mężczyzna przed komputerem
©Andrey Popov/Fotolia

Ulga za oddanie krwi. Jak odliczyć wartość oddanej krwi od podatku?

mężczyzna przed komputerem
©Andrey Popov/Fotolia

Odliczenie darowizny krwi od podatku zostało przewidziane w ustawie o PIT. Dokonuje się go podczas rocznego rozliczenia z podatku dochodowego. 1 litr krwi oznacza 130 zł ulgi podatkowej, jednak limit odliczenia nie może wynieść więcej niż 6% dochodu za dany rok.

Odliczenie darowizny krwi od podatku: kto może skorzystać?

Do odliczenia od podatku mają prawo krwiodawcy, czyli osoby, które oddały krew bezpłatnie i zostały zarejestrowane w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. Ulga wynika z ustawy o PIT (tekst ustawy dostępny tutaj) i dotyczy podatników składających roczne zeznania podatkowe PIT-36 i PIT-37. Mogą z niej skorzystać również osoby rozliczające się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, składając roczne zeznanie PIT-28. Pomniejszają oni swoje przychody o wartość oddanej bezpłatnie krwi.

 

Odliczając tę ulgę pomniejszamy swój dochód. W konsekwencji niższa jest podstawa opodatkowania, a więc zmniejsza się podatek dochodowy.

Odliczenie dla honorowych krwiodawców: jak odliczyć?

Wartość ulgi zależy od ilości oddawanej honorowo krwi. Wartość tę oblicza się mnożąc ilość oddanej krwi lub osocza przez przyjęty przelicznik – ekwiwalent pieniężny za 1 litr krwi wynosi 130 zł. Standardowo oddaje się 450 mililitrów krwi, co daje odpowiednio 58,50 zł.

 

Ulga ta jest odliczeniem w ramach darowizny. Z tego powodu odliczenie podatkowe nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu (dotyczy to wszystkich rozliczanych darowizn). W przypadku osób rozliczających się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest to 6% przychodu.

 

Korzystając z ulgi dla honorowych krwiodawców należy wypełnić załącznik PIT/O. Wskazuje się w nim kwotę odliczenia oraz dane obdarowanego, czyli stacji krwiodawstwa. Wystarczy zaświadczenie tylko jednej takiej jednostki, jeśli oddawaliśmy krew w kilku miejscach.

Więcej na temat świadczenia porady prawne
Przeładuj

Ostatnie pożegnanie Pawła Królikowskiego. Zapamiętamy jego uśmiech i dobre serce!

zobacz 01:36