Planowanie kariery zawodowej powinno uwzględniać zdolności, usposobienie, zainteresowania i możliwości pracownika.

Reklama

Jeśli stoisz przed ważnymi decyzjami odnośnie swojej przyszłości i chcesz podejść do planowania swojej kariery zawodowej świadomie i odpowiedzialnie, przemyśl dobrze jakie są twoje mocne strony i w czym będziesz czuć się najlepiej.

Charakter i usposobienie

Planując karierę zawodową, czy też wybierając zawód, jaki zechcesz wykonywać, weź pod uwagę swój charakter i temperament. Jeżeli jesteś na przykład typem choleryka, może sprawiać ci trudność praca w roli nauczyciela, który powinien wykazywać się cierpliwością. Jeżeli jesteś raczej nieśmiałą osobą, czy dobrze będziesz się czuć w roli lidera zespołu? Przemyśl to dokładnie. Możesz wykonać test na typ temperamentu i osobowości, by lepiej poznać swoje mocne strony i ograniczenia.

Uzdolnienia i umiejętności

Marzysz o pracy informatyka, ale jesteś na bakier z matematyką? Jeśli masz dużą motywację, możesz nadrobić braki materiału. Nie poddawaj się – w końcu nawet Einstein nie był najpilniejszym uczniem. Jeśli jednak mimo wszystko sprawia ci to olbrzymi problem, oceń swoje siły racjonalnie.

Zobacz także

Zapotrzebowanie na rynku pracy

Na rynku pracy istnieją tak zwane zawody deficytowe i nadwyżkowe. Zawody nadwyżkowe to takie, w których ciężko jest znaleźć pracę – jest stosunkowo niewiele ofert pracy i wielu absolwentów danego kierunku. Lepiej kształcić się w zawodach deficytowych, czyli takich, w których wciąż poszukuje się specjalistów – w Polsce to w dalszym ciągu specjaliści, którzy nigdy nie narzekają na brak zleceń. Nie podążaj za modą – jeszcze kilka lat temu bardzo modna była politologia i europeistyka, a w tym momencie wielu absolwentów tych kierunków nie może znaleźć pracy. Nie wybieraj też jakiejś ścieżki kształcenia tylko dlatego, że tak robią wszyscy z twojego otoczenia i będziesz miał towarzystwo na roku. Zawsze myśl o sobie i swoich uzdolnieniach.

Reklama

Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z porady doradcy zawodowego. Swoje konsultacje oferują na przykład w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, urzędach pracy, a czasem także w innych instytucjach. Nie bój się konsultacji ze specjalistą – może pomóc ci odkryć twoje zasoby i podjąć decyzję jak zaplanować karierę zawodową.

Reklama
Reklama
Reklama