Meżczyzna z chorągiewką
©Dziurek/Fotolia

Jak zostać sędzią piłkarskim, czyli dlaczego sędzia musi mieć kondycję jak piłkarz

Meżczyzna z chorągiewką
©Dziurek/Fotolia

Aby zostać sędzią piłkarskim musisz mieć co najmniej wykształcenie średnie, być wysportowany i wziąć udział w szkoleniu sędziowskim. Po zdaniu egzaminu końcowego możesz stanąć na murawie stadionu w charakterze arbitra meczu piłkarskiego.

 

Rozpoczęcie kariery sędziego piłkarskiego nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze to podjąć decyzję i zapisać się na kurs sędziowski, organizowany przez Polski Związek Piłki Nożnej. Prowadzony jest przez kilka tygodni i kończy się egzaminem teoretycznym oraz kondycyjnym.

Jak zostać sędzią piłkarskim: wymagania

Aby przystąpić w ogóle do kursu sędziowskiego należy:

  • mieć obywatelstwo polskie,
  • mieć co najmniej wykształcenie średnie,
  • dostarczyć organizatorom kursu zaświadczenie o niekaralności,
  • mieć pozwolenie opiekuna prawnego, w przypadku nieukończonych 18 lat.

 

Po ukończeniu kursu można już arbitrować spotkania jako sędzia piłkarski próbny, czyli w meczach o klasie młodzieżowej. Po roku sędziowania ma się możliwość ubiegania o stopień wyższy – sędziego rzeczywistego.

Dlaczego sędzia piłkarski musi mieć kondycję fizyczną piłkarza?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak sprawny fizycznie musi być sędzia piłkarski. W czasie meczu, aby sprawiedliwie ocenić sytuację sportową, musi wciąż być w polu gry, ciągle jest w ruchu. Dlatego tak ważne już podczas kursu jest przygotowanie fizyczne.

Zróżnicowane zarobki, czyli ile zarabiają sędziowie piłkarscy?

W przypadku zawodu sędziego piłkarskiego, sytuacja dzieli się na dwie możliwości:

  • Sędzia piłkarski pracuje również poza działalnością piłkarską – zarabia wtedy o wiele mniej, a jego zarobki mogą nie przekraczać nawet 2000 tysięcy brutto.
  • Sędzia piłkarski podpisuje kontrakt z PZPN-em i pracuje tylko w tym fachu – zarabia wtedy od 7 000 złotych do nawet 12 000 złotych brutto.

 

W wynagrodzenie wliczane są również roczne premie oraz bonusy. Sędzia piłkarski musi spełniać pewien zarys osobowościowy, m.in. musi być odporny na presję otoczenia, nie bać się pokazać czerwonej kartki czy wykazywać się cierpliwością oraz zaangażowaniem. Musi też po prostu lubić piłkę nożną.

 

Więcej na temat rynek pracy
Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04