kobieta oblicza podatek
©Andrey Popov/fotolia

Podatek dochodowy – od jakiej kwoty się płaci?

kobieta oblicza podatek
©Andrey Popov/fotolia

Podatek dochodowy jest opłacany, jeśli dochód danej osoby wynosi więcej, niż 3091 zł w skali roku – jest to kwota wolna od podatku. Po jej przekroczeniu podatek jest pobierany, jednak odlicza się od niego kwotę zwolnioną z opodatkowania, stanowiącą 46,33 zł miesięcznie, czyli 556,02 zł rocznie.

Od jakiej kwoty należy płacić podatek dochodowy

Podatek dochodowy opłaca się od kwoty, która przekracza kwotę wolną od podatku. Jeśli kwota ta zostanie przekroczona, wówczas od należnego podatku dochodowego odliczana jest kwota wolna od podatku, wynosząca 18% kwoty wolnej od podatku.

 

Jeśli zarabiamy mniej niż wynosi limit kwoty wolnej od podatku, to pobrana zaliczka na poczet podatku dochodowego zostanie zwrócona. Otrzymywanie dochodów poniżej tej kwoty nie oznacza jednak, że nie trzeba składać zeznania podatkowego. Obowiązek ten istnieje zawsze, gdy osiągamy dochód.

 

Trzeba też pamiętać, że z tej preferencji podatkowej korzystają tylko ci podatnicy, którzy są opodatkowani podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej (18 i 32%). Jeśli więc przekroczymy w roku podatkowym kwotę dochodu 3091 zł, to będziemy zobowiązani zapłacić podatek dochodowy. Jednak należny podatek zostanie pomniejszony o 18% kwoty wolnej od podatku, czyli 556,02 zł na miesiąc.

Kwota wolna od podatku

Aktualnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł w skali roku. Podatek dochodowy nie zostanie więc naliczony, jeśli nasz dochód wyniesie mniej lub dokładnie tyle. Jeśli natomiast przekroczy on 3091 zł – wówczas od podatku zostanie odliczona kwota wolna od podatku, wynosząca 556,02 zł rocznie, czyli 46,33 zł miesięcznie.


Więcej na temat podatki porady prawne
Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27