Rodzina
Image by LifetimeStock.com

Uprawnienia związane z rodzicielstwem: urlop macierzyński nie tylko dla kobiet

Rodzina
Image by LifetimeStock.com

Uprawnienia związane z rodzicielstwem są przeznaczone zarówno dla matek, jak i ojców. Nawet jeżeli chodzi o urlop macierzyński. Kobieta musi go odbyć obligatoryjnie w okresie 14. pierwszych tygodni od porodu. Później urlop może przejąć ojciec.

 

Urlop macierzyński, czyli urlop wynikający z Kodeksu Pracy, przyznawany może być na wniosek złożony do pracodawcy w terminie 14 dni przed planowanym porodem. Dokument musi zawierać dokładny termin rozpoczęcia urlopu oraz jego zakończenia. Urlop oraz zasiłek macierzyński należy się osobom, które mają umowę o pracę oraz tym, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe.

Jak podzielić urlop macierzyński?

Urlop macierzyński trwa 20. tygodni, można również skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który obejmuje 6. tygodni po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Pierwszych 14. tygodni okresu urlopowego przeznaczony jest wyłącznie dla kobiet (często spotyka się z twierdzeniem, że tego urlopu wymaga się od kobiet). Resztę urlopu może odbyć ojciec dziecka. Tak samo w przypadku dodatkowego urlopu – może odbyć go mężczyzna.

Jaka jest wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest ustala indywidualnie i zależna jest od stawki wynagrodzenia – średnia wypłat z ostatnich 12. miesięcy – oraz od wysokości odkładanych stawek ZUS. Tutaj do wyboru mamy dwa warianty:

  • otrzymywanie 80% wynagrodzenia przez cały okres urlopu podstawowego oraz dodatkowego,
  • otrzymywanie 100% wynagrodzenia przez okres podstawowego urlopu (20. tygodni) oraz 60% wynagrodzenia przez okres dodatkowego urlopu.

 

Od 2016 roku wchodzi nowelizacja ustawy o zasiłkach macierzyńskich – dzięki niej o zasiłek w wysokości 1 000 zł netto będą mogły się starać osoby bez umowy o pracę oraz bez ubezpieczenia chorobowego (np. studenci). Pobierać będą mogli zasiłek przez cały pierwszy rok życia dziecka.

 

Więcej na temat świadczenia prawo pracy
Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04