brunetka uśmiecha się
Image by LifetimeStock.com

Nie zapomnij o tym pisząc CV!

brunetka uśmiecha się
Image by LifetimeStock.com

Klauzula w CV to element, o którym często zapominamy, ponieważ nie ma dużej wartości informacyjnej. Jednak jest bardzo ważna, ponieważ jest jednym z formalnych warunków – bez niego CV nie powinno być rozpatrywane.

Klauzula w CV – dlaczego jest taka ważna?

W świetle polskiego prawa tylko CV z poprawnie napisaną klauzulą o ochronie danych osobowych upoważnia firmę do wykorzystywania tych danych w trakcie aktualnej i następnych rekrutacji. Teoretycznie więc CV bez niej nie powinno być rozpatrywane. Jak wygląda praktyka? Bardzo różnie. Czasami pracodawcy w ogóle nie zwracają na nią uwagi, czasami sprawdzają ją pobieżnie, a czasami… przyglądają się jej bardzo wnikliwie. Zdarza się, że faktycznie niewłaściwa klauzula lub jej brak dyskwalifikuje kandydata. Bardziej rygorystycznie podchodzą do tego instytucje publiczne i duże firmy, mniej – osoby prowadzący małe firmy. Jednak na wszelki wypadek lepiej więc zawsze ją umieszczać i, o czym często zapominają poszukujący pracy, podpisać. Niepodpisana klauzula w CV jest nieważna.

Aktualna treść klauzuli do CV

Obowiązująca klauzula do CV ma następującą treść:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o Ochronie Danych Osobowych, tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.”

Nie trzeba jej specjalnie eksponować, ponieważ jej umieszczenie to formalność. Może być więc napisana mniejszymi literami czy umieszczona w stopce. Bezwzględnie należy ją też podpisać. Jeśli przygotowujesz do CV także list motywacyjny, pamiętaj, że do niego także należy dołączyć klauzulę.

Nietypowe klauzule do CV

Czasami zdarza się, że firma życzy sobie zamieszczenia w dokumentach aplikacyjnych klauzuli, która w treści ma nazwę instytucji, dane adresowe lub inne elementy. Zawsze dokładnie przeczytaj treść ogłoszenia o pracę i sprawdź, czy nie ma takiego wymogu. Jeśli jest, a ty zostawisz klauzulę taką, jak wysyłasz wszystkim, firma może pomyśleć, że:

  • nie znasz treści ogłoszenia,
  • wysyłasz dokumenty masowo,
  • cechuje cię niedokładność, itd.

Po zamieszczeniu nietypowej klauzuli pamiętaj, by nie wysłać do kolejnych pracodawców CV z klauzulą przeznaczoną dla innej firmy! Zawsze dokładnie sprawdzaj dokumenty aplikacyjne przed wysłaniem.

Klauzula w CV – tłumaczenia

Tak naprawdę wysyłając CV za granicę nie ma praktyki stosowania klauzuli. Czasami jednak polskie firmy życzą sobie CV w języku obcym – w takiej sytuacji obowiązuje polskie prawo, a więc i polska klauzula, ale… w języku obcym.

 

Treść klauzuli do CV w języku angielskim:

„I hereby give consent for my personal data included in my application to be processed for the purposes of the recruitment process under the Personal Data Protection Act as of 29 August 1997, consolidated text: Journal of Laws 2002, No. 101, item 926 as amended.”

Treść klauzuli do CV w języku niemieckim:

„Ich bin einverstanden, dass meine in diesem Arbeitsangebot enthaltenen personalen Daten durch die Firma für die Rekrutierungszwecke verwendet werden (gemäβ dem Gesetz vom 29.08.1997 über den Schutz der Personaldaten, Gesetzblatt von 2002, Nr. 101, Pos. 926 mit späteren Änderungen).”


Więcej na temat świadczenia porady prawne
Przeładuj

Mikołaj z "Love Island" zdradził, że ma wiele propozycji od nieznajomych kobiet. Jak zareagowała Sylwia?

zobacz 01:27