okulary
Pixabay/Hans/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Sposoby na rozwój osobisty – coaching

okulary
Pixabay/Hans/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Life coaching to metoda rozwoju osobistego, która polega na wydobywaniu i doskonaleniu potencjału osoby korzystającej z coachingu. Coach przy tym nie występuje z pozycji wszechwiedzącego autorytetu, lecz jest partnerem, który wspiera i dopinguje.

Co to jest coaching i jak przebiega?

Coaching jest metodą, która ogólnie rzecz biorąc ma pomóc osobie (nazywanej coachee) nauczyć się wykorzystywać swój potencjał, by zrealizować założone cele. Odbywa się w formie regularnych spotkań, czyli sesji coachingowych, podczas których coachee sam decyduje, nad czym chciałby popracować, a coach stosując różne narzędzia, wspiera go w lepszym zrozumieniu swojej sytuacji, precyzyjnym ułożeniu planu działania. Mówi się, że prawdziwy coaching odbywa się między kolejnymi sesjami, ponieważ na koniec każdego spotkania coach daje zadanie do wykonania, żeby klient pracował również w domu.

 

Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile powinien trwać coaching, ale orientacyjnie podaje się liczbę 7 spotkań. Mogą się odbywać co tydzień, dwa lub co miesiąc – zależy to też od zadania, jakie osoba ma do wykonania. Jeżeli z jakichś powodów coachee przedłuża jego realizację, również odstęp między spotkaniami się wydłuża.

Czym różni się coaching od innych form pracy?

Coaching nie jest doradztwem – coach zawsze uważa, że osoba rozpoczynająca proces coachingowy ma wiele własnych pomysłów. Takie założenie stawia go bardziej w roli partnera, który dzieli się swoją wiedzą i tylko pomaga wydobyć potencjał, a nie jako wszystkowiedzącego eksperta, narzucającego swoje rozwiązania.

 

Coaching nie jest treningiem – trening zakłada wyuczenie się konkretnej umiejętności i pokazuje gotowe recepty na radzenie sobie w różnych sytuacjach. Oczywiście coaching może mieć elementy treningu, jednak nie powinien być on narzucony.

 

Coaching nie jest także psychoterapią – psychoterapia jest ukierunkowana na przepracowywanie problemów z przeszłości, natomiast coaching koncentruje się na tym, jakie są możliwości działania teraz i jakie efekty chce się osiągnąć w przyszłości.

Rodzaje coachingu

W zależności od tego, w jakim aspekcie potrzebujemy wsparcia coacha, można skorzystać z różnych rodzajów coachingu. Najogólniejszy podział coachingu dzieli go na coaching biznesowy, który stosuje się w korporacjach, by pomóc pracownikom w rozwoju zawodowym, i life coaching, skierowany do osób, które chcą wprowadzić zmiany w swoim życiu osobistym. Oprócz tego istnieje wiele innych, bardziej szczegółowych odmian coachingu. Spośród life coachingu, czyli coachingu życiowego, skoncentrowanego na rozwoju osobistym, nie zawodowym, istnieją takie wąskie specjalizacje jak:

  • Zen coaching – metoda opierająca się na podejściu, że najważniejsze jest świadome, kreatywne i radosne życie.
  • Diet coaching – program świadomego odżywiania.
  • Sex coaching – skoncentrowany na świadomym rozwoju seksualności i intymności, wzmacnianiu relacji i budowaniu kontaktu z ciałem.
  • Coaching rodzicielski – przygotowanie rodzica, by stał się coachem własnego dziecka, czyli osobą wspierającą w rozwijaniu pasji, talentów w zgodzie z predyspozycjami dziecka.

 

Coach w swojej pracy może stosować różne narzędzia coachingowe. Jednym z nich może być Neurolingwistyczne Programowanie (NLP). Kojarzone jest zazwyczaj z manipulacją, jednak ma też szereg różnych skutecznych ćwiczeń (np. kotwiczenie), które jak pokazują doświadczenia wielu coachów, przyspieszają pojawienie się pierwszych efektów w procesie coachingowym. Szybkie efekty dodatkowo motywują do dalszej pracy.

Coaching online

Coraz więcej psychologów i coachów świadczy swoje usługi także przez internet. Ma to swoje wady i zalety. Z jednej strony czyni metodę bardziej dostępną (np. dla osób z mniejszych miejscowości), może się wiązać z niższymi kosztami, oszczędnością czasu. Sama rozmowa może odbywać się za pomocą kamery, w którą zaopatrzona jest większość laptopów, a przecież to na rozmowie – słuchaniu i mówieniu – opiera się coaching. Dzięki pozostawaniu w swoim pokoju, poczucie bezpieczeństwa jest większe i skłania do większej otwartości. Jest jednak też druga strona medalu – coach może nie zauważać wszystkich niewerbalnych sygnałów, które także są dla niego źródłem informacji o kliencie. Oprócz tego korzystanie z różnego rodzaju narzędzi może być utrudnione, ponieważ nie wszystkie ćwiczenia można wykonać korzystając tylko z kamery. Z pewnością jednak się sprawdzi jako uzupełnienie stacjonarnego coachingu.

 

Coaching na pewno nie jest metodą dla każdego – przede wszystkim osoba, która zgłasza się do coacha musi być zmotywowana i powinna wiedzieć choćby ogólnie, czego oczekuje od spotkań. Coach będzie ją wspierał, motywował, ale nie zrealizuje za nią celów. Jeśli więc jesteś osobą, która potrzebuje szybkich i gotowych rozwiązań, udaj się raczej do doradcy.


Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41