Studiowanie dwóch kierunków równocześnie wiążę się z wieloma zobowiązaniami. Decyzja o podjęciu drugiego kierunku podjęta jest w oparciu o wymagania rynku pracy. Drugi kierunek sprawia, że CV absolwenta jest bardziej atrakcyjne i daje większą szansę na zatrudnienie, ale wymaga od studenta samozaparcia i determinacji.

Reklama

Często motywacją do podjęcia drugiego fakultetu jest chęć doskonalenia swoich umiejętności.

Zalety studiowana dwóch kierunków

Zalet studiowania dwóch kierunków jest wiele. Drugi fakultet otwiera przestrzeń nowych możliwości i daje szansę na lepsze zatrudnienie.

Zobacz także
  • atrakcyjniejsze CV i większa szansa zatrudnienia – student, który ukończył dwa kierunki, wybija się na tle innych absolwentów. Jego CV jest pozytywnie odbierane przez przyszłego pracodawcę, który widzi w nim osobę elastyczną, otwartą na rozwój i ambitną. Dzięki temu szansa na dobre miejsce pracy wzrasta. Dwa dyplomy otwierają szerszą przestrzeń, w której można poszukiwać pracy.

  • szersze kwalifikacje – ukończenie dwóch kierunków pozytywnie wpływa na samorozwój. Pozwala doskonalić swoje pasje i umiejętności. W krótkim czasie student zdobywa znacznie więcej wiedzy. Osoba, która studiowała dwa kierunki ma większą zdolność wielopłaszczyznowego myślenia.

  • opanowanie umiejętności dobrej organizacji czasu i samodyscypliny – studiowanie dwóch kierunków jest wymagające i wiąże się z opanowaniem umiejętności pogodzenia wielu obowiązków w krótkim czasie. Student, który jednocześnie studiuje dwa kierunki musi znajdować czas na naukę do wielu przedmiotów, a często także na inne zobowiązania, np. wolontariaty lub dodatkowe kursy. Podwójne studia zajmują niemalże cały dzień, dlatego często student zostaje postawiony przed wyborem nauki kosztem rozrywki.

  • życie towarzyskie – studiowanie na dwóch kierunkach wiąże się z nawiązywaniem wielu znajomości. Najwięcej osób poznają studenci, którzy decydują się na studiowanie drugiego kierunku na innym wydziale lub innej uczelni.

Wady studiowania dwóch kierunków

Studiowanie dwóch kierunków nie jest łatwe do pogodzenia i wymaga od studenta umiejętności samodyscypliny.

  • znacznie trudniejsza sesja – decyzja o podjęciu drugiego kierunku pociąga za sobą większą ilość nauki. Student musi zdać dwukrotnie więcej kolokwiów i egzaminów. Przygotowywać więcej referatów, prezentacji i czytać więcej książek. Wszystko zajmuje dużo czasu i powoduje narastanie presji i nerwów.

  • zdezorientowanie i brak zrozumienia – przy studiowaniu dwóch kierunków obowiązków jest tak wiele, że czasami można stracić w nich orientację. Co należy przygotować na jakie zajęcia, kiedy zaplanowane są kolokwia, w jakich dniach i salach zajęcia się odbywają, a kiedy są przełożone. Często prowadzący nie zwracają uwagi na to, że ktoś studiuje dwa kierunki lub pracuje i nie ułatwiają organizacji czasu.

  • brak czasu na sen i odpoczynek – studiowanie dwóch kierunków jest bardzo wymagające. Często, aby zdążyć na czas ze wszystkimi obowiązkami i zadaniami trzeba pracować nawet do późnych godzin nocnych.

Reklama

Lepiej nie opierać decyzji o studiowaniu drugiego kierunku tylko w oparciu o pracę, ponieważ tego typu studia mogą okazać się walką i będą tylko zniechęcać do nauki. Nauka, która nie daje przyjemności, nie przyniesie takich rezultatów i satysfakcji, jak ta która dostarcza interesujących zagadnień.

Reklama
Reklama
Reklama