Darowizna pieniężna podlega opodatkowaniu podatkiem od spadku i darowizn. Obowiązek opłacenia podatku od darowizn ma osoba, która otrzymała darowiznę w kwocie wyższej niż wartość kwoty wolnej od podatku, a nie podlega zwolnieniu z podatku z darowizny.

Reklama

Kiedy należy zapłacić podatek od darowizny?

Otrzymanie darowizny wiąże się z obowiązkiem podatkowym w podatku od spadku i darowizn. Obowiązek opłacenia podatku od darowizny mają osoby, które otrzymały darowiznę o wartości wyższej niż kwota wolna od podatku. Obowiązek podatkowy powstaje w chwili, gdy darczyńca składa oświadczenie w formie aktu notarialnego. Jeżeli została zawarta umowa, obowiązek powstaje, gdy przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. W przypadku darowizn niezgłoszonych do opodatkowania obowiązek podatkowy powstaje w chwili, gdy sporządzono pismo, iż darowizna została stwierdzona lub w momencie, gdy podatnik powołuje się na fakt nabycia darowizny przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej.

Wysokość kwoty wolnej od podatku od darowizn

Obowiązek podatkowy nie dotyczy darowizn, których czysta wartość (po potrąceniu zadłużeń i obciążeń finansowych) nie przekracza kwoty wolnej od podatku.

  • dla osób należących do I grupy podatkowej kwota wynosi 9637 zł
  • dla osób należących do II grupy podatkowej kwota wynosi 7276 zł
  • dla osób należących do III grupy podatkowej kwota wynosi 4902 zł

Grupy podatkowe w podatku od spadku i darowizn

I grupa podatkowamałżonek, rodzeństwo, teściowie, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), macocha, ojczym, pasierb, synowa, zięć, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki)

II grupa podatkowa – małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, zstępni rodzeństwa (np. wnuki brata, dzieci siostry), rodzeństwo rodziców (np. wujowie i ciotki), zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie innych zstępnych (np. żona wnuka)

Zobacz także

III grupa podatkowa – pozostali nabywcy

Zasady obliczania kwoty wolnej od podatku od darowizny

Obliczając kwotę wolną od podatku od darowizny sumowana jest wartość rynkowa darowizny z wartością rzeczy oraz praw majątkowych, które nabyła osoba obdarowana od jednego darczyńcy w okresie 5 lat poprzedzających rok nabycia ostatniej darowizny.

Zasady składania podatku od darowizny

Podatnik, który otrzymał darowiznę jest zobowiązany złożyć w najbliższym urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe informujące o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (formularz SD-3). Czas na złożenie takiego zeznania wynosi 30 dni od momentu otrzymania darowizny. Termin płatności podatku to dwa tygodnie od dnia doręczenia podatnikowi decyzji ustalającej wysokość podatku.

Brak podatku przy darowiźnie od najbliższej rodziny

W przypadku, gdy darowizna została przekazana członkowi najbliższej rodziny, można skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku. Zwolnienie nie zależy od wysokości darowizny. Żeby skorzystać ze zwolnienia od podatku trzeba łącznie spełnić trzy warunki:

Darowizna musi pochodzić od członków najbliższej rodziny:

  • zstępnych, czyli dzieci lub wnuków
  • wstępnych, czyli rodziców lub dziadków
  • małżonka
  • pasierba, ojczyma, macochy
  • rodzeństwa.

Jak widać, grupa, której dotyczy tak zwana ulga nielimitowana, czyli zwolnienie od podatku od darowizn, nie pokrywa się w pełni z pierwszą grupą podatkową.

Drugim warunkiem skorzystania ze zwolnienia od podatku jest bezgotówkowe przekazanie darowizny – na rachunek bankowy, rachunek w banku spółdzielczym lub poprzez przekaz pocztowy.

Trzeci warunek, niezbędny dla skorzystania z ulgi nielimitowanej w podatku od spadków i darowizn to zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od jej otrzymania. Zgłoszenia należy dokonać na formularzu SD-Z2.


Reklama
  • Najbliżsi zmarłego mogą być zwolnieni z obowiązku rozliczania się z urzędem skarbowym. Podatku od nabycia spadku nie muszą płacić, gdy śmierć krewnego nastąpiła po 1.01.2007 roku.
  • Spadek trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Jeżeli jego wartość nie przekroczy 9637 zł, nie trzeba płacić podatku od spadku.
  • Jeżeli wygrasz nagrodę w konkursie, musisz zapłacić podatek. Podatek od wygrane na loterii wynosi 10% wartości nagrody.
Reklama
Reklama
Reklama