Jak urządzić domowe biuro?
© nakophotography/Adobe Stock

Stworzenie domowego biura na kilku metrach kwadratowych może stanowić spore wyzwanie. Zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia z zakresu urządzania przestrzeni. Nawet bez pomocy projektanta wnętrz można jednak stworzyć swój kąt do pracy. Wiąże się to z poświęceniem czasu na poszukiwanie inspiracji i funkcjonalnych rozwiązań, a w późniejszym etapie – z zakupem mebli i ich złożeniem.

 

Mała przestrzeń zawsze stanowi ograniczenie w urządzaniu wnętrz. W takich przypadkach najlepiej skorzystać z pomocy projektanta, ale jeśli kogoś na to nie stać, to musi zdać się na siebie. Takim osobom z pomocą przychodzą dostępne w Internecie projekty i zdjęcia, z których można czerpać inspiracje i pomysły.

Od czego rozpocząć tworzenie domowego biura?

Na etapie planowania urządzenia domowego biura na małej, kilkumetrowej przestrzeni kluczowe jest określenie własnych potrzeb. Uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na to, jak dużo miejsca zajmuje sprzęt (m.in. komputer, drukarka etc.) oraz jakie rzeczy powinny znajdować się w miejscu pracy. Będzie to punktem wyjściowym w dobraniu odpowiednich mebli. Można wprawdzie wybrać meble na wymiar, ale to zdecydowanie droższa opcja od zakupu gotowych mebli modułowych.

 

W domowym biurze najważniejsze będzie utworzenie miejsca do pracy przy komputerze. Niezależnie od tego czy planuje się pracować przy biurku od czasu do czasu czy przesiadywać przy nim długie godziny kluczowa jest ergonomia. Stworzone stanowisko pracy powinno być możliwie najbardziej komfortowe dla użytkownika, ponieważ przekłada się na jego zdrowie i efektywność pracy.

Co powinno znaleźć się w domowym biurze?

Po uporaniu się z najważniejszymi rzeczami – wyborem i zakupem mebli i krzesła biurowego można przejść do kolejnego etapu, czyli wyposażenia biura w dodatkowe gadżety. Warto pomyśleć o zakupie:

  • tablicy korkowej lub magnesowej,
  • lampki na biurko,
  • kuwety na dokumenty,
  • pojemniczków na drobne akcesoria (długopisy, ołówki, zszywki),
  • maskownicy na kable.

 

Zakładając, że domowe biuro ma służyć tylko do pracy sprzed komputera i nie wiąże się z przyjmowaniem w nim interesantów, to urządzenie takiego wnętrza nie powinno stanowić problemu. Jeśli chodzi o kwestie wizualne, to te powinny być dopasowane do stylu, który będzie pasował do reszty domu czy mieszkania.