Sprzedaż rękodzieła, jeśli nie jest okazjonalna, lecz stanowi stałe – mniejsze lub większe – źródło dochodu, to stanowi działalność gospodarczą i musi zostać zgłoszona.

Reklama

Wiąże się to z obowiązkiem odprowadzania zaliczki na podatek dochodowy. Regularna sprzedaż bez rejestracji może skutkować nałożeniem grzywny.

Sprzedaż rękodzieła a działalność gospodarcza

Trzeba pamiętać, że każda działalność wytwórcza, jeśli prowadzona jest w celach zarobkowych w sposób ciągły i zorganizowany, według prawa stanowi działalność gospodarczą. Jeśli więc sprzedaż własnego rękodzieła np. na allegro jest pomysłem na zarobek, to musimy liczyć się z tym, że zostaniemy uznani za przedsiębiorców. Wiąże się to z tym, że niedochowanie obowiązku rejestracyjnego działalności gospodarczej może skutkować nałożeniem grzywny. Ważną kwestią jest też obowiązek zapłaty podatku od dochodu oraz podatku VAT.

Zobacz także

Jednak nie każda sprzedaż rękodzieła sprawia, że stajemy się przedsiębiorcami, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Nie od razu trzeba zakładać firmę. Warto wiedzieć, kiedy taka sprzedaż będzie zgodna z prawem.

Sprzedaż rękodzieła: sprzedaż okazjonalna

Sprzedaż rękodzieła nie powoduje powstania obowiązku zakładania firmy, jeśli jest okazjonalna. To podatnik zobowiązany jest wykazać, że dokonana przez niego sprzedaż miała charakter okazjonalny, stanowiła sprzedaż prywatną i nie oznaczała dążenia do prowadzenia działalności zarobkowej.

Sprzedaż prywatna rozliczana jest dopiero w rocznym zeznaniu PIT. Dopiero więc wtedy należy zapłacić podatek, nie trzeba zaś odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy. Prowadzenie sprzedaży w ten sposób znacznie jednak ogranicza możliwości zarobkowania na wyrabianym rękodziele.

Sprzedaż rękodzieła: komis

Jeśli zamierzamy sprzedać wykonane rękodzieło, zawsze możemy znaleźć komis, który będzie skłonny sprzedać wyrabiane przez nas przedmioty. Takie rozwiązanie skutkuje koniecznością dzielenia się zarobkiem z komisantem – umowa komisu zawsze przewiduje na jego rzecz prowizję od sprzedaży. Tak uzyskane zarobki również rozlicza się dopiero w rocznym zeznaniu PIT. I w tym przypadku trzeba jednak uważać, aby taka działalność nie została uznana za prowadzoną w sposób ciągły i zorganizowany.

Sprzedaż rękodzieła: umowa o dzieło

W stosunku do przedmiotów które nie zostały jeszcze wytworzone można zawrzeć z zainteresowaną osobą umowę o dzieło. Nie może ona dotyczyć przedmiotów już wykonanych – jest to wówczas umowa sprzedaży. W przypadku umowy o dzieło podatek dochodowy odprowadza osoba zlecająca dzieło, a więc np. sprzedawca, który będzie zainteresowany wzbogacić swój asortyment o nasze wyroby. Tak uzyskane dochody ujawniamy w rocznym zeznaniu podatkowym.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama