Zmartwiona kobieta patrzy na laptopa
Image by LifetimeStock.com

Zmiana nazwiska po rozwodzie – dwie drogi

Zmartwiona kobieta patrzy na laptopa
Image by LifetimeStock.com

Zmiana nazwiska po rozwodzie jest możliwa dopiero, kiedy zapadnie wyrok sądowy poświadczający rozwód małżonków. Ważne, jest, żeby przestrzegać terminów, ponieważ trzy miesiące od uzyskania wyroku rozwodowego, zmiana nazwiska zaczyna się komplikować.

Zmiana nazwiska po rozwodzie – bezpłatnie

Jeśli decyzja o zmianie nazwiska zostanie podjęta do trzech miesięcy od wyroku rozwodowego, możliwy jest bezpłatny powrót do nazwiska panieńskiego czy kawalerskiego. Należy w tym celu złożyć oświadczenie przed urzędnikiem stanu cywilnego. Powinno się wziąć ze sobą prawomocne orzeczenie rozwodu oraz własny dowód tożsamości.

Zmiana nazwiska po rozwodzie – płatnie

Jeśli upłynęły 3 miesiące od wyroku rozwodowego, zmiana nazwiska jest możliwa wyłącznie na drodze administracyjnej (zgodnie z ustawą o zmianie imienia i nazwiska). W takiej sytuacji należy uzasadnić celowość zmiany nazwiska po rozwodzie, np. wyjaśnić, że przywodzi na myśl złe wspomnienia. W urzędzie stanu cywilnego powinno się przedłożyć następujące dokumenty: odpis aktu urodzenia, małżeństwa, dowód osobisty. Opłata za zmianę nazwiska po rozwodzie wynosi 37 złotych.

 

Aby po rozwodzie zmienić nazwisko dzieci, konieczna jest jednomyślność rodziców w tej sprawie. Jeśli mają oni różny pogląd na tę kwestię, o nazwisku dziecka decyduje sąd. Dziecko, które ukończyło 14 lat powinno samodzielnie wyrazić chęć zmiany nazwiska po rozwodzie rodziców.

Więcej na temat świadczenia porady prawne
Przeładuj

Czy Agnieszka Kaczorowska zdecydowała się na karmienie piersią? Wiemy!

zobacz 01:23