mężczyzna pisze CV przed komputerem
Image by LifetimeStock.com

Twoja wizytówka – curriculum vitae

mężczyzna pisze CV przed komputerem
Image by LifetimeStock.com

Osoby przeprowadzające rekrutację dziennie czytają kilkadziesiąt, a czasami nawet kilkaset CV. Dlatego tak ważne, by dokument ten był przygotowany jak najlepiej. Wbrew pozorom pisanie CV nie jest trudne – wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Pisanie CV – dane personalne

Podając swoje dane personalne, należy podać przede wszystkim informacje, która umożliwiają nawiązanie kontaktu.

Niezbędne są:

  • Imię i nazwisko – nie używaj zdrobnień, tylko podaj pełną formę imienia i nazwiska,
  • Numer telefonu – upewnij się, że jest prawidłowy. Zdarzają się tutaj błahe pomyłki, których konsekwencją jest uniemożliwienie kontaktu,
  • Adres e-mail – załóż maila, który brzmi profesjonalnie. Najlepiej, by było w nim nazwisko. Unikaj zdrobnień, np. Grzesio, Misia czy Ewelajna. Nie używaj też adresów mało poważnych, np. jan.kowalski@buziaczek.pl.

Przydatnymi informacjami są:

  • Adres zamieszkania – nie musi być to adres zameldowania, a po prostu miejsce, w którym aktualnie mieszkasz.
  • Data urodzenia – ta informacja może być przydatna dla pracodawcy, ale nie powinien się jej domagać, ponieważ mógłby zostać oskarżony o dyskryminację z powodu wieku.
  • Zdjęcie – nie jest konieczne, choć w Polsce umieszcza się je prawie zawsze. Pamiętaj, by było to zdjęcie raczej formalne – zdjęcia z wakacji, całej sylwetki, zdjęcia ze znajomymi są absolutnie nie na miejscu. Niektórzy umieszczają zdjęcia z dyplomu (zazwyczaj są i oficjalne, i ładne), inni legitymacyjne lub z dowodu (choć nowy wzór zdjęcia dowodowego nie jest zbyt atrakcyjny), a jeszcze inni idą do fotografa, by zrobić zdjęcie specjalnie na tę okazję.

CV nie wymaga ujawniania informacji na temat:

  • stanu cywilnego,
  • liczby dzieci,
  • orientacji seksualnej i in.

Pisanie CV – wykształcenie, doświadczenie, umiejętności…

Wykształcenie i doświadczenie generalnie opisuje się w CV w odwrotnym porządku chronologicznym, czyli najpierw podaje się szkołę, którą się ukończyło ostatnio, a następnie wcześniejsze.

 

Opisując wykształcenie uwzględnij: czas trwania nauki, nazwę szkoły, uzyskany tytuł, zawód lub specjalność. Nie wypisuj wszystkich szkół – po ukończeniu studiów wyższych nie ma potrzeby wpisywania liceum, a tym bardziej gimnazjum czy szkoły podstawowej! Jeśli możesz pochwalić się wysoką oceną na dyplomie – zrób to. Jeśli praca licencjacka czy magisterska dotyczyła wiedzy, która może się przydać w miejscu pracy, na które aplikujesz, zawrzyj w CV jej tytuł.

 

Wypisując doświadczenie uwzględnij – okres zatrudnienia, nazwę firmy, zajmowane stanowisko i podstawowy zakres obowiązków. Te same stanowiska nie zawsze mają ten sam zakres obowiązków. Jeśli masz bogate i różnorodne doświadczenia, uwzględnij te, które są najbardziej zbieżne z ofertą pracy. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia, podaj praktyki, staże lub wyeksponuj inne części CV, np. osiągnięcia.

 

Wymień również umiejętności, zwłaszcza te związane z obsługą komputera (wymień, jakie obsługujesz programy), znajomością języków obcych (określ poziom) i posiadaniem prawa jazdy (jakiej kategorii).

Klauzula w CV

Koniecznie zamieść w CV klauzulę o ochronie danych osobowych. Jej brak może spowodować, że nie weźmiesz udziału w procesie rekrutacji. Klauzulę koniecznie podpisz.


Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53