Specjalizacje na psychologii najczęściej wybierane są na trzecim bądź czwartym roku studiów i kierunkują dalszy rozwój zawodowy. Wybrać możemy wiele opcji, ale najbardziej popularna jest wciąż psychologia kliniczna i społeczna.

Reklama

Studenci psychologii obierający sobie taki kierunek studiów muszą poszerzać swoją wiedzę z zakresu anatomii człowieka, matematyki, filozofii czy nawet historii. Na trzecim lub czwartym roku przyszli psychologowie wybierają specjalizacje.

Psychologia: specjalizacje przyszłości

Wyróżniamy następujące specjalizacje psychologiczne:

  • psychologię kliniczną – polecana szczególnie studentom, którzy lubią anatomię, doszukują się biologicznych podstaw zachowania człowieka i widzą swoją przyszłość w pracy z osobami chorymi, np. praca w szpitalu psychiatrycznym,
  • psychologię społeczną – specjalizacja dla osób, które interesuje zachowanie człowieka w społeczeństwie, bada zjawiska społeczne – wtedy idealnie odnajdzie się jako psycholog w reklamie, marketingu czy w korporacji,
  • psychologię rodziny – dział psychologii, który traktuje o rodzinie, o relacjach między jej członkami oraz o patologiach, które mogą z tych więzi wynikać – zainteresować się nią powinny osoby chcące zajmować się terapią czy pracą w instytucjach państwowych, jak ośrodek opiekuńczo-wychowawczy czy dom dziecka,
  • psychologię wychowawczą – zajmuje się wyłącznie wychowaniem i jest silnie powiązana z pedagogiką – głównie polecana studentom, chcącym pracować w szkołach i przedszkolach
  • psychologia sportu – dział psychologii, która zajmuje się sportem szeroko rozumianym: techniki motywacyjne, praca zespołowa, psychologia zwycięzcy, rola trenera. Szczególnie polecana osobom, które interesują się sportem lub czynnie go uprawiają.
  • psychologia przemysłowa/pracy – to jest dział nauki, który jest jednym z najnowszych obszarów psychologii i obejmuje higienę pracy czy wykorzystywanie psychologii w celach tworzenia optymalnego środowiska pracy.

Psychologia: wybór po studiach

Specjalizacje kierunkują i zawężają wiedzę przyszłych psychologów. Przygotowują do wykonywania konkretnej pracy. Często po studiach absolwenci muszą odbyć jeszcze szereg szkoleń i kursów doszkalających, aby wykonywać wymarzony zawód jako psycholog. Warto pamiętać, że po 5-letnich studiach można również wybrać się na studia podyplomowe, które nie do końca muszą współgrać z wyborem specjalizacji. Można dodatkowo doszkolić się w zakresie:

Zobacz także

Psychologia jest tak szeroką nauką, że możemy przebierać w możliwościach po skończeniu studiów. Warto jednak zastanowić się poważnie nad wyborem specjalizacji i raczej wybierać pod wpływem własnych preferencji niż pod naciskiem innych osób czy aktualnych trendów.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama