Weterynarz bada psa
© zinkevych/Fotolia.com

Lekarz weterynarii – jak zostać weterynarzem

Weterynarz bada psa
© zinkevych/Fotolia.com

Jak zostać weterynarzem? Ścieżka edukacyjna nie jest łatwa i tak jak wszystkie kierunki medyczne wymaga ciężkiej pracy i nieustannego dokształcania się już w trakcie pracy zawodowej. Skończenie odpowiednich studiów to jeden z etapów, aby stać się lekarzem weterynarii.

Jak zostać weterynarzem – ścieżka edukacyjna i predyspozycje

Ciężka praca, determinacja, wytrwałość, a przede wszystkim powołanie to głównie cechy dobrego weterynarza. Sama miłość do zwierząt nie wystarczy aby być dobrym lekarzem weterynarii. Wiele szkół prywatnych oferuje kształcenie w tym kierunku na poziomie technikum, stopień tam uzyskiwany to technik weterynarii. Osoba taka może być pomocnikiem, asystentem lekarza weterynarii. Można taką szkołę potraktować jako wstęp do dalszej edukacji weterynaryjnej.

Studia weterynaryjne tylko na nielicznych uczelniach

Studia na wydziale medycyny weterynaryjnej oferują cztery uczelnie w Polsce: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie i we Wrocławiu, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

 

Podczas studiów oprócz egzaminów obowiązkowe jest odbywanie praktyk m.in. z zakresu hodowli, czy uboju zwierząt oraz staży. Nauka trwa 11 semestrów i ma charakter ogólny, a po jej zakończeniu w celu zdobycia specjalizacji konieczna jest dalsza nauka. Aby uzyskać tytuł specjalisty niezbędne jest udokumentowanie minimum dwuletniego stażu pracy zawodowej oraz złożenie wniosku do Komisji do Spraw Specjalizacji Lekarzy Weterynarii.

 

Po ukończeniu studiów, mimo uzyskania tytułu lekarza weterynarii należy dodatkowo złożyć wniosek do Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej o nadanie prawa do wykonywania zawodu. We wniosku należy zawrzeć: dyplom ukończenia studiów, badania lekarskie świadczące o stanie zdrowia umożliwiającym wykonywanie zawodu weterynarza, oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych oraz nienagannej postawie etycznej, jak również zaświadczenie o korzystaniu w pełni z praw publicznych.

Gdzie może pracować i ile zarabia weterynarz?

Zarobki weterynarza zależą od miejsca, w którym pracuje oraz tego czy posiada konkretną specjalizację. Na podstawie przeprowadzonych ankiet internetowych szacuje się, że wynagrodzenie lekarza weterynarii oscyluje w granicach od 2 500 zł do 4 500 zł brutto. Średnia płaca wynosi około 3 400 zł brutto. Weterynarz może pracować w kilku miejscach jednocześnie, w zależności od posiadanych uprawnień. Mogą to być: inspektoraty weterynaryjne, stacje sanitarno-epidemiologiczne, stadniny, laboratoria, firmy farmaceutyczne, schroniska, ogrody zoologiczne, ubojnie, własna praktyka weterynaryjna, państwowe lub prywatne: kliniki, lecznice lub przychodnie dla zwierząt. 


Więcej na temat rynek pracy
Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04