Uprawnienia związane z rodzicielstwem mają za zadanie usprawnić prawnie opiekę nad nowonarodzonym dzieckiem. Urlop rodzicielski to jedna z opcji, które można wykorzystać po porodzie. Pamiętaj, że kobiety po urodzeniu dziecka mogą wykorzystać urlop macierzyński, który wynosi 20. tygodni, z czego matka musi wykorzystać 14. tygodni, a resztę może przejąć ojciec.

Reklama

Urlop rodzicielski – długość

Urlop rodzicielski został wprowadzony w 2013 roku i wynosi 26 tygodni. Może zostać przyznany zarówno kobiecie, jak i mężczyźnie. Jest jedną z opcji przewidzianych przez kodeks pracy i wyróżniony jest wśród urlopu macierzyńskiego (20. tygodni) i dodatkowego urlopu macierzyńskiego (6. tygodni).

Dokumenty wymagane przy urlopie rodzicielskim

Aby uzyskać urlop rodzicielski należy złożyć wniosek do pracodawcy z prośbą o jego udzielenie. Kobieta może złożyć go razem z wnioskiem o urlop macierzyński. Mężczyzna powinien ubiegać się o niego nie później niż 14 dni przed jego rozpoczęciem. Dokument powinien zawierać konkretne daty urlopu: kiedy kończy się macierzyński, a zaczyna rodzicielski i ile tygodni będzie trwał. Rodzice mogą podzielić między sobą ten okres urlopowy.

Zasiłek rodzicielski przy urlopie rodzicielskim

Mamy do wyboru dwa rodzaje świadczeń rodzicielskich i są one uzależnione od dotychczasowych zarobków (wyciąga się średnią zarobków z dwunastu ostatnich miesięcy) oraz odkładanych składek ZUS. Można rozwiązać sytuację w taki sposób:

1. Przez cały okres urlopu (macierzyński i rodzicielski) pobierać 80% dotychczasowej wypłaty;

Zobacz także

2. Przez okres urlopu macierzyńskiego pobierać 100% wypłaty, a w przez okres trwania urlopu rodzicielskiego tylko 60%.

Jeżeli rodzice planują opiekować się dzieckiem na zmianę, to muszą wcześniej między sobą ustalić wysokość świadczenia.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama