Kalkulator i euro
Pixabay/WerbeFabrik/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Podatek od spadku – kiedy nie trzeba go płacić?

Kalkulator i euro
Pixabay/WerbeFabrik/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Podatek od spadku obowiązuje tylko tych spadkobierców, którzy otrzymali w spadku dobra o wartości przekraczającej próg podatkowy. Najbliższe osoby spadkodawcy nawet po przekroczeniu tego progu nie muszą płacić podatku, o ile zgłoszą spadek do urzędu skarbowego.

Czy najbliższa rodzina musi płacić podatek od otrzymanego spadku?

Zgodnie z przepisami „Ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn” niektórzy przedstawiciele pierwszej grupy podatkowej, czyli małżonek, zstępni (np. dzieci i wnuki), wstępni (np. rodzice i dziadkowie), pasierbowie, rodzeństwo, ojczym i macocha, mogą być zwolnieni z obowiązku zapłacenia podatku. Nie dotyczy to innych osób zaliczanych do tej grupy: teściów, synowej i zięcia ani przedstawicieli II i III grupy podatkowej.

 

Jeśli wartość spadku przewyższa kwotę wolną od podatku dla pierwszej grupy podatkowej, czyli 9 637 zł, muszą oni jednak w ciągu 6 miesięcy od dnia nabycia spadku zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego. Nabycie spadku każdy ze spadkobierców zgłasza za pomocą formularza SD-Z2 (zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych).

 

Jeżeli o tym, że otrzymali spadek, dowiedzieli się po upływie 6 miesięcy, powinni zgłosić nabycie spadku w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym otrzymali tę informację. Obowiązek zgłoszenia nie występuje wtedy, kiedy nabycie spadku nastąpiło na podstawie aktu notarialnego.

 

Jeśli w tym czasie nabycie spadku nie zostanie zgłoszone urzędowi skarbowemu, spadkobiercy będą musieli zapłacić podatek od spadku według zasad obowiązujących pozostałych spadkobierców należących do pierwszej grupy podatkowej.

Spadek o jakiej wartości nie podlega opodatkowaniu?

Kwota wolna od podatku, powyżej której spadek podlega opodatkowaniu, różni się w zależności od stopnia pokrewieństwa spadkobierców ze spadkodawcą. Dla osób należących do pierwszej grupy podatkowej: małżonków, wstępnych, zstępnych, pasierbów, rodzeństwa, ojczyma i macochy, a także zięciów, synowych i teściów wynosi ona 9 637 zł.

 

Dla osób z drugiej grupy podatkowej: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwa małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych kwota wolna od podatku wynosi 7 276 zł.

 

Pozostali spadkobiercy (trzecia grupa) muszą zapłacić podatek od spadku, którego wartość przekroczyła 4 902 zł.


  • Organizatorzy konkursów powinni sami rozliczać się z urzędem skarbowym. Jednak podatek od wygranej trzeba często opłacać na własną rękę.
  • Darowizny są odpowiednio opodatkowane. Podatek od darowizny pieniężnej nie obowiązuje małżonka, dzieci, rodziców, teściów, wnuków, dziadków.
  • Z całkowitego zwolnienia z rozliczania się ze spadku mogą skorzystać także teściowie, synowa i zięć. Próg podatkowy po nabyciu spadku, który upoważnia do zwolnienia z opłat, jest tym niższy, im dalsze pokrewieństwo.

Więcej na temat podatki porady prawne
Przeładuj

"Hotel Paradise": Tak Klaudia El Dursi przygotowywała się do nowej roli. Jak jej poszło?

zobacz 00:45