kobieta uzupełnia dokumenty
©shefkate/Fotolia

Mały podatnik PIT i VAT

kobieta uzupełnia dokumenty
©shefkate/Fotolia

Mały podatnik to przedsiębiorca, którego przychód (PIT) lub obrót (VAT) nie przekroczył w roku poprzednim równowartości 1 200 000 euro. Mały podatnik PIT i mały podatnik VAT otrzymują przywileje podatkowe – np. możliwość kwartalnego wpłacania zaliczek na podatek pochodowy.

Mały podatnik

Określenie „mały podatnik” związane jest z udzieleniem takiej osobie pewnych przywilejów. Wynikają one z tego, że jego działalność jest właśnie „mała” – czyli przychody lub obrót nie przekraczają określonego limitu. Status małego podatnika wynika z uregulowań ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zob. tekst ustawy) i ustawy o podatku od towarów i usług (zob. tekst ustawy).

Mały podatnik PIT

Mały podatnik PIT to przedsiębiorca, którego przychód nie przekroczył równowartości 1 200 000 euro. W przeliczeniu na polską walutę jest to 5 015 000 zł w roku 2015, natomiast na rok 2016 – 5 096 000 zł. Limit dotyczy wszystkich przychodów danej osoby, nie tylko przychodów pochodzących z działalności gospodarczej.

 

Przywileje małych podatników PIT:

  • mogą skorzystać z kwartalnej metody wpłacania zaliczki na podatek dochodowy.
  • mogą korzystać z tzw. kredytu podatkowego w związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej (polega on na zwolnieniu z opłacania zaliczek na podatek dochodowy przez pewien okres, a także na odroczeniu płatności podatku należnego za rok podatkowy, który objęty jest zwolnieniem).
  • mogą skorzystać z możliwości dokonania jednorazowej amortyzacji – do równowartości 50 000 euro rocznie.

Mały podatnik VAT

Mały podatnik VAT to przedsiębiorca, którego obrót roczny nie przekracza równowartości 1 200 000 euro. Limit dotyczy poprzedniego roku podatkowego. Małym podatnikiem VAT może być również przedsiębiorca, u którego kwota przychodów z tytułu prowizji i innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi nie przekroczyła w roku poprzednim równowartości 45 000 euro, czyli 188 000 zł w roku 2015, zaś w roku 2016 – 191 000 zł. Jest to tzw. mały podatnik pośrednik.

 

Przywileje małych podatników VAT:

  • mogą skorzystać z kasowej metody rozliczenia VAT (pozwala ona na rozliczenie z fiskusem dopiero wtedy, gdy faktycznie otrzyma się wynagrodzenie od kontrahenta).
  • mogą skorzystać z kwartalnej metody wpłacania zaliczki na podatek dochodowy.

Więcej na temat świadczenia porady prawne
Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29