plik banknotów i mandatów trzymany w rękach
© whitelook/Adobe Stock

Hulajnoga elektryczna - co wolno, a czego nie? Nowe przepisy w kodeksie drogowym

plik banknotów i mandatów trzymany w rękach
© whitelook/Adobe Stock

Hulajnogi elektryczne to coraz bardziej popularny środek transportu. Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło nowe przepisy dotyczące korzystania z urządzeń napędzanych elektrycznie. Kierowcy hulajnóg elektrycznych do tej pory traktowani byli jako piesi, po nowelizacji będą traktowani podobnie do rowerzystów. Zmiany w kodeksie drogowym mają zapewnić bezpieczeństwo osobom korzystającym z urządzeń UTO oraz innym uczestnikom ruchu.

Hulajnogi elektryczne, czyli UTO (Urządzenia Transportu Osobistego) - nowy rodzaj pojazdów

Hulajnogi elektryczne, podobnie jak segwaye czy deskorolki elektryczne, w prawie drogowym zyskały miano Urządzeń Transportu Osobistego, czyli UTO. Jest to specjalny rodzaj pojazdów, który musi spełniać określone wymogi techniczne.

Wymagania techniczne dotyczące UTO:

  • urządzenia napędzane elektrycznie,
  • maksymalna szerokość 90 cm,
  • długość do 125 cm,
  • maksymalna masa urządzenie 25 kg,
  • maksymalna prędkość do 25 km/h.

Właścicielom pojazdów, które nie spełniają wymagań technicznych grozi kara od 500 zł do 10 tyś. zł za każde naruszenie.

Hulajnoga elektryczna - gdzie można jeździć na hulajnodze?

Nowe przepisy drogowe narzucają hulajnogom elektrycznym podobne prawa i obowiązki, jakie dotychczas mieli rowerzyści. Nowelizacja ustawy najprawdopodobniej wejdzie w życie wiosną 2020 roku.

Oznacza to, że osoby kierujące UTO będą miały obowiązek korzystać ze ścieżki rowerowej. Jeśli w pobliżu nie ma drogi rowerowej, można jeździć po drodze z ograniczeniem do 30 km/h. Jeżeli jednak nie występuje infrastruktura rowerowa ani jezdnia z takim ograniczeniem, wówczas będzie można poruszać się po chodniku. Kierujący po chodniku powinien poruszać się powoli i z zachowaniem szczególnej ostrożności.

W praktyce jazda po chodniku będzie zdarzać się bardzo często - w wielu miejscach brakuje ścieżek rowerowych, a ograniczenia do 30 km/h są rzadkością.

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną?

Na hulajnogach elektrycznych będą mogły jeździć osoby, które ukończyły 10 lat. Dodatkowo osoby niepełnoletnie, w wieku od 10 do 18 lat, będą musiały posiadać kartę rowerową. Osoby dorosłe nie potrzebują żadnych dodatkowych dokumentów do kierowania pojazdami UTO.

Jak szybko można jeździć hulajnogą elektryczną?

Hulajnogą elektryczną będzie można jeździć do 25 km/h. Nowe urządzenia mają mieć wprowadzone limity, tak aby nie mogły rozwijać większej prędkości. Inaczej sprawa się ma przy korzystaniu z chodnika, kiedy w pobliżu nie ma ścieżki rowerowej. Choć nie jest ustalone konkretne ograniczenie, po chodniku należy poruszać się powoli i ze szczególną ostrożnością, tak aby nie powodować sytuacji niebezpiecznych.

Według Rafała Webera, ministra infrastruktury, ograniczenie prędkości jest dość liberalne:

Część krajów chce granicę ustalić na poziomie 18–20 km/h, ale traktujemy te urządzenia jako sprawną formę transportu, więc będzie można jeździć z prędkością 25 km/h. - jak przyznał na konferencji prasowej dotyczącej uregulowania zasad ruchu urządzeń transportu osobistego.

Hulajnogi elektryczne - czego nie wolno robić? 

Ustalone zostały także dodatkowe przepisy dla pojazdów UTO, wynikające z podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem nie wolno:

  1. Pozostawiać pojazdów UTO na drodze, przystanku lub innym miejscu przeznaczonym do ruchu, jeśli utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu.
  2. Używać pojazdu bez sprawnego hamulca oraz oświetlenia.
  3. Ciągnąć za pomocą hulajnogi elektrycznej innego pojazdu.
  4. Przewozić za pomocą hulajnogi innych osób.
  5. Jeździć po chodniku, jeżeli mamy możliwość poruszać się drogą rowerową lub ulicą.

 

 

Więcej na temat prawo
Przeładuj

Sobowtór Roxie Węgiel w "The Voice Kids"! Trenerzy przecierali oczy: "Ona wygląda jak Roksana!"

zobacz 00:47