atrakcyjna i przyciągała uwagę.

Microsoft Word i OpenOffice, czyli edytory tekstowe

Możliwości, szczególnie najnowszej wersji, MS Worda są ogromne – bez problemu można modyfikować grafikę i dodawać ciekawe efekty. Bardzo łatwo uzupełnić curriculum vitae o nowe informacje – nie ma potrzeby modyfikować całej szaty graficznej. Można powiedzieć, że to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób kreowania CV. Pamiętaj jednak, by po zakończeniu pracy, zapisać CV w formacie pdf. W innym wypadku twoje dopracowane CV może wyglądać zupełnie inaczej na monitorze rekrutera, ponieważ na przykład korzysta z innego edytora niż ty. MS Word to program z grupy Microsoft Office – korzystanie z niego jest płatne. Open Office jest natomiast edytorem bezpłatnym, a w pełni funkcjonalnym.

W jakim programie napisać CV, żeby się nie przemęczyć?

Jeśli masz wszystkie dane, które chcesz umieścić w CV, na portalach typu Linkedin, Goldenline czy też na jednym z portali rekrutacyjnych, możesz wykorzystać narzędzia, które zaimportują te informacje.

Przykładem jest polski portal Rezumey, który importuje dane, pozwala na wybór szablonu i ewentualne uzupełnienie informacji. Inny program, Re.vu, przedstawia z kolei historię zatrudnienia w formie graficznej – dane importuje z Linkedin. Dzięki tym programom CV można napisać w kilka minut.

CV jako infografika

CV z pewnością będzie się wyróżniało, jeśli zaprojektujesz je w formie graficznej. Możesz do tego wykorzystać portal Vizualize.me, który przeprowadzi cię przez cały proces tworzenia infografiki. Ciekawe są również Venngage i wykorzystanie chmur słów z Wordle.

W jakim programie napisać CV, nie mając internetu?

Jeśli nie boisz się poznać nowych programów, wypróbuj Adobe InDesign, Adobe Photoshop czy bezpłatnego GIMPa. Pozwolą na stworzenie naprawdę oryginalnego CV, dzięki któremu wyróżnisz się z tłumu. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ozdobnikami i nie wywołać efektu przeładowania i ciężkości.


Przeładuj

Czy Marlena i Seweryn z "Rolnik szuka żony" naprawdę się rozstali? Zobacz ich historię miłości

zobacz 02:12