Koszty założenia własnej działalności zależą od wybranej branży i potrzeb przedsiębiorcy. Rejestracja firmy nie wymaga uiszczenia żadnych opłat.

Reklama

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z dopełnieniem szeregu formalności. Koszty, jakie wiążą się z procesem rejestrowania działalności mogą się różnić, zwłaszcza przy wyborze działalności, na które konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia. Jednak część procedur pozostaje bezpłatna, bez względu na wybór branży.

Formalności nie wymagające uiszczenia opłaty

Samo zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej odbywa się przez wpisanie jej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Aby uzyskać taki wpis, należy wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć na nim podpis.

Zobacz także

Jeśli przyszły przedsiębiorca nie posiada podpisu elektronicznego i nie chce ponosić kosztu uzyskania takiej formy podpisu, może osobiście złożyć wniosek w urzędzie gminy. Nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat.

Korzystniejsze są przepisy dla przedsiębiorców, którzy są podatnikami VAT – przed 2015 rokiem formalności w urzędzie skarbowym związane były z opłatą skarbową (teraz jedynie przedsiębiorcy, którzy występują z wnioskiem o wydanie potwierdzenia zarejestrowania podatnika podatku od towarów i usług, muszą liczyć się z uiszczeniem opłaty skarbowej w wysokości 170 zł).

Żadnych opłat nie wymagają również formalności związane z rejestracją przedsiębiorcy jako ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej przedsiębiorca ma 7 dni na zgłoszenie do ZUS.

Formalności wymagające uiszczenia opłaty

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na założenie działalności reglamentowanej (regulowanej, koncesjonowanej, wymagającej licencji czy pozwolenia) muszą liczyć się z kosztami związanymi z wydaniem odpowiedniego pozwolenia. Wysokość kosztów uzależniona będzie od rodzaju działalności.

Dodatkowe koszty

Dobrym zwyczajem jest posiadanie pieczątki firmowej. Nie jest to duża inwestycja, ceny pieczątek wahają się (przy zakupach internetowych bądź stacjonarnych) w granicach 10-35 zł. Różne mogą być też koszty związane z prowadzeniem konta bankowego. Oferta banków jest szeroka, zatem dobrze wybrać korzystną dla siebie opcję.

Każdy przedsiębiorca indywidualnie powinien ocenić, jakie jeszcze wydatki poniesie (np. księgowość, wynajem lokalu, zakup potrzebnych materiałów, działania marketingowe i inne).

Przed przyszłym przedsiębiorcą stoi wiele wyzwań, także tych związanych z pierwszym etapem prowadzenia własnego biznesu. Dobre przygotowanie pozwoli pewniej stawiać każdy kolejny krok.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama