długopis, czysta kartka, okulary i kalkulator na biurku
Image by LifetimeStock.com

Pięć najbardziej popularnych rodzajów faktur w Polsce – dokumenty w obrocie gospodarczym

długopis, czysta kartka, okulary i kalkulator na biurku
Image by LifetimeStock.com

Zgodnie z ustawą o VAT z 2014 r., faktura to dokument papierowy lub elektroniczny, zawierający dane takie, jak: datę wystawienia, numer identyfikujący fakturę, dane sprzedawcy i klienta - w tym adres oraz NIP, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów, nazwę towaru/usługi, cenę towaru/usługi, stawkę podatku, datę otrzymania zapłaty. Rodzaj informacji na fakturze może się różnić w zależności od typu dokumentu oraz tego, czy wystawia ją podatnik zwolniony z VAT, czy nie (w tym pierwszym przypadku nie podaje się np. stawki VAT).

Najczęściej wystawiane typy faktur

Choć od 2013 roku nie jest konieczne nazywanie faktur, to warto pozostawić nazewnictwo. Powodów jest kilka, np. nieznajomość aktualnych zmian w przepisach przez kontrahentów.

Faktura VAT (zwykła faktura)

Faktura służy do potwierdzenia transakcji w obrocie gospodarczym, na które nałożony jest podatek od towarów i usług. Fakturę wystawia się w momencie sprzedaży towaru.

Faktura pro forma – faktura informująca o cenie towaru lub usługi

Faktura pro forma służy jedynie do przedstawienia oferty klientowi, nie wywołuje skutków podatkowych – nie można odliczyć od niej VATu.

Faktura zaliczkowa – faktura dokumentująca przedpłaty

Fakturę zaliczkową wystawia się klientowi, który wpłacił tylko część kwoty za towar lub usługę, a pozostałe należności ureguluje np. po dostawie towaru.

Faktura końcowa – dokument kończący transakcję

Fakturę końcową stosuje się w transakcjach, które obejmowały faktury zaliczkowe. Jest to dokument potwierdzający otrzymanie ostatniego zadatku lub kwotę pozostałą do zapłaty, uwzględniający wykaz numerów faktur zaliczkowych.

Faktura korygująca – wystawiana, kiedy konieczna jest zmiana danych na dokumencie

Fakturę korygującą można wystawić w następujących przypadkach: gdy udzielono opustów, obniżek cen, rabatu, dokonano zwrotu towarów i opakowań, otrzymano zwrot całości lub części zapłaty, zmieniono cenę bądź stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub innej pozycji faktury.

 

Więcej na temat podatki porady prawne
Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04