Pieniądze w kasie
©narvf/Fotolia

Kara za brak kasy fiskalnej: co grozi za brak kasy rejestrującej?

Pieniądze w kasie
©narvf/Fotolia

Kara za brak kasy fiskalnej dla osób prowadzących działalność gospodarczą wynosi 30% podatku naliczonego VAT. wynosi 30% Przedsiębiorca, który nie dopilnuje terminu zakupu oraz rozpoczęcia ewidencji poza sankcją podatkową traci również inne przywileje z tytułu użytkowania z kasy fiskalnej – nie może ubiegać się o zwrot kosztów jej zakupu.

 

Kasa fiskalna wymagana jest od osób prowadzących działalność gospodarczą przy sprzedaży towarów i usług na rzecz ludności – pod warunkiem, że wartość sprzedaży przekroczyła 20 tys. złotych w danym roku podatkowym. Kasę fiskalną należy zarejestrować jeszcze przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży za jej pomocą. Można ubiegać się o zwrot kosztów zakupu kasy rejestrującej – do kwoty 90% zakupu, ale nie więcej niż 700 złotych.

Jakie są konsekwencje braku zakupu kasy fiskalnej?

Po pierwsze przedsiębiorca, który zaniedba obowiązek zakupu kasy fiskalnej, obłożony jest sankcją podatkową w wysokości 30% podatku od zakupu towarów i usług. Sankcja dotyczy podatku naliczonego VAT, czyli właśnie podatku, który przedsiębiorca płaci przy zakupach, a następnie odlicza sobie od podatku należnego od sprzedaży.

Sankcja za brak kasy fiskalnej – przykładowe wyliczenie

Wyjaśnijmy na przykładzie, jak działa kara za brak kasy fiskalnej:

1. Przedsiębiorca kupuje towar (na przykład ołówki) za 1 000 złotych netto, czyli 1 230 złotych brutto (VAT naliczony wynosi 23%, czyli 230 złotych).

2. Następnie ołówki te sprzedaje za 1 500 zł netto, czyli 1 845 zł brutto – podatek należny wyniesie tu 345 złotych.

3. Podatek VAT do zapłaty wyniesie: podatek należny 345 zł – podatek naliczony 230 złotych = 115 zł do zapłaty.

4. Jeśli przedsiębiorca nie wprowadził w terminie kasy fiskalnej, sankcja wyniesie 30% podatku naliczonego, czyli 230*30%=69 zł.

5. To znaczy, że odliczyć po sankcji będzie mógł kwotę 230-69=161 zł, a do urzędu będzie musiał wpłacić 345 zł (podatek należny) – 161 (podatek naliczony po uwzględnieniu sankcji = 184 zł.

Dodatkowe kary za brak rejestracji na kasie fiskalnej

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie wprowadził na czas kasy fiskalnej, grozi mu dodatkowo grzywna za wykroczenie skarbowe.

Inną karą za brak zakupu kasy fiskalnej jest utrata prawa do zwrotu kosztów jej zakupienia (istnieje możliwość otrzymania aż 90% zwrotu kwoty zakupu kasy).

Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04