Co pomaga w nauce – jedzenie i muzyka, które poprawiają koncentrację i pamięć
© Robert Przybysz/Fotolia.com

Co pomaga w nauce – jedzenie i muzyka, które poprawiają koncentrację i pamięć

Co pomaga w nauce – jedzenie i muzyka, które poprawiają koncentrację i pamięć
© Robert Przybysz/Fotolia.com

Podczas przygotowań do ważnego egzaminu warto wzbogacić swoją dietę o jedzenie odżywiające mózg, np.: orzechy, pełnoziarniste pieczywo, ryby oraz kasze. Słuchanie muzyki w czasie nauki także sprzyja koncentracji, nie powinny to być jednak utwory muzyczne z tekstem.

 

W trakcie nauki warto dbać nie tylko o dietę i podkład muzyczny, ale też o dotlenienie mózgu. Godziny nauki warto przeplatać kilkunastominutowymi spacerami.

Co jeść, żeby mieć lepszą pamięć i większą zdolność do koncentracji

Najważniejszą substancją, dzięki której mózg może efektywnie pracować, jest glukoza. Jej źródłem są węglowodany. Jedzenie węglowodanów prostych, np. batonów, słodyczy, owoców, białego pieczywa, może sprawić, że glukoza szybko trafi do krwi, ale jej stężenie równie szybko spadnie, co doprowadzi do gwałtownego pogorszenia koncentracji i uwagi. Najlepiej wybierać jedzenie, które zawiera węglowodany złożone: kasze, pełnoziarniste pieczywo i makarony. Na dłużej zaspokoi ono zapotrzebowanie mózgu na glukozę. Nagłego spadku stężenia glukozy we krwi można uniknąć, kiedy je się niewielkie posiłki regularnie, np. co 3-4 godziny.

 

Sprawne działanie układu nerwowego, w tym mózgu, zależy także od ilości witamin z grupy B w diecie. Ich niedobory prowadzą do pogorszenia zdolności do zapamiętywania nowych informacji, przetwarzania informacji, a także koncentracji. Witaminy z grupy B znajdują się m.in. w pełnoziarnistym pieczywie, przetworach mlecznych (np. jogurcie naturalnym), roślinach strączkowych, jajach, mięsie drobiowym, kaszach i orzechach.

 

Inną ważną dla pracy mózgu substancją jest lecytyna. Tworzy ona włókna nerwowe i dostarcza cholinę wpływającą na zdolność zapamiętywania. Bogatymi źródłami lecytyny są m.in. jaja, mięso, orzechy i awokado. Korzystnie na pracę mózgu wpływają też potas i cynk. Substancji tych dostarczają m.in.: rośliny strączkowe, orzechy, pietruszka oraz owoce morza. Kwasy omega-3 i omega-6, znajdujące się przede wszystkim w mięsie ryb i roślinnych olejach zimnotłoczonych (np. w oleju lnianym), wspomagają natomiast neuroprzekaźnictwo w mózgu. Jego prawidłowy przebieg warunkuje zdolność do zapamiętywania, kojarzenia faktów i skupienia uwagi.

Jaka muzyka pomaga w nauce: instrumentalna muzyka barokowa oraz muzyka elektroniczna

Nie każdy rodzaj muzyki pomaga w skupieniu się i zapamiętywaniu nowych treści. Badania przeprowadzone przez naukowców ze School of Psychology, University of Wales Institute Cardiff w Wielkiej Brytanii dowodzą, że słuchanie zarówno lubianych, jak i nielubianych piosenek rozprasza tak samo, jak słuchanie samych słów bez muzyki. Wyniki badania przemawiają za tym, że najłatwiej jest się skupić podczas nauki, kiedy dookoła panuje cisza (zobacz badanie). W przytoczonym badaniu oddziaływano na osoby badane wyłącznie utworami muzycznymi z tekstem. Z innych badań wynika natomiast, że to właśnie tekst piosenki utrudnia skupienie się (zobacz badanie). Muzyka bez słów może zatem korzystnie wpływać na przebieg procesów poznawczych podczas uczenia się.

 

Wyniki badań prowadzonych na grupie radiologów świadczą o tym, że słuchanie muzyki barokowej sprawia, że stawiają oni bardziej trafne rozpoznania (zobacz badanie). Można więc podejrzewać, że instrumentalna muzyka barokowa sprzyja skupieniu się także w innych sytuacjach, np. podczas nauki do egzaminu.

 

Osoby, które wolą elektroniczne dźwięki, mogą spróbować uczyć się przy muzyce ambientowej. Mogą one też słuchać ścieżek dźwiękowych do gier, np. SimCity, Final Fantasy. Muzyka do gier komponowana jest w taki sposób, aby gracz mógł „zanurzyć się” w grze i skupić na podejmowaniu właściwych decyzji, musi ona być przy tym „przezroczysta” i nie zakłócać akcji. Podobne cechy powinna mieć muzyka wykorzystywana jako tło do nauki.

 

Zamiast muzyki można też podczas nauki słuchać nagrań z dźwiękami przyrody: śpiewem ptaków, szumem drzew, deszczu, wiatru lub wodospadu. Z badań prowadzonych w biurze typu open space wynika, że naturalne dźwięki pomagają pracownikom skoncentrować się (zobacz badanie).


Przeładuj

Hotel Paradise 2. Łukasz pojechał ostro po Ivanie: "To się wytnie?! Jest pantoflem Ani!"

zobacz 02:08