Zalety i wady pracy zdalnej z domu
© olezzo/Adobe Stock

Zalety i wady pracy zdalnej z domu. Kiedy się na to zdecydować?

Zalety i wady pracy zdalnej z domu
© olezzo/Adobe Stock

Do pracy zdalnej coraz bardziej przekonują się zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Rozwój nowych technologii pozwolił na wdrożenie takiej formuły w wielu branżach i dlatego obecnie nie brakuje tego typu ofert pracy. Wykonywanie obowiązków z domu jest bardzo kuszące, ponieważ jawi się jako „praca idealna”. W rzeczywistości jednak oprócz plusów jest również szereg minusów.

 

Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że do pracy zdalnej trzeba posiadać odpowiednie predyspozycje. Nie każdy bowiem jest w stanie pracować samemu i to w dodatku w warunkach domowych, a nie firmowych.

Jakie są zalety i wady pracy zdalnej?

Pracę zdalną można wykonywać głównie w zawodach, w których do realizacji obowiązków wykorzystuje się m.in. komputery, urządzenia mobilne i Internet. Osoby, które mają możliwość zamianę pracy w biurze w określonych godzinach na pracę zdalną z domu powinny jednak dobrze przemyśleć ostateczną decyzję.

 

Nienormowany czas pracy jest bardzo kuszący, ale w przypadku tych, którzy mają problemy z samodyscypliną i organizowaniem sobie czasu może okazać się on dużym problemem. Pracując z domu, trzeba nie tylko zaplanować zadania na cały dzień, ale również konsekwentnie je realizować. A to może być trudne, ponieważ nawet oderwanie się na pozornie krótkie sprzątnięcie mieszkania czy szybkie wyjście po zakupy do sklepu często przekłada się na zaburzenie całego planu. W przypadku osób lubiących kontakt z innymi ludźmi problemem może okazać się też brak styczności ze współpracownikami

 

Jeśli chodzi o zalety, to poza dobrą stroną nienormowanego czasu pracy można zaliczyć do nich:

  • oszczędność czasu związanego z dojazdem do pracy i z powrotem,
  • oszczędność pieniędzy na paliwo lub bilety,
  • brak bezpośredniej kontroli ze strony pracodawcy (często przekłada się to na mniejszy stres pracownika).

Jak podjąć decyzję w sprawie wyboru formy pracy?

Osoby mające możliwość wyboru pracy w biurze lub zdalnej z domu powinny przede wszystkim spróbować określić która forma bardziej odpowiada ich oczekiwaniom, nawykom i charakterowi. Równie ważna jest sytuacja rodzinna. W pracy zdalnej z pewnością lepiej odnajdą się osoby będące singlami aniżeli te posiadające rodziny. Wynika to głównie z ilości obowiązków domowych. Inną kwestią są zarobki i ewentualne koszty związane z dojazdami do miejsca pracy. Ci, którzy muszą pokonywać kilkadziesiąt kilometrów dziennie i z własnej kieszeni płacą za paliwo zapewne bardziej będą skłaniać się ku pracy z domu. Oszczędności z takiego rozwiązania mogą być bowiem znaczące.

Więcej na temat rozwój osobisty Praca
Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29