kobieta i mężczyzna przy komputerze
Image by LifetimeStock.com

Zasady BHP pracy przy komputerze

kobieta i mężczyzna przy komputerze
Image by LifetimeStock.com

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, zgodnie z Kodeksem pracy, zapewnienie pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz systematyczne szkolenie pracowników w zakresie przepisów BHP. Podstawą prawną precyzującą warunki pracy przy komputerze jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 01.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Praca przed komputerem musi być systematycznie przerywana

Pracodawca zobowiązany jest powyższym Rozporządzeniem (§ 7) do tego, żeby zapewnić pracownikowi możliwości wykonywania pracy przy komputerze naprzemiennie z inną pracą, która nie będzie obciążała wzroku i będzie wymagała zmiany pozycji ciała. Tak, aby pracownik po godzinie nieprzerwanej pracy przy komputerze, mógł na jakiś czas odstąpić od tej pracy. Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas pracownikowi po każdej przepracowanej przy komputerze godzinie, przysługuje pięciominutowa przerwa, która wliczana jest do czasu jego pracy.

Przygotowanie stanowiska pracy

Stanowisko pracy powinno być tak zorganizowane, aby nie powodować nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego oraz wzroku, jak i oczywiście nie może być źródłem zagrożenia dla pracownika. Poniżej kilka przykładów wymagań dotyczących stanowiska pracy:

  • Ekran monitora powinien umożliwiać jego regulację (pochylenie do przodu, obrót w obu kierunkach) oraz powinien być pokryty warstwą antyrefleksyjną lub posiadać odpowiedni filtr. Obraz powinien być stabilny, a kontrast znaków na ekranie łatwy do regulowania.
  • Stół powinien zapewniać pracownikowi odpowiednią przestrzeń, aby ten mógł umieścić nogi pod blatem stołu. Wielkość (szerokość i głębokość) stołu powinna zapewnić wystarczającą powierzchnię do wykonywania pracy. Dobrze, aby blat stołu był matowy i w jasnym kolorze.
  • Krzesło ma zapewniać możliwość utrzymania wygodnej postawy ciała i swobody ruchów. Powinno mieć regulowaną wysokość siedziska i oparcia oraz możliwość obrotu. Jeśli wysokość krzesła nie pozwala na swobodne ułożeniu stóp na podłodze, wówczas stanowisko należy wyposażyć w podnóżek.

Pracownik ma prawo do okularów korygujących

W sytuacji, gdy podczas badań okulistycznych, lekarz zaleci pracownikowi korzystanie z okularów korygujących do pracy przy komputerze i potwierdzone to będzie zaświadczeniem lekarza medycyny pracy, pracodawca zobowiązany jest do pokrycia kosztów związanych z zakupem okularów. Wewnętrzne przepisy firmy regulują wysokość kwoty refinansowania takiego zakupu, ale musi to być kwota umożliwiająca zakup zgodny ze wskazaniami lekarza.

 

Powyższe przepisy mają na celu zapewnienie pracownikowi możliwie najbezpieczniejsze i najmniej szkodliwe środowisko pracy.


Więcej na temat prawo pracy porady prawne
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30