podanie sobie rąk
Image by LifetimeStock.com

Składki ZUS przy umowie o dzieło

podanie sobie rąk
Image by LifetimeStock.com

Umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną, nie jest objęta żadnymi obligatoryjnymi składkami na ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne. Nie ma możliwości, by na jej podstawie z otrzymanych dochodów było automatycznie opłacane dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne, chyba że umowa jest podpisana z pracodawcą, z którym jest się w stosunku o pracę.

 

Dla zabezpieczenia sobie możliwości korzystania z usług lekarzy w ramach NFZ można na umowie o dzieło samodzielnie podpisać umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

 

Jeśli praca jest wykonywana tylko na podstawie umowy o dzieło, za tego pracownika nie są opłacane żadne składki ZUS. Oznacza to, że osoba ta nie będzie miała odprowadzanych składek ani chorobowych, ani emerytalnych czy rentowych. Nie będzie mogła też korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej finansowanej przez NFZ.

Umowa o dzieło zawarta z własnym pracodawcą a ZUS

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy umowa o pracę jest zawarta z pracodawcą, wobec którego pozostaje się w stosunku o pracę. W tej sytuacji od wynagrodzenia przewidzianego na podstawie umowy o dzieło, obowiązkowo są odprowadzane składki za ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe i zdrowotne. Nie ma znaczenia fakt, iż te same składki były już odprowadzanie w ramach umowy o pracę. Należy to zrobić ponownie.

 

Ministerstwo Pracy ma w planach zmienić w ciągu najbliższych lat kwestię umów o dzieło a ubezpieczenie. Być może efektem będzie odprowadzanie obowiązkowych składek od wszystkich rodzajów umów cywilnoprawnych.


 

Więcej na temat świadczenia porady prawne
Przeładuj

Blanka Lipińska pilnuje Barona na planie "The Voice of Poland"?! Zobaczcie, co na to Baron!

zobacz 00:39