Kosmetyczka przy pracy
©contrastwerkstatt/Fotolia

Zawód kosmetyczka – wynagrodzenie oraz niezbędne wykształcenie

Kosmetyczka przy pracy
©contrastwerkstatt/Fotolia

Kosmetyczką można zostać po ukończeniu szkoły lub zawodowego kursu kwalifikacyjnego. Ze względu na specyfikę zawodu kosmetyczki – konieczność nieustannego doskonalenia umiejętności - organizowanych jest wiele specjalistycznych szkoleń w zakresie np. najnowszych urządzeń, produktów oraz technik wykonywania zabiegów.

Na czym polega zawód kosmetyczki?

Praca kosmetyczki polega na kontakcie z klientami. Cechy, jakimi odznaczać powinna się dobra kosmetyczka to otwartość i uprzejmość. Obowiązki kosmetyczki polegają na wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych (np. złuszczanie i oczyszczanie), upiększających (wykonywanie makijażu) lub zabiegów z zastosowaniem czynników fizykalnych (np. ultradźwięków lub prądu).

 

Niekiedy kosmetyczki świadczą także usługi oraz porady w zakresie stylizacji i wizażu. Do najważniejszych umiejętności kosmetyczki należy rozpoznanie typu skóry i dostosowanie do niego sposobu pielęgnacji. Ważną kwestią jest ocena czy defekt skóry mieści się w granicach stanu normalnego i może być poddany zabiegowi kosmetycznemu, czy też wymaga interwencji medycznej.

 

Zawód kosmetyczki wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i uzupełniania wiedzy w zakresie świadczonych zabiegów i porad. Każda kosmetyczka powinna mieć podstawowe informacje na temat anatomii, chorób cywilizacyjnych, dermatologii i fizjologii.

Jak zostać kosmetyczką?

Zawód kosmetyczki uzyskuje się po ukończeniu szkoły zawodowej, technikum lub szkoły policealnej o zorganizowanym profilu technik usług kosmetycznych. Zależnie od wybranej szkoły tytuł zawodowy, który umożliwia podjęcie pracy, można uzyskać po 2-4 latach. Prawo do wykonywania zawodu kosmetyczki daje także ukończenie zawodowego kursu kwalifikacyjnego. Zawodu można nauczyć się w trakcie pracy, a formalne potwierdzenie posiadania kompetencji w zakresie usług kosmetycznych daje pozytywnie zdany egzamin czeladniczy bądź mistrzowski, który zdawany jest w obecności komisji egzaminacyjnej izb rzemieślniczych.

Ile zarabia kosmetyczka?

Na podstawie ankiet internetowych stwierdza się, że przeciętna wysokość wynagrodzenia, jakie za swoją pracę otrzymują kosmetyczki wynosi 2 035 zł brutto. Według statystyk około 25% osób wykonujących ten zawód zarabia poniżej 1 725 zł brutto i około 1/4 kosmetyczek otrzymuje wynagrodzenie przekraczające 2 760 zł.  

 

Szukasz kosmetyczki, która wykona Twój makijaż ślubny? Wykorzystaj Groupon kody rabatowe i zapisz się do najlepszej kosmetyczki bez obaw o koszty.

 


Więcej na temat rynek pracy
Przeładuj

Hotel Paradise. One zrobiły operacje plastyczne: Ania zoperowała nos, a Martyna powiększyła biust... To nie wszystko!

zobacz 01:44