mężczyzna siedzący przy biurku
Image by LifetimeStock.com

Krótka instrukcja pisania referencji

mężczyzna siedzący przy biurku
Image by LifetimeStock.com

Referencje to informacje o wykonywanych przez pracownika obowiązkach, cechach, którymi wykazywał się na stanowisku oraz jego kompetencjach.

 

Referencje są rekomendacją pracownika wystawioną przez pracodawcę. Dobre referencje to potwierdzenie kwalifikacji i predyspozycji danej osoby. Świadczą także o poprawnych stosunkach z byłym szefem.

Informacje formalne w referencjach

W referencjach powinny się znaleźć dane dotyczące: nazwy firmy, okresu zatrudnienia, stanowiska oraz zakresu obowiązków, za które odpowiedzialny był pracownik. Ten fragment możemy napisać tak:

 

„Pan Jan Kowalski zatrudniony był w Firmie ABCD w okresie od 01.01.2012 r. do 31.08.2015 r. na stanowisku pracownik biurowy. Do jego obowiązków należały: obsługa klienta, organizacja szkoleń oraz obsługa urządzeń biurowych.”

Informacje o kompetencjach społecznych w referencjach

Pracownika można zarekomendować także na podstawie obserwacji i oceny jego kompetencji społecznych, czyli tych umiejętności, które pozwalają budować relacje z innymi ludźmi:

 

„Pan Jan Kowalski z łatwością nawiązywał kontakt zarówno ze współpracownikami, jak i klientami. Współpracownicy oceniają go jako osobę chętną do udzielania potrzebnego wsparcia oraz obowiązkową. Klienci zadowoleni byli ze sposobu, w jaki Pan Jan Kowalski angażował się w organizację szkoleń, wskazywali na jego punktualność i sumienność.”

Informacje o cechach pracownika w referencjach

Pracodawca może napisać również o cechach, którymi wyróżniał się pracownik:

 

„Pan Kowalski jest osobą pracowitą i systematyczną, dzięki czemu wywiązywał się wzorowo ze swoich obowiązków.”

Bezpośrednie zdanie polecające

Zakończeniem referencji może być zdanie, w którym pracodawca otwarcie poleci pracownika:

 

„Jako bezpośredni przełożony z pełną odpowiedzialnością polecam Pana Jana Kowalskiego jako sumiennego i godnego zaufania pracownika. Jestem przekonany, że sprosta on stawianym przed nim zadaniom zawodowym.”

Dane kontaktowe w referencjach

Pracodawca może też zaproponować udzielenie większej ilości informacji:

 

„W razie potrzeby uzyskania dodatkowych informacji, proszę o kontakt telefoniczny: Imię i nazwisko, stanowisko, numer telefonu."

 

Warto zaznaczyć, że wystawienie referencji nie jest obowiązkiem pracodawcy, może, ale nie musi tego robić.

Więcej na temat rynek pracy prawo pracy
Przeładuj

Ostatnie pożegnanie Pawła Królikowskiego. Zapamiętamy jego uśmiech i dobre serce!

zobacz 01:36